Grad

Svečano je otvoren Dubrovnik EXPO 2022. u Hotelu Rixos Premium Dubrovnik, gdje su se na jednom mjestu okupile obrazovne institucije, srednje škole, centri izvrsnosti, gospodarstvenici, europske institucije i nadležna ministarstva. Kao i prvi Dubrovnik EXPO i ovaj je organizirao Centar za karijere mladih Dubrovnik, ali ove godine u proširenom izdanju kao centralni događaj međusektorske suradnje u području obrazovanja. 

Na svečanom otvorenju okupljenima su se obratili potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Simeonova Staničić, zamjenik župana Dubrovačko-neretvanske županije Joško Cebalo i organizator događaja i predsjednik Centra za karijere mladih Dubrovnik, Marko Žmirak.

"Dubrovnik EXPO je događaj koji okuplja, umrežava i gradi bolje društvo, temeljeno n a europskim vrijednostima i ima za cilj postati jedan od najvažnijih događaja ne samo za Dubrovnik, nego za čitavu našu regiju. Ovaj događaj ne poznaje granice i svake godine se širi sa novim segmentima u područjima kojima je zajednički cilj obrazovanje. Obrazovanje kao najveća vrijednost temelja našeg društva, s ponosom mogu reći da smo danas okupili više od 30 obrazovnih institucija, više od 50 srednjih škola, 18 centara kompetentnosti te više od 30 partnera iz gospodarstva i različitih javnih institucija", rekao je Žmirak i dodao kako će EXPO posjetiti više od 3 i pol tisuće mladih ljudi iz Hrvatske i susjednih zemalja. 

"Upravo njima pružimo osobni, profesionalni i društveni razvoj", zaključio je. 

"Moja karijera je vezana uz mlade s obzirom na to da sam izvorno bila profesorica i ravnateljica gimnazije, kasnije sam radila na Pomorskom fakultetu i Američkom koledžu, pa sam uvijek vezana za to moje osnovno zanimanje i uvijek kroz tu lupu gledam na mlade. Ova godina je proglašena europskom godinom mladih i zato je vrlo važno da je Dubrovnik EXPO pojačan organizacijom Europskog parlamenta i Europske komisije. Sljedeća godina je proglašena europskom godinom vještina i obrazovanja što znači da nastavljamo jer ne samo da vidimo da su mladi budućnost, nego europsko tržište rada je trenutno takvo da mu moramo prilagoditi vještine i zanimanja, stoga sljedeća godina nije samo pompozno tako nazvana, nego se nakon pandemije vidjelo da se trebaju neke stvari uskladiti i da se treba prilagoditi tržištu rada koje je ispražnjeno. Obzirom da sam ja nadležna u Europskoj komisiji za demografiju i demokraciju, onda to za mene nije samo brojanje rođenih i umrlih, nego stvaranje uvjeta za mlade kako bi uživali u Europi i kako bi naš europski način življenja pokušali održati i zadržati. To nije jednostavno, zato se u vas uzdamo", istaknula je ovom prilikom Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju. 

"Voljela bih da Dubrovnik raste u veliki studentski grad, to ide postupno i nadam se da ćemo u tome uspjeti, nadam se da to može i hoće", rekla je Šuica i poželila svim okupljenim mladima uspjeh u budućim karijerama i poželjela im da izaberu ono zanimanje koje im se najviše sviđa i koje može doprinijeti razvoju Dubrovnika, Hrvatske i Europske unije. 

Predsjednik Gradskoj vijeća Grada Dubrovnika, Marko Potrebica, istaknuo je kako Centar za karijere mladih Dubrovnik, na čelu s Markom Žmirkom radi posao na ponos grada i donosi novu vrijednost Dubrovniku. 

"Dozvolite mi da budem lokal patriot, i kažem vama budućim studentima, obiđite sve štandove i onda se uvjerite da je najbolje studirati u Dubrovniku, ili ostanite doma ili nam dođite u Dubrovnik", poručio je Potrebica. 

"Ovo izdanje EXPO-a je posebno važno za nas jer na neki začin zaokružuje europsku godinu mladih", rekla je voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Simeonova Staničić i posebno pohvalila dubrovačku Gimaziju kao školu ambasadora Europskog parlamenta. 

"Mi želimo da budete aktivni građani u svojoj domovini i u Europi. Nema demokracije bez participacije. Postoji more budućnosti koje Europska unija nudi i mi vas želimo osposobiti da uspješno plivate u tom moru. Budite aktivni i nemojte zaustavljati svoj građanski duh i interes, pripremite se u tome da sami stvarate budućnost u prekrasnom Dubrovniku", rekla je i pozvala mlade da se uključe u platformu zajednoza.eu.

Zamjenik župana Joško Cebalo rekao je kako veseli da Dubrovnik EXPO ove godine dodatno raste. 

Sama činjenica da će kroz panel rasprave i izložbene prostore i ostale manifestacije sudjelovati gotovo tri i pol tisuće mladih ljudi mislim da govori samo za sebe. Ono što vrijedi spomenuti jest da svi događaji kao ovaj današnji, koji pružaju jedno dodatno usmjeravanje našim mladima i mogućnost obrazovanja, su za svaku pohvalu", istaknuo je Cebalo. 

"Ono što znamo iz hotelskog menadžmenta jest da se ne može imati snažnu kompaniju bez potpore mladih ljudi i tima, ne može se postići puni potencijal. Zbog toga je važno iskoristiti ove dane za povezivanje svih sudionika", rekao je generalni direktor hotela Rixos Premium Dubrovnik, Ayhan Basci. 

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest