/* */

OSOBE STARIJE ŽIVOTNE DOBI JAKO SU UGROŽENE 'Zbog ovih ugovora neki umirovljenici su ostali bez krova nad glavom'

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: A.Č.

Obiteljske mirovine i ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju bile su teme na konferenciji za medije koju su sazvali članovi dubrovačkog HSU-a.

Predsjednik HSU-a Veselko Gabričević istaknuo je kako je konačno riješeno pitanje obiteljskih mirovina te će zakon stupiti na snagu 1. siječnja.

- Mirovine od preminulog bračnog druga su ranije iznosile 70 posto, a sada će biti 77 posto. To će umirovljenicima sjesti na račune bez ikakvog podnošenja zahtjeva i tako će dobiti uvećanje koje im pripada. To se odnosi na 155 tisuća umirovljenika u RH što je značajan broj. Važno je istaknuti kako će oni koji primaju obiteljske mirovine imati pravo na dio mirovine od 27 posto od svog bračnog druga. Te će zahtjeve moći podnijeti od početka godine, ali ne treba biti navale za zavode za mirovinsko osiguranje jer bez obzira kad podnesu zahtjev njima će biti isplaćeni zaostaci - kazao je Gabričević.

Govorio je i o povećanju mirovina od iduće godine.

- Najniže mirovine će biti povećane za tri posto. Znam da je to mala svota za ljude koji primaju najniže mirovine, njih je preko 200 tisuća, i to je pokazatelj kako je broj onih koji imaju najniža primanja jako veliki. Sad su prosječne mirovine oko 37 posto u odnosu na prosječnu plaću. One će teško rasti jer imamo nepovoljan omjer zaposlenih i umirovljenika koji je 1,7:1. Visina mirovine ovisi od broja zaposlenih - kazao je Gabričević.

Istaknuo je kako bi bilo dobro da se mirovine usklađuju kvartalno, a ne dva puta godišnje kako je sad.

- HSU nije sretan i zadovoljan jer troškovi života rastu, a mnogi umirovljenici ne osjećaju povećanja mirovine jer je inflacija dvocifrena - dodao je predsjednik HSU-a. Gabričević je naznačio kako se HSU trudi dostići rejting od 5 posto podrške s ciljem samostalnog izlaska na izbore te osnivanja kluba u Saboru.

Član Savjeta HSU-a Nikša Raspopović govorio je o zlouporabama ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Raspopović je naglasio kako se razlike očituju u tome da se imovina uzdržavane osobe kod ugovora o dosmrtnog uzdržavanju prenosi odmah po sklapanju takvog ugovora dok se kod ugovora o doživotnom uzdržavanju prijenos vrši tek po smrti uzdržavane osobe.

- Sklapanje i zlouporaba istih može imati izuzetno negativne posljedice za umirovljenike, odnosno sve osobe starije životne dobi, koji temeljem tih ugovora mogu izgubiti njegu i skrb koji su im potrebni, a događa se da izgube krov nad glavom - kazao je Raspopović.

Dodao je kako je problem raskida ugovora kod neispunjavanja uvjeta. Naime, njega mogu raskinuti samo osobe koje su ga potpisale.

- Često se dogodi da uzdržavana osoba nije u stanju razmišljati, a nitko drugi nije ovlašten. To treba hitno urediti i HSU je pokrenuo inicijativu za ukidanje odredbi o dosmrtnom uzdržavanju - naveo je.

HSU se zalaže i osnivanje registra o sklapanju navedenih ugovora koji bi tako bili dostupni svima na uvid.

- Ima slučajeva gdje se netko doslovno bavi obrtom za sklapanje takvih ugovora. Dogodi se da ponekad zakonski nasljednici ne znaju da su takvi ugovori potpisani nego kad dođu na ostavinsku raspravu saznaju. Zbog svega toga registar je nešto na čemu mi inzistiramo kao i pitanje pravobranitelja za starije osobe koje su ugrožene - istaknuo je član savjeta HSU-a Nikša Raspopović.

Veselko Gabričević je prepričao jedan slučaj iz Splita koji ukazuje kako su umirovljenici ugroženi.

- Jedan stariji čovjek na Mejama koji vodi sudski spor već tri godine i ima malu mirovinu te ne može plaćati odvjetnika mi je rekao kako mu je odvjetnica savjetovala da sklopi ugovor s njezinim sinom o dosmrtnom uzdržavanju, a zauzvrat će mu ona voditi spor bez naknade. To govori kako ima puno lova u mutnome. Mi se zalažemo da se taj zakon ukine. To ne bi koštalo Vladu, a zaštitilo bi mnoge ljude - poručio je on.

A.Č.

Popularni Članci