HEP-OVI STRUČNJACI U DUBROVNIKU Odgovaraju na sva pitanja građana o hidroelektrani Ombla
Istraživanje podzemne faune u špiljskim i izvorišnim područjima Dubrovačko - neretvanske županije najopsežnije je i najsustavnije provedeno istraživanje u Hrvatskoj i Dinaridima. Ovlaštene stručne institucije su zaključile da je zahvat uz primjenu mjera ublažavanja prihvatljiv za ciljeve očuvanja i cjelovitost ekološke mreže te da bi HE Ombla mogla imati i povoljan utjecaj na bioraznolikosti u dubrovačkom zaleđu. Danas u 17:00 sati u dvorani Ivana Pavla II. HEP-ovi stručnjaci održat će javno izlaganje građanima, koji će imati priliku postaviti sva pitanja koja ih zanimaju.
U tijeku je javna rasprava Studije glavne ocjene prihvatljivosti zahvata hidroelektrane Ombla za ekološku mrežu, koja je otvorena do 11. svibnja. Ishođenje rješenja o prihvatljivosti po okončanju postupka Glavne ocjene prihvatljivosti (kojeg vodi Ministarstvo zaštite okoliša i prirode) ključni je proceduralni korak u razvoju projekta HE Ombla. HEP je u ovoj fazi razvoja projekta proveo dodatno usklađivanje projektne dokumentacije HE Ombla s domaćim i europskim propisima o zaštiti prirode i zahvatima u ekološkoj mreži.
Ovlaštene institucije Oikon d.o.o. Institut za primijenjenu ekologiju i Geonatura d.o.o. za stručne poslove zaštite prirode, u konzorciju s Hrvatskim prirodoslovnim muzejom analizirali su utjecaje projekta izgradnje HE Ombla na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže NATURA2000, predložile odgovarajuće tehničke mjere ublažavanja posljedica zahvata te izradile program praćenja stanja. Podloge za izradu odgovarajuće stručne dokumentacije su i najnovija, dosad najopsežnija istraživanja podzemne faune u špiljskim i izvorišnim područjima u Hrvatskoj i Dinaridima. Istraživanjima je obuhvaćeno šire područje Dubrovačko - neretvanske županije, a tim od 20 stručnjaka istražio je više od 100 speleoloških objekata. Istraživanja su potvrdila pretpostavku da bogata bioraznolikost nije specifična za špiljski sustav Omble, te da je na širem dubrovačkom području prisutna vrlo bogata i rijetka podzemna fauna.
U zaključku Studije Ovlaštenik (izrađivač Studije) konstatira“…Sagledavanjem samostalnih i skupnih utjecaja izgradnje zahvata HE Ombla na ciljeve očuvanja i cjelovitost ekološke mreže može se zaključiti da je zahvat uz primjenu mjera ublažavanja prihvatljiv, te da bi takva HE Ombla bila u potpunosti integrirana u sustav Vilina špilja – izvor Omble, ostvarujući u budućnosti, uz planiranu hidroenergetsku i vodoopskrbnu funkciju, još i funkciju svojevrsnog stabilizatora i akumulacije bioraznolikosti u dubrovačkom zaleđu.“
Do kraja javne rasprave, građani Dubrovnika i sva zainteresirana javnost može postavljati pitanja, davati komentare i primjedbe na Studiju glavne ocjene prihvatljivosti zahvata HE Ombla za ekološku mrežu, koja je integralno objavljena na internetski stranicama Dubrovačko-neretvanske županije, Ministarstva zaštite okoliše i prirode i Hrvatske elektroprivrede (http://www.hep.hr/hep/grupa/razvoj/Ombla.aspx ) HEP će preko Ovlaštenika za izradu Studije odgovoriti na sva postavljena pitanja i primjedbe u vezi s predmetom rasprave, a otvoren je za komunikaciju i davanje točnih i ispravnih informacija i o drugim aspektima projekta te su u tom smislu dobrodošle konstruktivne sugestije sviju zainteresiranih strana.
OSVRT NA NEKA PITANJA U VEZI S PROJEKTOM
Ima li Dubrovnik dovoljno „svoje“ struje?
Postoji tvrdnja da je HE Ombla nepotreban projekt, jer postojeći proizvodni objekti u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (HE Dubrovnik i vjetroelektrane) proizvode dovoljno električne energije za potrebe grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije. Proizvodnja i distribucija električne energije nigdje u svijetu, pa tako ni u Hrvatskoj ne promatraju se iz perspektive potreba samo lokalne zajednice u kojoj su smješteni objekti za proizvodnju, jer bi tada svaka hrvatska županija u svakom trenutku morala proizvoditi dovoljno energije za vlastite potrebe, što je neizvedivo. Kad nema dovoljno oborina ni vjetra, HE Dubrovnik i vjetroelektrane ne proizvode dovoljno energije za potrebe grada i županije, osobito na vrhuncu turističke sezone. HEP grupa je od 2010. godine do danas uložila gotovo 500 milijuna kuna u Program Dubrovnik (izgradnju trafostanica Plat i Srđ s pripadajućim dalekovodima) kako bi potrošači na dubrovačkom području imali sigurniju opskrbu električnom energijom koja podrazumijeva mogućnost prihvata proizvodnje iz drugih elektrana iz cijele Hrvatske.
Postoji li opasnost od potresa i odrona?
HE Ombla ne može i neće ugroziti lokalno stanovništvo, njihovu imovinu niti kvalitetu života. Visoke vode kao i puno podzemlje nisu prouzročili niti jedan potres, ni u Dinaridima, niti bilo gdje u svijetu, pa se takav scenarij neće dogoditi ni u Dubrovniku. Prof.dr.sc. Eduard Prelogović s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ustvrdio je će se izgradnjom injekcijske zavjese za potrebe izgradnje hidroelektrane povećati čvrstoća stijenske mase čime bi učinci eventualnih potresa na izvorišnu zonu Omble mogli biti i manji nego što bi bili u prirodnom stanju. Izgradnjom HE Ombla neće doći do nestabilnosti padine, pojava klizišta u Mokošici i inducirane seizmičnosti jer je HE Ombla projektirana i planirana tako da za vrijeme pogona ne postoji opasnost od rušenja stijene ili stvaranja klizišta.
Je li riječ o nedovoljno provjerenoj tehnologiji i projektnom rješenju?
Niz domaćih i međunarodnih stručnjaka punih četrdeset godina analizira i istražuje mogućnost izgradnje HE Ombla, o čemu postoji opsežna projektna dokumentacija. Tijekom pripreme i provedbe istražnih radova, projekt se kontinuirano poboljšavao novim tehnološkim rješenjima i mjerama zaštite okoliša i prirode, tako da trenutni dizajn i projekt HE Ombla predstavlja suvremeno inženjersko rješenje. Projektna rješenja HE Ombla analizirali su, između ostalih, Komisija za pregled i reviziju (1996.), eksperti međunarodne projektantske kuće Tractabel (2011.) te 2012. Stručno savjetodavno tijelo sastavljeno od svjetski priznatih stručnjaka iz područja geologije, hidrogeologije, geotektonike, seizmologije i građevinarstva. Njihov je zaključak bio da je projekt HE Ombla korektno i stručno napravljen te da se uz strogu primjenu tehničkih propisa može realizirati bez opasnosti za sigurnost objekata i ljudi.
Je li izgradnja HE Ombla isplativa i opravdana?
Isplativost HE Ombla provjeravalo je više financijskih eksperata. Povrat investicije očekuje se u razdoblju od oko 14 godina. Isplativost i koristi od HE Ombla najbolje mogu potvrditi primjeri postojećih 26 hidroelektrana u HEP-ovom vlasništvu, od kojih su neke starije od 100 godina, a prosječno stare više od 40 godina i koje dokazano pouzdano i ekonomično proizvode električnu energiju. Izgradnjom HE Ombla dugoročno se osigurava novi stabilni izvor čiste energije iz obnovljivog izvora, u skladu s energetsko-klimatskim ciljevima EU. Riječ je o tehnički izvedivom i sigurnom, ekonomski isplativom te višestruko ekonomski i energetski korisnom projektu, kako za HEP, tako i za državu i lokalnu zajednicu. Njegovom će se realizacijom uvoz energije smanjiti za šest do osam posto, a HEP-ova bilanca “zelene energije“ povećati za prosječno 220 GWh godišnje. Izgradnjom HE Ombla povećat će se i kapacitet i stabilnost opskrbe kvalitetnom pitkom vodom šireg područja Grada Dubrovnika.
HE OMBLA – TEMELJNI PODACI
Instalirani protok elektrane |
60 m3/s |
Snaga elektrane |
68,5 MW |
Srednja godišnja proizvodnja |
220 GWh |
Način rada |
protočni |
Planirani maksimalni kapacitet vodovoda Dubrovnik |
1.500 l/s |
Ukupni troškovi projekta (procjena) |
152 mil. EUR |
Trajanje izgradnje |
4,5 godina |
Kota uspora podzemne retencije |
130 m.n.m. |
PREDNOSTI PROJEKTA
Za dubrovačko područje
- Povećanje kapaciteta i stabilna opskrba kvalitetnom pitkom vodom šireg područja grada, sprječavanje pojave zamućene vode (do sada 25-30 dana godišnje)
- Doprinos sigurnoj i stabilnoj opskrbi električnom energijom
- Mogućnost angažmana lokalnog gospodarstva na projektu
- Naknade kao prihod lokalnog proračuna
Za Hrvatsku
- Mogućnost sudjelovanja domaćih tvrtki s više od 80 posto vrijednosti projekta
- Projekt je u kratkom vremenu spreman za početak radova
- Proizvodnja iz obnovljivog izvora energije odgovara izbjegnutim emisijama CO2
- Doprinos ostvarenju elektroenergetske neovisnosti
Za HEP
- Za 6 do 8 posto smanjuje se uvoz električne energije (u odnosu na petogodišnji prosjek uvoza)
- HEP-ova bilanca “zelene energije“ povećat će se za prosječno 220 GWh godišnje
- Nakon otplate, HE Ombla će biti stabilan i predvidljiv izvor dobiti