'

Ovaj put ipak podjednako simpatizera i opozicije projekta

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Kino Sloboda u popodnevnim je satima u četvrtak ponovno pokazalo da ne može primiti sve zainteresirane za Javno izlaganje UPU Srđ. Iako uvrede i ozbiljne optužbe nisu izostale, očita je bila bolja organizacija, ali i prisutnost obiju strana.

Prije samog početka izlaganja urbanističkog plana uređenja Sportsko-rekreacijskog centra s golfskim igralištem i turističkim naseljem Bosanka-sjever i Bosanka-jug, vidna je bila promjena u odnosu na prethodnu javnu raspravu koja je počela burno, a tako se i završila. Ovaj put, naum je bio na civiliziran način dati svim prisutnima priliku da izraze svoje mišljenje, no da to nije bilo u potpunosti uspješno svjedoči činjenica da je iz publike bilo dobacivanja i pogrdnih riječi upućenih prvenstveno ljudima koji podupiru Razvoj Golf.

Javna rasprava započela je predstavljanjem projekta od strane izrađivača. Iako vidno dobro pripremljeni, nisu zainteresirali građanstvo koje je strepilo od trenutka kada će se u njihovim rukama naći mikrofon.  Vrijedi napomenuti da su se građani mogli prebilježiti za postavljanje pitanja, ali i upućivanje pismenih primjedbi i prijedloga. Zapisnik je tijekom cijele rasprave kružio dvoranom kako bi se potom građani imenom i prezimenom prozivali kad je na njih bio red.

„Naše selo je najljepše, a tako je zapostavljeno!“

Martin Sentić, stanovnik Bosanke rekao je kako on i ostali koji tamo žive ovakav projekt podupiru. „Da ne podržavamo ovo što Razvoj Golf želi učiniti, mi svoju zemlju ne bismo prodali. Vjerujemo da nam je investitor partner koji će nam pomoći rješavati probleme i smatram da bismo im se zato trebali zahvaliti“, dodao je što je publika popratila glasnim pljeskom. Nažalost, nije to bila iskrena podrška što će se pokazati kasnije.

Sentić je u nekoliko navrata prekidao svoj govor žaleći se na uvrjedljive riječi iz publike. Nastavio je: “Razvoj Golf nam je sagradio dječje igralište i boćalište, a kako nam je pismeno obećano, nastavit će nam pomagati i ubuduće.“ Prisutni aktivisti udruge „Srđ je naš“ ovu su izjavu popratili podsmjesima i sarkastičnim primjedbama. Potom su u zrak podignuli papire s gradonačelnikovom slikom i natpisom „JAVNI INTERES?“.

Nakon Sentića, riječ je dobio Ilar Paskojević, također stanovnik Bosanke koji je odmah spomenuo prethodno održano izlaganje optuživši moderatoricu Branku Martinović Vuković za pristranost. Takva izjava nije prošla nekažnjeno te su se iz publike gotovo trenutno čuli uzvici i pogrdne riječi. Nastavio je svoje izlaganje napomenuvši da je još uvijek vlasnik zemlje na Bosanci te da su investitori njemu i ostalim vlasnicima ponudili više opcija koje su im omogućile da svoju zemlju zadrže, prodaju, djelomično zadrže ili daju u najam. „Nema pravo nitko o tome odlučivati nego mi! Mnogi su prodali svoje kuće u Starom gradu i nitko ih nije pitao je li to u redu stoga mi imamo pravo odlučiti što ćemo učiniti s onim što nam pripada!“ Uz mnoge uvrede na privatnoj osnovi, Paskojević se nije dao smesti te je nastavio rekavši: „Naše selo je najljepše na cijelom Mediteranu, a tako je zapostavljeno!“

Oglasile su se i udruge

Nakon što su se na Javnom izlaganju UPU Srđ izjasnila dvojica stanovnika Bosanke, glas je dobio Đuro Capor te je u kratkom obraćanju upitao gradonačelnika odnosno 'golfonačelnika' kako ga je prozvao: „Možete li nam reći što će se dogoditi s potpisima koje ćemo od građana tražiti od 2. veljače? Hoćete li vi sada javno pozvati građane da daju svoj potpis i time podupru raspisivanje referenduma?“ Capor, inače inicijator udruge „Srđ je naš“ upitao je i što je s popisom vlasnika kojeg mu je, kako tvrdi, gradonačelnik odavno obećao. Osvrnuo se i na „zelene okrajke“ koji su u prezentaciji izvođača označeni kao park te rekao: „Ne znam otkud Vam obraz da nam takvo što uopće predstavite!“.

Gradonačelnik je potom odgovorio obećavši da će on prvi potpisati referendum nakon što se sve zakonski propisane dokumentacije predaju. Odgovorio je i na ostatak Caporovog pitanja: „Vlasnička je struktura jasna. Čuli ste stanovnike Bosanke, dio su zadržali, dio su prodali.“

Potom se oglasila i Marija Kojaković u ime arhitekata. Iscrpnim govorom uputila je prisutne da određeni dijelovi projekta nisu ispravni odnosno zavaravaju javnost. „Današnja rasprava je nezakonita jer se odluka o izradi plana iz 2003. temelji na potpuno istom programu koji 2010. nije prihvaćen.  Jasno je da se radi o nezakonitom osvajanju zemljišta. Sadržaj plana ne odgovara nazivu plana.“ Nakon podrške iz publike, nastavila je: “Golf je samo paravan, a vile koje spominjete svrstavate u krivu kategoriju umjesto da ih istaknete na planu.“

Gradonačelnik je odgovorio istaknuvši: „Gradnja neće započeti dok studija ne bude prihvaćena. Procedura nije počela! Pa zato smo tu!

Potom se oglasio i član udruge Bosanka te je istaknuo kako stanovnici podupiru projekt, no pribojavaju se da nije potpun. Prvo je podijelio interes na javni i privatni što je potom i objasnio. „Zabrinuti smo da je projekt nepotpun, posebno što se tiče rješenja cestovnog prometa.“ Što se tiče privatnog interesa, objasnio je kako nije vidio vlasničke karte, a i buni ga predstavljanje projekta kao da je sve kupljeno, a zapravo nije.

Kusalić / Martinović Vuković part II

Pitanja su se redala, a pojedini su građani sve agresivnije vrijeđali govornike. Sa zakašnjenjem se na raspravi pojavila i Branka Martinović Vuković koja se osvrnula na uvrede od Paskojevića, a potom optužila Ivana Kusalića, predstavnika investitora, za prijetnje. „Bili smo primorani prikazati video koji je investitor napravio s uvjerenjem da je to odluka Ministarstva što se kasnije pokazalo netočnim“, rekla je.

Potom je Kusalić preuzeo riječ i zatražio ispriku Martinović Vuković. Dodao je i odgovor na često postavljeno pitanje o partnerstvu građana i investitora: „Prihvaćamo da vlasnici budu investitori i to građansko-pravni.“ Predstavnik investitora objasnio je i broj zaposlenih koji se nerijetko spominje. Rekao je da je broj 1025 samo procjena: „Može to biti i 900, ali može i 1600 no sudeći po prosjeku koji nalaže oko dva zaposlena po ležaju, naše su prognoze samo okvirne.“

Glas građevinara

Riječ je imao i Tomislav Vuličević, inače vlasnik građevinske tvrtke Vulix te se ovom prilikom javnosti obratio ispred obrtničke komore udruge građevinara. Istaknuo je: „U ožujku smo potpisali ugovor o suradnji s tvrtkom Razvoj Golf.“  Dodao je kako se sprječavanjem ove investicije sprječava razvoj Dubrovnika, a i život i budućnost naše djece. Naglasio je kako je posljednja 'krizna' godina donijela veliki broj otkaza, pa tako i u građevinarstvu stoga Razvoj Srđ vidi kao šansu da spomenuti vrate posao. Pozvao je Dubrovčane na slobodu izražavanja:  „Zato, građani Grada, ne bojte se iskazati svoje mišljenje! Ne bojte se podržati projekt koji investitor transparentno i legalno želi dovesti do realizacije!

Arhitekt Dinko Iličević Bakulić ukazao je na činjenicu da “vlasnici zemlje na Srđu nisu prodali parcele kao građevinske nego kao krš inače bi sada bili na Floridi” te je zapitao kakva je budućnost 100 milijuna kuna koje je bivša gradska vlast s gradonačelnicom Dubravkom Šuicom dobila za prodaju parcela. Vlahušić je odgovorio: „Nije prodano cijelo zemljište, a zbog prodaje gradskih parcela po nerealno niskim cijenama DORH još uvijek nije okončao posao.“  Inače, tvrdi, bi grad trenutno bio u daleko povoljnijoj situaciji.

„Moralno smo bolesni!“

Stijepo Rudenjak i ovaj se put oglasio nakon što je na proteklom javnom izlaganju održao dugu i iscrpnu moralnu pridiku prisutnima. Izjavio je: „Na opasnom smo raskršću, moramo počet koristiti mozak. Ministar turizma izjavio je kako ovdje nije riječ o golfu, već o nekretninskom biznisu. Moralno smo bolesni jer smo naučili u ništa ne vjerovati.

Potom je uslijedilo kontroverzno pitanje Igora Miošića, profesora koji je gradonačelniku upitao: „Molim gradonačelnika da odgovori na pitanje kako nepravomoćno osuđena osoba može obnašati bilo kakvu funkciju u Gradu?“

Nakon što se publika pobunila jer gradonačelnik nije ponudio odgovor, veliki se dio pretežito aktivista udruge „Srđ je naš“ ustao i napustio kino dvoranu.

„Zašto dupli kriteriji?“

Na izjavu Boža Letunića, inače građevinskog inžinjera, da se sačuva  „Orlandov lakat kao mjera svega sačuvanog u Dubrovniku“, gradonačelnik mu je odgovorio kako je to krivi način predodžbe. Dodao je: „Grad Dubrovnik, ako prihvati ovaj resort, prihvatit će nove standarde. Na Srđu se radi manje od jedne kuće po hektaru. Zašto dupli kriteriji? Ima li racionalnog razloga da se ne može graditi iza brda, a može na obali i uz more? Vile će biti sagrađene tako da se kanalizacija slijeva u zonu Omble, a sa Srđa u more. Plan sam naslijedio od Bogdanovića, Šuice i Dobroslavića, a moj stav je ako udovoljava ekološkim uvjetima, tad će se graditi ili u suprotnom neće. Ako to ne valja, izađite na izbore i glasajte kako želite.“

Gradonačelnik je nakratko morao napustiti raspravu kako bi obavio primanje sudionika Feste 2013.

Stručnjak za komunikacije Krešimir Macan pitao je kakva je faznost projekta, ali i kakva će biti dostupnost sadržaja na Srđu za građane. „Kakva je vila bez pogleda na more, gdje vi kažete da su katastrofalni uvjeti? Ostaje pitanje i je li to javni sadržaj? I što je sa strahom od ograde i ograđivanja? Što je privatno i što može biti zagrađeno?“

Također je prokomentirao atmosferu na raspravi koja se bitno popravila od prethodne. „Nemojte nikad odustati od javnog interesa“, dodao je.

Odgovorila mu je Maja Madirazza iz splitskog Urbosa,  tvrtke koja je izradila studiju. Rekla je kako se građevinska površina neće zloupotrijebiti te navela kako je utvrđena maksimalna katnost i broj vila. Dodala je: „Mi planeri stvaramo prostorne pretpostavke i na svemu smo vrlo ozbiljno radili. Glede faznosti, u prvoj će se raditi golf igralište s 9 polja i 39 vila uz rekreacijski park i naselje Bosanka-jug, dok će se u drugoj fazi graditi igralište s 18 rupa i još 20 vila. Broj vila je smanjen, a pretpostavljam samo da natjecateljski režim ograničava kretanje po terenima.“

„Radije napravite referendum o mom odlasku nego o sudbini ljudi s Bosanke!“

Branimir Miller, inače građevinski inžinjer, rekao je: „Ljudi dugo pamte, a Letuniću nije trebalo da tako istrči! Ovaj postupak su u Gradskom vijeću izglasali pa pitam zašto se oni ne jave umjesto da gledaju kako se gradonačelnik osobno preznojava!“

Vlahušić je potom rekao:  „Radije napravite referendum o mom odlasku nego o sudbini ljudi s Bosanke! Ovo se pretvorilo u politički okršaj, s iznimkom Marije Kojaković i udruge arhitekata.“

Gradonačelnik je dodao: „Srđ trenutno nije naš. Bit će naš kada besplatno žičarom budemo mogli gore, pravom cestom te križnim putem koji se radi.“

„Golf je dodana vrijednost!“

Do 20.30, dvorana je bila već većim dijelom prazna kada je red došao i na Romanu Vlašić, predstavnicu Turističke zajednice grada koja je izjavila: „Puno kongresa otpalo je zbog nedostatka golfa. Golf je dodana vrijednost.“ Potom se oglasio i Rikard Rossetti: „Nemam ni pedlja zemlje, i đeloz sam na Paskojeviće. Ima ovdje i drugih što su đelozi pa ih namjerno brane.“

Javna rasprava završila je skoro u 22 sata kada se gradonačelnik zahvalio prisutnima, ali i ispričao Branki Martinović Vuković jer je nije zaštitio kada ju je na samom početku rasprave Paskojević prozvao zbog pristranosti na prethodno raspravi.

Zaključka rasprave nema. Čini se kako samo izlaganje na početku rasprave nije uvelike utjecalo na okupljene koji su ostali kod mišljenja kao i kod dolaska. Naime, teško je reći što je nužno promijeniti kako bi građani jedinstveno odlučili o budućnosti, no postavlja se pitanje zbog čega su svi stanovnici Bosanke pristanici izgradnje, a zbog glasnoće aktivista, njihov se glas prečesto ignorira. 

Popularni Članci