JAVNA RASPRAVA OKO PPU-A Izmjene omogućuju azil, dječji vrtić i druge projekte, sukobili se Capor i izrađivači
Javno izlaganje za dokument Prijedlog Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Dubrovnika održano je danas u Velikoj vijećnici nakon čega je uslijedila javna rasprava.
Pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Jelena Lončarić uvodno je kazala kako je odluka o izradi donesena u prosincu prošle godine kad se pokazala potreba za izmjenama i dopunama kako bi se osigurali planski preduvjeti za prihvatilište za beskućnike na području Batahovine, a odnosi se i na neusklađenosti novih te rekonstrukcije postojećih struktura za koje je bilo potrebno izmijeniti dio odredbi za provođenje.
„Provedba odredbi plana je pokazala kako je restriktivnije propisivanje uvjeta potrebno u cilju unapređenja vrijednosti prostora,“ izjavila je Lončarić.
Izrađivač Nacrta je tvrtka Urbos ispred koje je govorila Maja Madirazza koja je kazala kako će Izmjene i Dopune PPU-a omogućiti i neke projekte. U tom smislu izmjene se tiču TT bloka Osojnik, azila za životinje na Grabovici, zone izvorišta Ombla, izgradnje dječjeg vrtića u Komolcu i ceste koja vodi do tvrđave Imperijal.
„Što se tiče TT bloka Osojnik dodani su centar za obradu mulja, bio kompostana i sortirnica. Zaštita izvorišta Ombla utjecala je na grafički prikaz koji se nadopunio zonama sanitarne zaštite. Po pitanju azila za nezbrinute životinje, novoformirana je zona na lokaciji Grabovica. Također, tu je i rekonstrukcija ceste do Imperijala na Srđu,“ izjavila je Madirazza dodavši kako se građevinska područja, osim po pitanju izgradnje novog vrtića u Komolcu, nisu mijenjala niti je to bio predmet izmjena i dopuna.
Kazala je i kako su propisane visine objekata uglavnom ostale iste.
„Tu se nije mijenjalo puno stvari, uveden je pojam 'vile', ista propisana je razina kao i za niske građevine, na Elafitima nisu imale propisanu visinu dosad. Predmet su bile i visine potpornih zidova, naime ako se pređe metar i po' treba omogućiti i zelene dijelove kako bi se kaskadno izveli potporni zidovi, također udaljenost od prometnica, regulacijski pravac itd,“ izjavila je dodavši kako bi se mogao steći dojam kako se ništa posebno značajno nije izmijenilo.
„Može izgledati kao ništa strašno, ništa bitno ni značajno, no znamo koliko smo komunicirali s Gradom i odjelima te koliko to znači u provedbi. Kad ih čitate, mogu izgledati kao bezazlene dorade, no ako bi se one usvojile, mogli bi se realizirati spomenuti gradski projekti, kao što je da se konačno sagradi azil za životinje, zaštiti Ombla, sagradi vrtić, da se raspravi o izmjenama…,“ izjavila je Madirazza.
JAVNA RASPRAVA
Nakon javnog izlaganja uslijedila je javna rasprava u sklopu koje su sudionici imali priliku dati svoje sugestije i primjedbe uživo ili online putem. U jednom je trenutku 'zaiskrilo' između Đura Capora i predstavnika izrađivača.
Đuro Capor: Kako je došlo do izbora tvrtke Urbos kao izrađivača plana? Opekli smo se s njima. Sjetimo se kad su 2005. 'ukrcali' 300 hektara za golf, a u županijskom Planu je bilo predviđeno 100? Zar bismo Sanadera birali za borbu protiv korupcije?
Nadalje, što se dogodilo s Grabovicom, kako je došlo do toga da iz druge bude progurana u treću sanitarnu zonu, je li to kako bi se mogao tamo miješani otpad i dalje iskrcavati? Zašto se naglašava kako je vraćanje ceste do Srđa privremeno rješenje, ako je oduvijek tamo, zašto se ne ucrta kao trajno rješenje?
Lončarić: Mi smo obveznici javne nabave i moramo provoditi postupke sukladno Zakonu i Pravilniku i u tom postupku smo dobili izrađivača. Prilikom izrade plana odgovorni su i oni koji sjede u Gradskom vijeću i gradskom poglavarstvu, ne bih se mogla složiti da Urbus ne bi bilo stručan.
Grabovica nije pogurana iz zona sanitarne zaštite, rađeno je mikrozoniranje, a ona kao takva već postoji u prostornim planovima i kao takva će se sanirati, a nakon čega će to zemljište biti pogodno za azil.
Jedan od razloga stavljanja prometnice do tvrđave na Srđu u odluku o izradi je to što je to cesta koja još nije realizirana, a tijekom turističke sezone znamo koje probleme ta prometnica izaziva. Nije je bilo moguće rekonstruirati bez da se uvrsti u planove. Ne bi bila prikladna i ni za izloženost vidljivosti iz buffer zona i radi svjetlosnog onečišćenja.
Madirazza: Ne mogu tvrtku staviti kao predmet u ovom slučaju, ali je činjenica da je Urbus radio za vrijeme Bogdanovića, Šuice, Vlahušića i sada Frankovića. Znamo otkad postojimo, koliko ljudi smo zaposlili, koliko studija napravili, možete se hvatati za glavu. Tako sam se i ja neki dan uhvatila za glavu kad ste rekli da se od nas treba distancirati. Ako ikada budete sjedali ovdje, vi se od nas nećete distancirati nego mi od vas.
Branko Vodopija: Što je s javnim parkingom koji se stalno vrti po medijima na Pobrežju koji radi tvrtka Urbos, kako ga nema u PPU? Što je s poslovnom zonom na Pobrežju na kojoj smo vlasnici tvrtke i imamo teren, to smo uzeli s namjerom da širimo poslovanje, a nema detaljnog plana?
Lončarić: što se tiče zone Pobrežje, ona nije tema ovih izmjena i dopuna. Znam da se radi idejni projekt za parking, kao i studija cjelokupne zone Pobrežje koja se planira završiti krajem ove godine. Za poslovnu zonu je potrebno dobiti UPU, a Grad Dubrovnik planira širenje građevinskog područja oko stambenog zbrinjavanja. Bit će potrebno mijenjati i županijski prostorni plan. Sveobuhvatne izmjene ćemo pokrenuti sljedeće godine.
Capor: Gospođo Jelena, vas sam pitao za odgovor, nije primjereno da gospođa Madirazza odgovara. Možda je trenutak da, pobogu, s nekim drugim radimo, a ne s onima koji su nam problem prouzročili.
I cestom od magistrale do Bosanke normalno voze automobili sa svjetlima, ne znam zašto se ide u daljnja pogodovanja tvrtki Golf. Nemojte uz tu cestu ostavljati nikakvu kategoriju privremena, ostavite taj javni put slobodnim odnosno dostupnim građanima.
Lončarić: Kad radite prometnicu koja mora biti određenog profila, morate staviti javnu rasvjetu koja uzrokuje svjetlosno onečišćenje. Ne znači da će se prometnica ukinuti nego smatramo da njen utjecaj, ako će se proširivati, svakako treba ispitati studijom procjene utjecanja na baštinu.
Javna rasprava će trajati zaključno do 21. studenog odnosno javni uvid u dokumentaciju koji je moguće obaviti u navedenom razdoblju, svaki dan od 9:00 do 19:00 sati u Luži (ispod zvonika), na mrežnim stranicama Grada Dubrovnika ( PPU ) te u informacijskom sustavu prostornog uređenja.
Odluka o izradama izmjena i dopuna je donesena u rujnu ove godine, a nakon usuglašavanja prijedloga s Društvom arhitekata Dubrovnika u upravnim odjelima, izrađen je nacrt Prijedloga Plana kojeg je gradonačelnik Mato Franković utvrdio 4. studenog. Kako je izjavila Madirazza, javna pravna tijela su dala svoje zahtjeve, a neka od njih i cjelovite smjernice za izradu.
Nakon javne rasprave slijedi izvješće o javnoj raspravi gdje će se uvrstiti sve primjedbe, nakon toga će Prijedlog ići na mišljenje Dubrovačko-neretvanske županije, potom nadležnog Ministarstva, nakon čega bi trebalo uslijediti donošenje PPU-a.