Noć crkvenih muzeja: Posjetitelji doznali više o crkvi na Jezuitima (FOTO)
Tijekom Noći crkvenih muzeja sugrađane je u crkvi sv. Ignacija Loyolskog vodio poznati povjesničar umjetnosti Ivan Viđen. Bila je to iznimna prilika da brojni posjetitelji doznaju mnogo više o povijesti te barokne crkve koja ove godine bilježi obljetnicu veliki jubilej: tri stotine godina od izgradnje 1725. godine, o čemu svjedoči i ploča iznad ulaznih vrata crkve.
-Crkva je građena od 1699. do travnja 1725. godine, kad je i posvećena. Radi se o jednoj od ključnih djela barokne arhitekture u Dubrovniku pa i Hrvatskoj. Izgrađena je prema projektu vrlo značajnog baroknog i službenog arhitekta Isusovačkog reda Andree Pozza. Zapravo je izgrađena nakon Kolegija koji je rađen od Velike Trešnje 1667. pa do 1690. godine da bi se po završetku gradnje Kolegija prešlo na crkvu koja je nastala kao rezultat adaptacije prvobitnog projekta. Taj je projekt napravljen čak prije potresa i crkva nije trebala biti na ovom mjestu, nego prekoputa. Crkvu je oslikao Gaetano Garzia, također važan isusovački slikar tog vremena. Crkva je građena kao jednobrodna s bočnim kapelama i po uzoru na crkvu Sv. Ignacija u Rimu, a zahvaljujući donacijama, interijer je opremljen vrijednim umjetninama, među kojima se ističu oltarne slike Bartolomea Literinija. Donatori su bili dubrovačka vlastela i građani, među kojima se ističu obitelji Gundulić i Rogačić- rekao je Viđen te naglasio kako su u toj crkvi, nakon pada Dubrovačke Republike, osim jednoga sahranjeni svi dubrovački biskupi, uključujući i biskupa-književnika Mata Vodopića.
Svi nazočni su imali rijetku priliku obići i sakristiju koja je primjer baroknog “total dizajna“ iz sredine 18. stoljeća i inače nije otvorena za javnost. No, otvorena je za javnost zahvaljujući velikoj obljetnici i dobroti otaca Isusovaca koji su se priključili manifestaciji Kršćansko lice kulture.
Noć crkvenih muzeja ove je godine obuhvatila i stručna vođenja u muzejima Franjevačkog, Dominikanskog i samostana Sigurata, kroz riznicu Katedrale Gospe Velike te kroz Pinakoteku Biskupske palače.