MISTERIJ AVIONSKIH NESREĆA U KONAVLIMA Jedan je pilot prisilno sletio kako bi spasio člana posade, nakon rata se vratio zbog jedne stvari (FOTO)
Izložba naziva 'Nesreće i nezgode zrakoplova u Konavlima tijekom Drugog svjetskog rata' autora Antuna Burđeleza, u organizaciji aerokluba Nimbus otvorena je večeras u prostorima samostana sv. Klare. Prva je to izložba navedenog tipa koja je otvorena ne samo u Dubrovniku nego i na nacionalnoj razini.
Izložba predstavlja rezultat višegodišnjeg istraživanja provedenog od strane autora Burđeleza i donosi pregled pronađenih ostataka aviona, svjedočanstva svjedoka, te priče o ljudskim sudbinama glavnih aktera događaja prikazane kroz slike i tekst. Dijelovi aviona su posuđeni za potrebe izložbe, fotografije s informacijama o padovima aviona su izložene na zidu, a izložena je i dokumentacija poput izvještaja o nesrećama i zarobljavanju kao dokaz kako su se nesreće uistinu i dogodile. Posebno vrijedi istaknuti kako je izložena oplata zrakoplova koji je pao na Sniježnicu, a koji na sebi ima američke oznake te koji je nestao u akciji. Kako tvrdi Burđelez, pronašli su je prošle godine i prijavili ambasadi u Zagrebu.
"Prošle godine smo obišli lokaciju za koju sam čuo kako je pao avion. Dva dana nakon toga, u jednom selu u Konavlima, smo pronašli narukvicu jednog člana posade koji nikada nije pronađen. Zvali smo američku ambasadu koja me je u roku od četiri sata nazvala natrag. U roku od mjesec dana je stigao direktor Agencije za traženje nestalih osoba u Cavtat. Ove godine, u veljači, je stigao američki vojni zračni ataše. Oni brinu o tome," izjavio je.
Kako kaže Burđelez, u Konavlima je tijekom Drugog svjetskog rata prisilno slijetanje odnosno nesreće doživjelo ukupno 10 aviona. Naglašava kako su to potvrđeni slučajevi te kako je za pretpostaviti kako postoji još slučajeva, posebno kad se radi o avionima koji su se srušili u more.
"Istraživanje je počelo sasvim slučajno, obilaskom planina po Konavlima. Tada sam po prvi put naišao na jednu lokaciju za koju su mi rekli kako je tu pao jedan avion tijekom Drugog svjetskog rata. Kurioština oko toga tko je to bio i kad se to dogodilo je rezultirala time da sam detaljno počeo istraživati tu tematiku. Počeo sam obilaziti sela, razgovarati s ljudima i pretraživati dokumentaciju. Jedini nedostatak je bio taj što nisam povjesničar i nisam stručnjak po tom pitanju pa mi je dugo trebalo, ali uspio sam naći živuće svjedoke, pronašli smo dijelove, dokumentaciju, slike," kazao je Burđelez koji je, kako bi dobio potrebne materijale, zatražio i pomoć aktera koji žive u Americi, a za potrebe istraživanja je pročitao 60 knjiga.
Na pitanje koja mu je najfascinantnija priča, naveo je onu u kojoj je avion prisilno sletio u Lovorno kako bi se spasio član posade koji nije imao padobran.
"Jedan od najfascinantnijih slučaja je B24 Lovorno koji je u studenome, prije 75 godina prisilno sletio u Konavle. Razlog je što se, u povratku s misije, avion pokvario, a kapetan je izdao zapovijed da iskaču. Međutim, jednom članu je ispao padobran. Dakle, bilo je 10 ljudi u avionu i devet padobrana. Pilot je, kako bi spasio člana posade, prisilno sletio u konavosko blato. U Konavlima je prije bilo jezero. Uspjeli su, spasili su se. Igrom slučaja su sletjeli kod kuće pokojnog gospara Arkulina koji se vratio iz Amerike i koji je znao engleski. Kapetan se nakon rata vratio u Konavle, tražeći svoj avion. Nikad ga nije našao, no mi smo našli dijelove aviona i uspjeli smo naći njegovu unuku koja nam je poslala fotografiju. Pilot Thomas Potts, prije nego što je umro, je ostavio audiozapis u kojem opisuje kako je prisilno sletio u okolici Dubrovnika te je rekao kako je to prekrasan grad," izjavio je Burđelez.
Izložba će biti otvorena do 27. studenog, a svi zainteresirani će je u tom razdoblju moći pogledati od 17:00 do 20:00 sati.