Konzervatori dopustili Mirku Obrvanu legalizaciju bespravno izgrađenog magazina na arheološkom nalazištu
Mirko Obrvan na Pločama gradi apartmane na vrijednom arheološkom nalazištu. Nekoć je tu bio bespravno sagrađen magazin, a konzervatori su dopustili njegovu legalizaciju iako se ona može provoditi samo u iznimnim slučajevima
Dubrovački dnevnik već je pisao o gradnji apartmana na Pločama, nedaleko zidina, koje provodi tvrtka In Trend, vlasnika Marije i Mirka Obrvana, inače pravni sljednik nekoć ogromne firme Dubrovkinja Trade. Podsjetimo, In Trend gradi apartmane na vrijednom arheološkom nalazištu. Tom prigodom, iz Ministarstva kulture kazali su kako In Trend, iako je bio dužan to napraviti, nije proveo arheološke radove, pa su mu privremeno zatvorili gradilište kako bi sproveli arheološka ispitivanja.
No u toj priči nismo spomenuli sami početak, odnosno kako je uopće došlo do toga da se In Trendu dopusti gradnja apartmana na arheološkom nalazištu. Na mjestu gdje se odvijaju radovi, nekoć ogromna firma Dubrovkinja imala je magazin. Taj magazin je izgrađen bespravno, ali u vrijeme Jugoslavije nitko o tome nije o postavljao previše pitanja, jer je sve ionako bilo u društvenom vlasništvu. Dolaskom devedesetih i privatizacije, ogromna firma Dubrovkinja dijeli se na četiri poduzeća, a jedan od njih je Dubrovkinja Trade. Na kraju priče, Dubrovkinja Trade je od društvenog vlasništva prešla u privatno, a novi vlasnik je postala tvrtka In Trend, koju je osnovao Mirko Obrvan, a koju danas vodi njegova supruga Marija Obrvan.
In Trend je na taj način došao do vlasništva brojnim nekretnina koje su nekoć pripadale Dubrovkinji, a među ostalim i ove na Pločama o kojoj pišemo. Pošto je magazin Dubrovkinje bio bespravno izgrađen, tvrtka In Trend 2014. godine, u doba Vlade Zorana Milanovića - koja je naširoko omogućila legalizaciju bespravno izgrađenih nekretnina - pokušava legalizirati objekt.
Ne može na arheološkom nalazištu, ali…
E tu sad dolazimo do zanimljivog dijela. U Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, u članku 6. stavak 2. stoji kako se nezakonito izgrađena zgrada ne može legalizirati ako se nalazi unutar arheološkog nalazišta, no u produžetku tog članka piše kako ipak može ako javnopravno tijelo nadležno za poslove zaštite kulturne baštine izda potvrdu da je izgrađena u skladu s posebnim uvjetima koje to tijelo na temelju posebnih propisa utvrđuje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, odnosno rješenja o uvjetima građenja.
Upravo na ovaj drugi dio članka 6. su se pozvali iz Grada Dubrovnika kada smo ih upitali zbog čega su dozvolili legalizaciju magazina izgrađenog na arheološkom nalazištu.
-Upravni odjel za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje Grada Dubrovnika izdao je rješenje o izvedenom stanju Klasa: UP/I-361-03/13-08/1958 Urbroj: 2117/01-15-14-10 dana 01. travnja 2014. god. koje je postalo pravomoćno dana 26. travnja 2014. god. temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12, 143/2013). Člankom 6. stavak 2. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12, 143/2013) propisano je da se nezakonito izgrađena zgrada koja se nalazi unutar arheološkog nalazišta ili zone, prostornih međa nepokretnog kulturnog dobra ili kulturno-povijesne cjeline koja je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske ili ako je rekonstruirani dio pojedinačnog nepokretnog kulturnog dobra upisanog u taj Registar, može ozakoniti ako javnopravno tijelo nadležno za poslove zaštite kulturne baštine izda potvrdu da je izgrađena u skladu s posebnim uvjetima koje to tijelo na temelju posebnih propisa utvrđuje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, odnosno rješenja o uvjetima građenja. U postupku izdavanja navedenog rješenja o izvedenom stanju za predmetnu zgradu podnositelj zahtjeva je dostavio potvrdu Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Ministarstva kulture Klasa: 612-08/14-01/0313 Urbroj: 532-04-02-17/17-14-03 od 30. siječnja 2014. god. kojom se potvrđuje da je građevina izgrađena na čest.zgr. 1569/1 k.o. Dubrovnik izgrađena u skladu s posebnim uvjetima koje to tijelo na temelju posebnih propisa utvrđuje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, odnosno rješenja o uvjetima građenja kako je propisano člankom 6. stavak 2. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12, 143/2013), stoga nije bilo zapreke za izdavanja rješenja o izvedenom stanju – kazali su nam iz Grada Dubrovnika, te potom dodali da su izdali građevinsku dozvolu u skladu sa svim propisima
U skladu s posebnim uvjetima
-U postupku izdavanja građevinske dozvole Klasa: UP/I-361-03/18-01/000001 Urbroj: 2117/01-15/17-18-0013 od 29. lipnja 2018. god. koja je pravomoćna od dana 25. srpnja 2018. god. podnositelj zahtjeva je dostavio potvrdu na glavni projekt Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Ministarstva kulture kako je propisano člankom 108. stavak 2. Zakona o gradnji (NN 153/13, 20/17). Člankom 110. stavak 1. istog Zakon propisano je da je tijelo graditeljstva dužno izdati građevinsku dozvolu nakon što u provedenom postupku utvrdi da su između ostalog uz zahtjev priloženi svi propisani dokumenti, te izdane i sve propisane potvrde glavnog projekta – zaključili su iz Grada Dubrovnika.
Pojednostavljeno rečeno, Konzervatorski odjel u Dubrovniku, koji je tada vodila pročelnica Žana Baća, procijenio je kako je bespravni magazin Dubrovkinje izgrađen u skladu s posebnim uvjetima. Ostaje nejasno po čemu je to magazin izgrađen u skladu s posebnim uvjetima i zašto se omogućila njegova legalizacija unutar arheološkog nalazišta. Brojni građani muku su mučili s legalizacijom bespravnih građevina po zabačenim selima, a ovdje tik do zidina se objekt legalizirao, iako se nalazi na arheološkom nalazištu.
Kako god bilo, nedugo nakon ove priče, kao i one o rekonstrukciji ugostiteljskog objekta na Peskariji, Žana Baća otišla je s mjesta pročelnice Konzervatorskog odjela u Dubrovniku i zamijenio ju je Antun Baće. Nova TV je u lipnju ove godine donijela informacije kako Ministarstvo kulture češlja Konzervatorski odjel u Dubrovniku. Utvrđena su, istaknula je Nova TV, određena odstupanja od uobičajene prakse i postupanja koja su u suprotnosti s pravilima struke kada je u pitanju rad bivše pročelnice konzervatorskog odjela Žane Baće.
-Problem su potvrde projekata koje su se izdavale bez uvjeta, bez građevinskih dozvola, bez konzervatorskih elaborata. Pokrenut je postupak protiv pročelnice, ali i jedne dubrovačke arhitektice koja je radila na tim projektima. Njoj prijeti gubitak licence za rad na zaštićenoj kulturnoj baštini – kazali su tada na Novoj TV.
Dubrovački dnevnik pitao je tada Ministarstvo kulture o kojim se sumnjivim projektima radi, te o kojoj je arhitektici riječ, ali oni su šturo odgovorili na naš upit. Kazali su samo da je Ministarstvo kulture utvrdilo određena odstupanja od uobičajene prakse, te postupanja koja su u suprotnostima s pravilima struke zbog čega su pokrenuti postupci sukladno Zakonu i Pravilniku.
Iako nam iz Ministarstva kulture nisu odgovorili koji su im projekti Konzervatorskog odjela u Dubrovniku bili sumnjivi, odnosno u kojima se odstupalo od prakse i pravila struke, nimalo nas ne bi iznenadilo da je upravo suglasnost za legalizaciju magazina i gradnju apartmana na Pločama na arheološkom nalazištu bio jedan od njih.
U međuvremenu je s mjesta pročelnice nadležnog Upravnog odjela Grada Dubrovnika otišla i Silva Vlašić čiji je odjel temeljem mišljenja konzervatora donio odluku da se objekt može legalizirati, odnosno graditi apartmani.
Maro Marušić
Tekst je prvotno objavljen u tiskanom izdanju Dubrovački dnevnik petkom