/* */

LUKA DUBROVNIK BILJEŽI SJAJNE REZULTATE Raguž: 'Petina kruzerskih gostiju nam se vraća na više dana, možda baš u apartmane onih koji kritiziraju!'

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović / DD

Luka Dubrovnik d.d. posluje uredno, a ova godina se rezultatima ozbiljno približila turistički rekordnoj 2019. godini. Porast dolazaka gostiju prate i zavidni financijski rezultati.  

„A najvažnije je kako su djelatnici Luke zadovoljni pa je zadovoljan i sam direktor“, kroz smijeh nam govori Željko Raguž, predsjednik Uprave Luke Dubrovnik. Pod njegovom palicom, Luka je nedavno osvojila nagradu 'Zlatna bilanca' za 2023. godinu, i to u dvije kategorije - za najuspješnijeg dugovječnog poduzetnika i najuspješnijeg poduzetnika u djelatnosti prijevoz i skladištenje. 

„To je jedna od rijetkih nagrada u RH za koju se ne vezuju nikakve kontroverze, a dodjeljuje se temeljem devet vrlo strogih kriterija, među kojima se u obzir uzimaju likvidnost, dobit, kontinuitet u dobrim poslovnim rezultatima… Mi smo jedini koji smo dobili nagradu u dvije kategorije, svečanost je održana pred visokim uzvanicima, uz pokroviteljstvo RH i bila je čast primiti nagrade, održati govor… No, ujedno nas to obvezuje na daljnji uspjeh. I, naravno, najveća 'hvala' zaposlenicima bez kojih ovi rezultati ne bi bili mogući“, zadovoljno govori Raguž.  

'ŠTO SE TIČE ZAGAĐENJA, ZA KRUZERE BIH DAO RUKU U VATRU' 

Razloga za zadovoljstvo je ove godine puno. Luka Dubrovnik za svoje poslovanje, kako vidimo, dobiva nagrade, a što se tiče dolazaka kruzera, njih je 10 posto više nego lani, što prate i odlični financijski rezultati.  

„Sezona je odlična. Ono što je bitno za naše sugrađane i njihovu kvalitetu života – imamo porast broja dolazaka kruzera, no njihovi su dolasci raspoređeni kroz cijelu godinu. Nekad je to bilo raspoređeno od lipnja do rujna, no sada već od ožujka pa sve do kraja godine imamo kruzere, dakle i u pred i posezoni. No, nema više situacija u kojima nam istodobno uplovljava više kruzera pa svi izađu s brodova i stvore se gužve po Gradu“, govori Raguž.  

No, bez obzira na navedeno, upravo su kruzeri često na udaru kritika. Spominje se pri tom kako kruzerski gosti stvaraju gužve, a ne troše puno. No, Raguž napominje kako je potrebno 'zagrebati' ispod površine i paušalnih zaključaka koji često ne drže vodu.  

„Podaci govore kako čak 18 posto gostiju koji su posjetili Dubrovnik na kruzeru, u grad se vraćaju kroz koju godinu i ostaju tu više dana. Dakle, ako je neki gost bio sedam dana na krstarenju, tijekom kojih je posjetio sedam destinacija, a među njima i Dubrovnik, postoji velika šansa kako će se vratiti tu u dogledno vrijeme na nekoliko dana. Dakle, ako imamo 700 tisuća putnika godišnje na kruzerima, 18 posto njih će se vratiti u Dubrovnik na više dana i to nije zanemariv broj. Tko zna, možda baš u apartmane onih koji su kritizirali kruzerske goste. Rijetko tko svake godine ide na putovanja kruzerom; to su ljudi koji u sedam dana vide sedam različitih destinacija i koji se onda na dulje vrijeme vraćaju u onu koja im se svidjela“, objašnjava Raguž.  

Smatra kako ni strahovi zbog onečišćenja nisu opravdani jer se na modernim brodovima koji se koriste za kružna putovanja sve radi uz stroge kontrole i po najvišim standardima.  

„Tijekom pandemije Covida-19 nije bilo kruzera pa se i dalje puštala kanalizacija u more, puštale su cijevi i to su svi skeptici vidjeli. Na kruzerima vrijede stroge kontrole i od svih brodova, jedino bih za kruzere dao ruku u vatru kako ne stvaraju onečišćenja“, uvjeren je Raguž.  

'DOBRO JE ZA DESTINACIJU DA JOJ DOLAZE JAHTAŠI' 

Druga važna komponenta su jahte kojih je ove godine ipak bitno manje nego prije ruske agresije na Ukrajinu i nametnutih sankcijama ruskim oligarsima. Zanimljivo, bilo ih je puno tijekom pandemije Covida upravo u dubrovačkom akvatoriju jer je, u usporedbi s ostatkom Mediterana, u Hrvatskoj bila povoljna epidemiološka situacija.  

„Taj dio tržišta se oporavlja, ali ipak nešto slabije jer znamo kako su vlasnici tih mega jahti bili Rusi, bez obzira pod kojom zastavom plovili“, govori Raguž.  

No, koliko Dubrovnik uopće ima koristi od uplovljavanja jahti?  

„Generalno je dobro za destinaciju da joj dolaze gosti visoke platežne moći. Nedavno nam je s jahtom došao i Pep Guardiola, takvi su nam gosti sigurno važni, a i Dubrovnik im je uvijek bio jako atraktivan. Turizam se u bitnome promijenio, društvene mreže imaju veliku ulogu u promociji. Postoje gosti koji nikada ne bi vidjeli Dubrovnik da se u njemu nije snimala Igra prijestolja, a onda imamo i one koji recimo na Instagramu prate Cristiana Ronalda, koji je najpraćenija osoba na društvenim mrežama. On je došao u Dubrovnik i objavio fotografiju s ljetovanja na Instagramu, a njegovi obožavatelji će tu fotografiju vidjeti, svidjet će im se lokacija i možda će i oni doći ovdje zahvaljujući njegovoj objavi. Mladi prate youtubere, influencere i zvijezde na društvenim mrežama, mislim kako te goste moramo čuvati kao kap vode na dlanu jer nam čine ogromnu promociju“, zaključuje Raguž.   

Popularni Članci