Grad

'MNOGI KOLEGE NEĆE OTVORITI, NE ISPLATI SE...' Provjerili smo koji restorani i kafići uskoro otvaraju vrata i što će biti s cijenama

Ivona Butjer Mratinović

05.05.2020.

18:05:10

Prva dva vala popuštanja mjera za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa su prošla, a treći se očekuje 11. svibnja kad bi svoja vrata trebali otvoriti restorani i kafići. 

I dok se od strane Vlade i Stožera očekuju konkretne mjere i upute koje će biti upućene prema ugostiteljima, Dubrovački dnevnik kontaktirao je vlasnike i voditelje dubrovačkih restorana i kafića koji su otkrili kako se pripremaju za otvaranje vrata pod novim uvjetima i zasad bez najavljenih međunarodnih letova. 

Ante Vlašić: Meniji će se sigurno prilagođavati, cijene će ovisiti o tome tko će biti potrošači

Predsjednik Ceha ugostitelja Dubrovnik i vlasnik taverne Otto Ante Vlašić za Dubrovački dnevnik je kazao kako svoj objekt namjerava otvoriti sredinom svibnja, no kako to mnogi njegovi kolege ipak neće napraviti. 

Goran Mratinović

"S obzirom na to kako nismo dobili nikakve službene mjere pod kojima ćemo raditi, teško je konkretnije komentirati isplativost. No, svakako vrijedi uzeti u obzir kako je preko 90 posto restorana u Dubrovniku sezonskog karaktera i u prvom redu su okrenuti turistima, kao i 30-40 posto kafića. Dok ne bude turista u Dubrovniku, teško će se moći isplatiti. Stoga, veliki dio kolega ipak neće otvarati svoje objekte jer nemaju kome, nema toliko potrošača za sve ugostitelje," izjavio je Vlašić za Dubrovački dnevnik. 

Kako kaže, puno toga sada ovisi o povratnim informacijama oko međunarodnih letova, a smatra kako će općenito lošija financijska situacija i neizvjesnost kod dijela građana utjecati i na potrošnju.

"Veliki broj ljudi živi s primanjima od četiri tisuće kuna mjesečno. Vjerojatno će restorani biti prva stvar koje će se odreći," kaže Vlašić. 

Na pitanje smatra li kako će novonastala situacija utjecati na cijene i hoće li one padati, Vlašić odgovara kako sve ovisi o tome tko će biti potrošači. 

"Ako potrošači budu domaći posjetitelji, ako ne bude dovoljno stranih, cijene će se sigurno morati korigirati, no to ćemo još vidjeti. Vjerojatno će to biti nekakva 'ad hoc' rješenja. Meniji će se sigurno morati prilagoditi, a cijene je najlakše promijeniti," izjavio je Vlašić. 

Zlatko Begušić: Srećom, kod mene  najviše dolaze domaći

Vlasnik caffe bara 'Antika' i predsjednik Ceha ugostitelja Dubrovnik Zlatko Begušić kazao je kako svi očekuju upute od strane Stožera, no kako će pokušati raditi. 

Aida Čakić

"Ne znam što će biti. Naravno kako neće biti kao što je bilo, čekamo konkretnije upute... Kod mene uglavnom dolaze domaći, oko 70 posto gostiju su upravo domaći i cijene su prilagođene njima," izjavio je Begušić koji kaže kako će 11. svibnja sigurno otvoriti vrata svog caffe bara. 

Tomislav Ivušić: Domaći moraju moći popiti kafu na Stradunu

Vlasnik Gourmet&Lounge bara 'Cele' Tomislav Ivušić također će otvoriti vrata svog objekta sredinom svibnja. Kako kaže, ne gleda isplativost nego psihološku komponentu. 

"Što se mene tiče, ne bih govorio o isplativosti i novcu, jer to su minusi. No, Cele je smještena na Stradunu i isključivo zbog psihologije ljudi smatram kako trebao otvoriti, čisto zbog naših ljudi koji su dva mjeseca u karanteni kako bi mogli popiti kafu na Stradunu," izjavio je Ivušić koji dodaje kako ne osuđuje one ugostitelje kojima se ne isplati otvarati objekt.

"Ima i onih koji imaju malu taracu i njima se to ne isplati, ja ih nipošto ne osuđujem. No, otvaramo jer je i Cele na neki način ogledalo Grada i želimo biti na raspolaganju našim ljudima. Mi jesmo pod mjerama države, odgođeni su nam doprinosi, no imamo mi puno više nameta, a ne samo plaće. Godinama zarađujemo od Grada i sad je možda vrijeme da pomognemo mi Gradu. Ali i da nas Grad pogleda kad krene sezona jer ćemo sigurno biti u teškoj situaciji neko vrijeme," kazao je Ivušić. 

Na pitanje hoće li padati cijene usluge, Ivušić podsjeća kako domaći u njegovom objektu do 10:00 sati mogu popiti topli napitak za 10 kuna, a kako svakako imaju popuste za domaće i koji će i dalje važiti, vjerojatno se i povećavati, ali sukladno važećem cjeniku. 

Mili Vučković: I beach bar Sunseta trebao bi otvoriti vrata, vrijedit će zimske cijene 

Operativni direktor Sunset Beacha Mili Vučković kaže kako bi njihov beach bar otvoriti svoja vrata. 

"I mi čekamo konkretnije mjere za rad ugostiteljskih objekata i namjeravamo otvoriti vrata našeg beach bara. Zbog velikog vanjskog prostora smatramo kako može ispuniti sve uvjete za rad s posebnim mjerama sigurnosti, samo još moramo vidjeti koje će to mjere konkretno biti. Restoran Trattorija će i dalje raditi dostave, a razlog zbog kojeg nećemo odmah postavljati stolove ispred restorana jest taj što ćemo gledati kako će se dalje razvijati situacija, u prvom redu s međunarodnim letovima. Imamo velike kapacitete pa moramo gledati i isplativost," izjavio je Vučković za Dubrovački dnevnik. 

Na pitanje što će biti s cijenama, Vučković je odgovorio kako Sunset Beach općenito kreće s radom sa zimskim setom cijena te kako je domaćima i dalje osiguran popust. 

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest