GOVORILI O REKETU I DOGOVORIMA ISPOD STOLA Gradsko vijeće izmijenilo odluku o javnim površinama
Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o zakupu javnih površina usvojen je danas na sjednici Gradskog vijeća kojom je omogućeno da se preraspodjeljuju javne površine među vlasnicima objekata.
„Prije dvije godine smo donijeli odluku o tome kako nećemo povećavati broj kvadrata javnih površina koje dajemo u zakup za stolove i stolice i držat ćemo se toga. Postignut je maksimum. Mislim da se toga trebamo držati slijepo. Ali unutar života javnih površina dolazi do izmjena i korekcija. Negdje ćemo uz dogovor dignut nekome tri kvadrata, a dati drugome. Zadržat ćemo postojeće kvadrature, ali ćemo dati mogućnost nekima koji nisu uspjeli doći u tu priliku da rade,“ izjavio je gradonačelnik Mato Franković.
Pero Vićan (DDS) je izjavio kako se zalaže za to da Povjerenstvo vodi računa kako je što raspoređeno i kako treba postojati posredstvo onda kada je to moguće jer je teško za očekivati kako će se netko odricati svojih kvadrata u korist drugoga.
Željko Raguž (DUSTRA) je također bio na tom tragu.
„Recimo , objekt A ima 50 stolova, objekt B ne jer nije tad otvorio. Objekt B je potom otvorio i želi stolice ispred, a objekt A ih ima i poručuje im - tko te šiša. Onda tu nastupa Povjerenstvo,“ izjavio je.
Vijećnik Andro Vlahušić (nezavisni) je kazao kako je odluka pitanje nasilnog prava.
„Što smo napravili ako odluka ovakva i ostane? Onda legaliziramo reket između dva ugostitelja. Zašto se to radi? Jer je tako odlučilo GV. A zašto je to tako odlučilo? Jer javne površine Grada dajemo džabe. Grad nema puno svojih unutarnjih prostora, za razliku od vanjskih. A kad pogledate promet koji se ostvaruje na vanjskim površinama u odnosu na unutarnje, omjer je 10:1,“ izjavio je dodavši kako smatra da bi konačnu odluku trebao donositi Grad, a ne vlasnici lokala.
Vijećnik Blaž Pezo (HDZ) je Vlahušiću odgovorio kako je on kao gradonačelnik mogao u prethodnim godinama povećati cijene najma površina, ali i kako je samostalno donosio odluke oko ovog pitanja dok se tadašnja oporba trudila da se odlučivanje vrati pod okrilje Gradskog vijeća.
„Nema potrebe za dramaturgijom i spominjanjem reketa,“ dodao je.
„Da se dramaturgija ne bi dogodila zato smo predložili amandmane i slažemo se s Vlahušićem kako moramo rastvoriti tu odluku kako bismo spriječili mogućnost nasilnog prava. Zato želimo uključiti gradske kotareve, mjesne odbore, moramo rastvoriti taj proces odlučivanja, idemo to provoditi sada do kvalitetnijeg rješenja,“ izjavila je Petra Marčinko (KLGB Srđ je Grad), na što je odgovorio predsjednik GV-a Marko Potrebica.
„Po meni nema bijega od odgovornosti. Izabrani smo da donosimo odluke, jedna od njih su i javne površine, nema skrivanja iza javnih kotareva i mjesnih odbora. S Vlahušićem se dobrim dijelom slažem, unutarnji prostori jesu bez javnih površina bezvrijedni. Koliko košta jedan kvadrat javne površine? Nemam pojma. Ali znate li kad bismo znali? Kad bismo raspisali javni tender za njih. Pa biste vidjeli koliko bi koštalo. Govorim o debelim godinama kad su veliki prihodi. Samo tržište može regulirati koliko košta javna površina i u tom dijelu se slažem s Vlahušićem,“ izjavio je.
„Županijska lučka uprava u starom portu trpezu od jednog kvadrata – 60 tisuća kuna,“ usporedio je vijećnik Pero Vićan (DDS).
„Ja sam ponosan što do današnjeg dana imamo istu stavku. Vi ste povećali kvadrate, a spustili cijene. Google sve pamti,“ izjavio je Vlahušić parafrazirajući Potrebicu, a odgovarajući Pezu koji je kazao kako je Dubrovnik 'temeljem Vlahušićevih samostalnih odluka došao na crnu listu UNESCO-a'.
„Ovom odlukom otvaramo mogućnost da se dva susjedna ugostitelja sporazumiju. A ispod toga se može nalaziti to da oni skupo jednom drugom prodaju stolove koje im mi dajemo vrlo jeftino u zakup. Jedan bi se ugostitelj odrekao dijela svoje površine u korist drugoga. Što za to može biti? Reket ili trgovina ispod stola stolovima,“ kazao je Đuro Capor (KLGB Srđ je Grad).
Franković se ne slaže s Vlahušićem kako je sada više javnih površina dana u zakup nego u njegovom mandatu.
„Prijeko je prije bilo neprolazno, a sad je prolazno, otvoreni su pješački prolazi, kvadratura je značajno manja nego prije, a u mom mandatu su više puta sankcionirani ugostitelji zbog kršenja pravila nego u njegovima, mada se s time ne treba hvaliti. Ovime mi možemo nekome reći – ti imaš toliko, a ti ćeš imati toliko. Onda nema reketa ni dogovora ispod stola,“ izjavio je.
Vićan je predložio da se u tekst odluke uvrsti i to kako Povjerenstvo mora biti prvi stupanj, a da nezadovoljna osoba može uložiti potom žalbu i Gradskom vijeću.
„Ne možemo uljepšavati povijest dokle Google pamti. Da je sve to bilo tako kako kažete, sad biste sjedali u prvom redu, a ne u zadnjem. Dakle, bio je nered. Smanjene su površine ipak. Nema onih ružnih brodova na Trgu oružja. Uveden je red, drago mi je da to podupirete,“ odgovorio je Potrebica Vlahušiću.
„Ne sjedim na tom mjestu jer sam izgubio izbore 2017. godine nego znate kako, ali ne trebamo o tome,“ odgovorio je Vlahušić dodavši kako se može popisati koliko je kvadrata javnih površina kroz godine dato u zakup i po kojoj cijeni.
„Protiv mene se vodi jedan proces u Splitu, onaj za Revelin. Ispao je problem jer nije cijeli Revelin dat u ugostiteljsku djelatnost. Tako se moglo napraviti i za Stradun, popisati koliko se moglo više nego sad zaraditi da se cijeli Stradun dao u zakup za stolove i stolice. Onda biste svi bili sa mnom u Splitu. Ali što ćemo, samo je Andro u splitu,“ kaže Vlahušić.
Maro Kristić (Most) je kazao kako se odlukom nije predvidjelo da ugostitelj koji ima stolove na Prijekom ne može prebacivati sebi stolove za objekt koji ima u, primjerice, ulici Od puča.
Capor smatra kako su se iz procesa isključili građani i kotarevi.
„Htjeli ste se ukalumati da o nečemu odlučujete na mala vrata kad vas već građani nisu izabrali. Možete raditi performans, možete se vezati lancima, ali ovdje će se odlučivati, u Gradskom vijeću koje su birali građani,“ odgovorio je Potrebica.