/* */

I DUBROVČANIMA JE DOSTA KIŠE! RTL-ov Nikola Vikić Topić otkriva stiže li nam konačno pravo proljeće

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: RTL/DD

Dobar dio proljeća na jugu Hrvatske više je nalikovao na jesen. Uglavnom su izostajale ugodne temperature, kao i sunčanja razdoblja, a proljeće je obilježilo nestabilno vrijeme i pljuskovi. 

"Travanj i prva polovina svibnja donijeli su dosta kiše, manje-više cijeloj Hrvatskoj, pa tako i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Konkretnije, u travnju je u Dubrovniku palo dvostruko više kiše nego što inače padne u tom proljetnom mjesecu, a padala je u prosjeku svaki drugi dan. Svibanj pak, koji krajnjem jugu obično donese manje kiše nego travanj, nastavio je u vrlo promjenjivom tonu, pa je u čak 10 od 17 dana svibnja u Dubrovniku zabilježena pojava kiše. Tako je već do sada palo gotovo dvostruko više kiše nego što inače padne u svibnju," izjavio je RTL-ov prognostičar Nikola Vikić Topić za Dubrovački dnevnik. 

Vikić Topić kaže kako prognoza ni za iduće dane nije obećavajuća za one koji se nadaju nekoj jačoj i dugotrajnijoj stabilizaciji, no dobra vijest je da će kiša ipak biti nešto rjeđa pojava nego u dosadašnjem dijelu mjeseca.

"Idućih sedam do 10 dana, na području Dubrovačko-neretvanske županije, bit će dosta sunčanih razdoblja, isprekidanih promjenjivom naoblakom. Ipak, već su od sutra ponovno mogući kraći, povremeni pljuskovi, a najveća vjerojatnost za njih je u ponedjeljak, osobito prijepodne. Do sredine idućeg tjedna dominirat će jugo, ono će najjače puhati sutra, dok od nedjelje počinje slabjeti. U drugoj polovini idućeg tjedna prolazno će zapuhati tramontana," izjavio je Vikić Topić dodavši kako će temperature za vikend kao i cijeli sljedeći tjedan ostati ugodna, slična današnjoj, pa će ujutro biti oko 15, a danju oko 20 Celzijevih stupnjeva. 

"U svakom slučaju, ostatak će svibnja vrlo vjerojatno donijeti manje kiše i više sunca nego prva polovina mjeseca, ali i dalje ne možemo isključiti pojavu kraćih, prolaznih pljuskova. Svi oni željni dugotrajne stabilizacije, utjehu će vjerojatno pronaći u lipnju jer nam povijesni, klimatološki podaci kažu da je on na krajnjem jugu jedan prilično suh mjesec. Kiša se uobičajeno tad pojavljuje samo šest dana u mjesecu, a količina koja padne nije velika," izjavio je Vikić Topić. 

Popularni Članci