/* */

NIJE SVE TAKO SIVO Jahtaši poludjeli za Dubrovnikom, bilo ih je više nego lani, ostajali su danima

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović

Predsjednik Uprave Luke Dubrovnik Željko Raguž na nedavno održanoj konferenciji za novinare podijelio je dobre vijesti. Bez obzira na novonastalu situaciju oko koronavirusa koja je zadala težak udarac gospodarstvu, Luka Dubrovnik je ove sezone zabilježila više dolazaka jahti nego što je to bilo slučaj prošle godine. 

Kad je riječ o brojkama, Raguž kaže kako je prošle godine u Luku Dubrovnik stiglo 277 jahti, a ove godine 286. Povećanje se ne čini kao preveliko, no u obzir vrijedi uzeti i to kako su ove godine turisti slabo putovali te kako je vladala opća bojazan zbog pojave novog virusa. 

NIJE BILO ZARAŽENIH, JEFTINIJI OD KONKURENCIJE… 

„Razlog ovim brojkama svakako je taj što se za vrijeme lockdowna, ali i nakon njega, bilježila dobra epidemiološka situacija te je zaraženih bilo malo, a u jednom dijelu sezone ih uopće nije bilo. Pohvale tu svakako treba uputiti Nacionalnom stožeru koji je navrijeme poduzeo potrebne mjere kako broj zaraženih ne bi eskalirao,“ izjavio je Raguž. 

Upravo su pozitivne brojke u kontekstu yachting turizma omogućile da Luka Dubrovnik u prvih deset mjeseci ove godine posluje s pozitivnom nulom, a Raguž vjeruje kako će se pozitivan trend i dalje nastaviti. 

„Siguran sam kako ćemo u daljnjim godinama bilježiti povećanje broja jahti. Mi ćemo se sasvim sigurno i dalje bazirati na jahte s obzirom kako je situacija s kruzing turizmom neizvjesna,“ kazao je. 

Na pitanje oko razloga velikog interesa jahtaša za Lukom Dubrovnik ove krizne godine, Raguž vjeruje kako on leži u pozitivnom epidemiološkoj situaciji ove sezone, ali i u nižim cijenama. „Imamo puno povoljnije cijene od konkurencije,“ prokomentirao je Raguž. 

IDEALNO UTOČIŠTE OD KORONE ZA MEGAJAHTE 

Kako kaže, zanimljivost je svakako što su jahte prije korona-krize ostajale dva do tri dana, a ove sezone je prosjek bio 10 dana. S tom se tvrdnjom slažu i ostali koje se bave yachting turizmom.  

Lovorko Lučić, agent za jahte Adriatic Servicea, jahtama se bavi 20-ak godina. Ne može sa sigurnošću kazati kako je u globalu bilo više jahti, prema njegovom iskustvu, ali svakako naglašava kako je bilo više velikih i megajahti. I sam je primijetio kako su gosti ostajali znatno dulje. 

„Radilo se tu u prvom redu o jahtama od preko 100 metara. S obzirom na prvotna predviđanja, odlično smo odradili sezonu. Bilo je nešto lošije nego lani, ali zadovoljavajuće i uspjeli smo isplivati. Bilo je tu jahti koje bi u proteklim godinama ovdje bile 10 do 15 dana, a sada su se znale zadržavati dva do tri mjeseca. Prije bi obišle Hrvatsku, ali na tom putu i Tursku, Grčku, Italiju, a sada su ostajale ovdje,“ izjavio je Lučić.

Ta je praksa svakako pomogla i nabavi jer su gosti tražili da im se dostavlja hrana, piće, ulje, gorivo pa je i tu ostvaren određeni dobitak. Lučić kaže kako su jahtaši za vrijeme korone u Dubrovniku imali prilično povoljne uvjete što ih se vjerojatno nagnalo na dolazak, ali i dulje vrijeme boravka u dubrovačkom akvatoriju. 

„Tu su svakako doprinijele mjere Ministarstva mora, prometa i infrastrukture jer je pomorcima dozvoljen dolazak bez covid testiranja, dakle omogućeni su im posebni povoljni uvjeti pa su mogli normalno i slobodno doći, a potom su njihovi vlasnici stizali s privatnim avionima. Lučka uprava i policija su također izašle ususret pa su se jahte mogle vezivati i u Luci jer nije bilo kruzera, operativno je s te strane bilo puno lakše,“ kazao je Lučić. 

Ove godine su, prema njegovim iskustvima, gosti tražili testiranja, htjeli su se osjećati sigurno i izbjeći doticaj s potencijalno zaraženim osobama pa su ih zanimala sidrišta gdje nema puno ljudi. U tom kontekstu su priličnu korist imali nacionalni parkovi poput NP Mljet. 

GODINAMA NISMO IMALI OVAKO DOBRE BROJKE!

Ekipa Dubrovačkog dnevnika razgovarala je s još jednim djelatnikom koji radi za jednu yachting tvrtku koji je htio ostati anoniman. Kako kaže, nikada prije nisu zabilježili ovako pozitivne brojke i prema njegovom iskustvu, ove godine je u Hrvatskoj bilo nešto više jahti nego inače. 

„Imamo 32 čarter jahte, 26 ih je bilo po Hrvatskoj, to je izniman rezultat i nismo imali takav slučaj proteklih godina,“ kazao je. 

Smatra kako je do toga dovela činjenica kako nije bilo restriktivnijih mjera prema jahtašima u smislu posebnih uvjeta za ulazak i zatvaranja granica, što su napravile Italija ili Francuska. No, smatra kako bi i one mogle krenuti tim putem pa možda prognoze u budućnosti i ne budu toliko optimistične po Hrvatsku. 

„Nadam se kako će se pozitivan trend nastaviti, no nisam sasvim siguran. Puno je neizvjesnosti oko spomenute situacije, Italija i Francuska su se dosta zatvorile protekle sezone. Ako se počnu otvarati, i one će tu imati svoj dio kolača i ostaje za vidjeti kako će se to odraziti na Hrvatsku. Također, Crna Gora je veliki konkurent, pa i u kontekstu zimske polovice godine. Hrvatska ima veliku obalu i dvije luke za zimovanje, a to su Rijeka i Split. A Crna Gora je mala državica i jedna njihova luka ima kapacitet veći nego Rijeka i Split zajedno. Mislim kako nam infrastruktura gleda na krivu stranu,“ zaključio je.

I JAHTE ZASLUŽNE ZA POZITIVNU NULU LUKE  

Prema riječima Željka Raguža, jahte su jedan od segmenata zaslužnih za to što je Luka Dubrovnik u prvih deset mjeseci ove godine čak i u blagom plusu, bez obzira što je kruzing turizam izostao, a turistički gubici se bilježe i u ostalim sektorima. 

„Svakako kako su tu jahte napravile svoje, privez i odvez, kao i razvrstani otpad koji je ipak bio u nešto manjem broju ove godine. Tu su svakako i skladišta jer nitko od naših zakupaca ni u ovim teškim vremenima nije otkazao suradnju, s obzirom na to kako imamo korektne odnose, a i nudimo za Dubrovnik korektnu cijenu zakupcima. Tu je još i parking služba. Imamo veliki broj mjesečnih korisnika, a i cijena dnevnih karata je prilagođena svima. Novost od ove godine je besplatan parking za korisnike place tijekom cijelog tjedna, u suradnji sa Sanitatom, a ne samo petkom i subotom,“ kazao je Raguž. 

 SRCE SEZONE NA JAHTAMA BEZ KORONE 

Lovorko Lučić kaže kako se na jahtama nije pojavljivala zaraza tijekom sezone, a u jednom slučaju je ona zabilježena tek u listopadu.

„Tek tad se pojavilo nekoliko izoliranih slučajeva, većinom su to bili članovi posade,“ kazao je. 

Tekst je originalno objavljen u tiskanom izdanju 'Dubrovački dnevnik petkom'. 

Popularni Članci