MARATONSKA SJEDNICA Antić Brautović nova ravnateljica Dubrovačkih muzeja, ovo su ljudi koji sjede u povjerenstvima (VIDEO)
Sjednica Gradskog vijeća, 25. po redu u ovom sazivu, održana je danas. Ako ste je propustili, pogledajte je u videu DD TV-a ili pročitajte u tekstualnom obliku u nastavku.
TIJEK SJEDNICE
Prijedlog koji se tiče prijevoza Gruž-Koločep i imenovanje Povjerenstva - usvojeno
Prijedlog kandidata za imenovanje sudaca porotnika za Županijski sud u Dubrovniku.
Prijedlog rješenja o razrješenju članova Upravnog vijeća Javne ustanove u kulturi Dubrovačke knjižnice Dubrovnik, Prijedlog rješenja o imenovanju članova Upravnog vijeća Javne ustanove u kulturi Dubrovačke knjižnice Dubrovnik. - usvojeno
Razriješili su se Tomislav Bjelopera i Silvija Jukić, a imenovali isti članovi te Frenči Obradović.
Prijedlog rješenja o izmjeni Rješenja o imenovanu članova Upravnog vijeća Javne ustanove u kulturi Dubrovački simfonijski orkestar. - usvojeno
Pok. Đela Jusića je zamijenila Paulina Bačić.
Prijedlog rješenja o imenovanju ravnatelja/ice Javne ustanove Prirodoslovni muzej Dubrovnik. - usvojeno
Nova/stara ravnateljica je Ana Kuzman.
Prijedlog rješenja o razrješenju Pavice Vilać dužnosti ravnateljice Dubrovačkih muzeja Dubrovnik, na osobni zahtjev, Prijedlog rješenja o imenovanju ravnatelja/ice Javne ustanove u kulturi Dubrovački muzeji Dubrovnik. - usvojeno
22:43 Franković: Također bih se zahvalio Vilać na sjajno odrađenom poslu, muzeje ostavlja u odličnom stanju.
22:40 Šimac Bonačić: Trebalo bi kazati nekoliko riječi o Pavici Vilać koja odlazi. Radila sam dugo s njom i ona je isto bila mačka koja je lovila miševe i nije bila članica nijedne stranke. Bila je vrlo uspješna ravnateljica.
22:34 Marko Potrebica: Odbor se sastao te smo donijeli jednoglasne stavove: od 9. listopada gospođa Vićać nas je zamolila da je razrješimo zbog odlaska u mirovinu s datumom 31. prosinca. Radilo se o njenom osobno mzahtjevu pa ga je Odbor prihvatio jednoglasno. Proveli smo postupak odabira, Upravno vijeće je na svojoj sjednici dalo prednost Julijani Antić Brautović u odnosu na Marinu Filipović. Program gospođe Brautović sadrži puno više detalaj, to je program za ulazak Dubrovačkih muzeja u 21. stoljeće. Netko je povukao pitanje politike ovdje, ni jedna ni druga kandidatkinja nisu članice HDZ-a. Nije važno kakve je boje mačka, važno je da lovi miševe. Time se povodimo i na sljedećoj točki oko Prirodoslovnog muzeja.
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja skrbi o udrugama proizašlih iz II. svjetskog rata i poratnog razdoblja za 2020.godinu. - usvojeno
Članovi: Mario Bekić, Olga Muratti, Katarina Doršner, Mirjana Pavlaković i Pavo Perić.
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja skrbi o djeci, mladima i obitelji za 2020. godinu. - usvojeno
Članovi: Marija Došner, Paola Šutić, Iliana Stojanović, Vedrana Elez i Roberta Soko.
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja skrbi o stradalnicima i sudionicima Domovinskog rata i njihovim obiteljima za 2020.godinu. - usvojeno
Članovi: Ružica Marković, Mišo Đuraš, Mijo Jerković, Vicko Mihaljević i Eleonora Borozan.
Prijedlog Zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja socijalne i zdravstvene skrbi za 2020.godinu. - usvojeno
Članovi: Katija Damjanović, Mato Lakić, Alisa Aliti Vlašić, Jozo Prcela i Silvija Petrić Saltarić.
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekata/programa i manifestacija u području javnih potreba u tehničkoj kulturi za 2020. godinu. - usvojeno
Članovi: Ivan Maslać, Dinko Mandić, Dubravko Tullio, Nives Radović i Stjepan Ćavar
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekata/programa i manifestacija u području javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2020. godinu. - usvojeno
Donacija Kaboge - usvojeno
Imenovanje ulica, trgova - usvojeno
22:17 Rikard Rossetti: General ne zaslužuje da se o njemu raspravlja na ovaj način. Pokazao se u Domovinskom ratu i bio je veliki general. Poznavao je ovo područje bolje nego itko.
22:16 Mato Franković: Većina zna da je general bio u gradu vodeći kasarnu, većina ga osobno poznaje. Moj djed je u Žuljani igrao na karte s njim. Ovo je značajan čin i nije dobro da se vodi u krivom smjeru. On se dokazao u svakoj borbi i ispravno je djelovao.
22:16 Krešimir Marković: Za generala Bobetka nitko nije znao dok nije došao na čelo Hrvatske vojske. Njegov doprinos je bio važan u Domovinskom ratu za oslobađanje Hrvatske od zvijezde petrokrake i barbara s istoka.
22:13 Marko Potrebica: Nismo mi zaboravili da je general Bobetko bio u antifašistima, mi se time ponosimo, ali je postao jedno žrtva tog sistema. Kasnije je on nastavio biti antifašist. Ponosni smo na sve one koji su bili antifašisti, a ne staljinisti i komunisti.
22:12 Nikša Selmani: Ne možete vi izdvojiti život čovjeka samo što vam se sviđa. Predsjednik Franjo Tuđman je također bio član Partije. Ne možte dijeliti život na pola, taj kontinuitet se vidi u osobi Janka Bobetka.
22:09 Krešimir Marković: Čestitam da se takvom hrvatskom generalu posveti ulica. Mi smo to odlučili zbog Domovinskog rata, a ne jer je bio u Sisačkom odredu.
22:04 Mato Franković: Grad Dubrovnik snosit će troškove za promjenu dokumenata. Grad Dubrovnik je dobio zahtjeve za mijenjanje još dvije ulice po postrojbama, ali imamo jednu ulicu koja je odala počast svima a to je Ulica branitelja Dubrovnika koja je žila kucavica. Kad bi krenuli pojedinačno ih imenovati onda ne bi bilo kraja.
21:29 Rikard Rossetti: Jednu ulicu u Gružu preimenovat ćemo u ulicu generala Janka Bobetka, a to je ulica Stjepana Cvijića.
Prijedlog zaključka kojim se ovlašćuje Gradonačelnik Grada Dubrovnika da sa društvom Atlantska plovidba d.d. Dubrovnik potpiše Ugovor o osnivanju prava služnosti postavljanja geotehničkih sidara na dijelu nekretnine katastarske oznake čest.zem. 1213/1 k.o. Gruž u površini od 510 m² (ispod nerazvrstane ceste) na razdoblje od 2 (slovima:dvije) godine
Prijedlog zaključka o prihvaćanju teksta Dodatka I Kolektivnog ugovora za djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja Grada Dubrovnika i davanju suglasnosti za sklapanje istog i dostavlja se Gradskom vijeću na raspravu i usvajanje. - usvojeno
Prijedlog zaključka o smanjenju javnih površina predviđenih za držanje ugostiteljskih stolova i stolica Planom korištenja javnim površinama u Povijesnoj jezgri svim ugostiteljskim objektima koji se koriste površinom od 25,00 m2 i više, za 10% površine kojom se koriste, i dostavlja Gradskom Vijeću Grada Dubrovnika na raspravu i donošenje. - usvojeno
21:41 Mato Franković: Prije dvije godine smo oslobodili pješačke koridore i kvaliteta života se povećala tako je naprimjer bilo na Prijekome. Smanjili smo broj štandova sa suvenirima i maknuli smo bookere na Pilama... Sve to je bilo s ciljem povećanja kvalitete života i smanjenje gužve. Svako smanjenje javnih površina ima značajne efekte, a jedan je smanjenje novaca što je ujedno i najmanje važan. Ovim nikoga nismo previše oštetili, ali napomenut ću da smo ovo sve najavili.
21:37 Nikša Selmani: Ovo je osjetljiva tema. Ispada kao da se ide u favor građanina, ali ipak nije tako. Smanjenje površina je smisao da se nešto poboljša, a najprije kvaliteta života građana u povijesnoj jezgri. Kako se povećava kvaliteta života? Smanjenje kvanitete ne znači istodobro kvalitet. Grad treba definirati neuralgične točke po pitanju hitne pomoći, vatrogasaca... Odlagati plan upravljanja na pet godina je dug period.
21:30 Jadran Barač: Ovdje mi nešto para uši. Ugostitelji su zaštićena kasta čini mi se. Nitko nema prava na stolove i mi onda idućih pet godina ne možemo dobiti osim postojeće. Koji je ovo sustav? Sjevernokorejski?
21:29 Miho Obradović: Kako će se ukidati deset posto? Nisam rekao da ne treba ukidati. Već smo maknuli neke stolove iz pješačkih koridora. Mislim da je negdje trebalo micati manje, a negdje puno više.
21:25 Mato Franković: Najavili smo još 2018. godine smanjenje javnih površina za ugositelje tako da su bili upoznati s time. Deset posto dizati onima koji imaju manje od 25 kvadrata dovodi ih u financijske poteškoće. Grad želi imati partnerske odnose i mi se dogovorimo za sve. Predstavili smo im i ove godine novine. Ovim smo zaštitili ugostitelje (modelom 5x5x5).
21:23 Miho Obradović: Odluka idemo oduzeti svima deset posto nije ništa, ovo je ukidanje radi ukidanja. Ne znam kako će odlučiti kojih deset posto oduzeti.
Prijedlog zaključka o izmjenama i dopunama Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2019. godinu i dostavlja Gradskom vijeću Grada Dubrovnika na raspravu i donošenje.
Prijedlog Zaključka o potpisivanju Ugovora o donaciji novčanih sredstava za kupnju poslovnog prostora u čet.zgr. 1815 upisanog u zk.ul. 1468 k.o. Dubrovnik, označen kao 5.suvlasnički dio: 9108/34028 etažno vlasništvo (E-5) poslovni prostor u prizemlju, ukupne površine 91,08 m² s Društvom prijatelja dubrovačke starine te prihvatu Odluke o prodaji nekretnine u k.o. Dubrovnik Gradu Dubrovniku Ministarstva državne imovine klasa: 372-03/19-02/59 urbroj:536-03-02-04/05-19-04 - usvojeno
21:05 Mato Franković: Nekretnina nije mogla biti donirana Gradu Dubrovniku. Povjerenstvo je procijenilo vrijednost nekretnine i mi nismo mogli odmah prihvatiti jer nismo imali sredstva. Da smo vlasnici svega mogli bi upravljati prostorom jer to je najvažniji alat. Novci od DPDS-a su gradski, a ne svemirski.
21:03 Jadran Barač: To su sredstva Grada Dubrovnika. Udruga koja naplaćuje ulaznice raspolaže s našim novcima i očigledno je da raspolažu s viškom sredstava pa onda daruju gradu za kupnju nekretnina. Ako je planirana namjena za knjižnicu trebala bi se napraviti analiza isplativosti i dati to sve u materijale i tako pripremiti vijećnike.
21:01 Marko Potrebica: Knjižnica ne bi da je od zlata... To ste rekli. Za deset godina ako ovaj projekt prođe isplatili smo od najamnina na postojećem mjestu i tako kupili nekretninu. Tužan sam kad nama država nešto prodava i to ne mogu prihvatiti. Oni bi trebali, kao i crkva, prepuštati nekretnine lokalnoj samoupravi, a mi bi trebali kao grad državi ustupati nekretnine.
20:59 Maro Kristić: Nekad me vaši stavovi začuđuju. Kazneno djelo je ako bi DPDS kupovao nekretnine za komunalnu infrastrukturu. Naša imovina je temelj naše snage. Niti jedna kupljena nekretnina nije promašena investicija. Svi trebaju poticati grad da to kupuje da bi rentirao taj prostor i onda tako kontrolirao upravljanje. Nemojte gledati na to kao na bacanje novca. Razmišljate dobronasmjerno ali na krivi način.
20:56 Jadran Barač: Ima ovdje nekoliko problema. Ministarstvo donosi odluku 31. siječnja, a odluka je u veljači bila, ministar Marić je dostavio ugovor. Nije mi jasno kako može gradonačelnik planirati kupnju bez ikakvog savjeta s Gradskom vijećem. Ne sviđa mi se stav da se skupa i vrijedna nekretnina pošto poto mora kupiti. Bi li tko od vas osobno kupio nekretninu bez ikakve adaptacija, plana i strategije? Mislim da bi se taj novac trebao trošiti za razvoj komunalne infrastrukture i za proširenje prometnica. Ja bih podržao da nešto kupi i sruši da bi izgradio neku cestu ili evo tunel pa da se rastereti gradski promet ili pojeftini cijena kvadrata. Evo neka mi gradonačelnik kaže što su građani dobili na poboljšanju života kad je Grad kupio prostor Zagrebačke banke u povijesnoj jezgri.
20:55 Maro Kristić: Ovo je nekretnina za koju sam ja sugerirao da je Grad kupi. Ovo je vrijedna nekretnina i Grad neće izgubiti što god da tu napravi.
20:54 Mato Franković: Razmišljamo na ovom području formirati gradsku knjižnicu jer ovako plaćamo 600 tisuća kuna godišnje za postojeću. Prvo smo mislili javni wc pa su svi rekli da planiramo potrošiti šest milijuna kuna za to. Hvala DPDS-u što nas podržava u kupnji ove vrijedne nekretnine, imamo sjajan odnos.
Prijedlog zaključka o sklapanju Ugovora o najmu stana sa slobodno ugovorenom najamninom sa Ivom Bušljem. - usvojeno
20:46 Mato Franković: Treba poznavati 'povijest bolesti' i znati kako je dobio stan, preskočio je za par tisuća eura otkupiti stan i tako je ispao izigran; nakon toga je došlo neko drugo vijeme. Ovdje ispravljamo krive Drine i vrijeme koje je bilo, bilo je. Da je on bio malo vještiji mogao je prije 20 godina kupiti vrijednu nekretninu, vjerovao je ljudima i izvisio je. To su neke nespretne okolnosti. S ovim dobivamo puno toga, otvara nam se mogućnost velike investicije za dodatnu školu.
20:43 Maro Kristić: Ovo je presedan iako je riječ o inicjativi i dogovoru Zaklade i Grada. Iseljenje gospodina Bušlje nije riješeno na najbolji način. On je bespravno koristio prostor na području Grada. Postoji cijeli niz naših sugrađana koji su na socijalnoj listi i mogu se osjećati povrijeđenima.
20:40 Mato Franković: Nakon dugo vremena došli smo do rješenja. Ivo Bušlje ispunjava uvjete za gradski stan, ali mora platiti 250 tisuća kuna. Škola u Ulici Ilije Sarake će koristiti stan koji je koristio Ivo Bušlje. Drago mi je da smo riješili ovaj gordijski čvor. Drao mi je da smo našli zajednički jezik jer važna nam je jednosmjenska nastava u školi u povijesnoj jezgri.
Prijedlog zaključka o sklapanju Sporazuma o suradnji na razvojnom projektu HEP-a za izgradnju infrastrukture za punjenje elektromotornih vozila. - usvojeno
20:00 Jadran Barač: Ovdje se radi o smanjenju prometnih gužvi, smanjenju građana da dolaze s vozilima u povijesnu jezgru. Industrija električnih vozila postupno će smanjivati broj klasičnih vozila.
19:57 Marko Potrebica: Punionice extra brze koštaju 15 tisuća eura, a one srednje brze pet i pol tisuća. HEP s punionicama uložio bi znatna financijska sredstva što nije zanemarivo. Dobro je da smo predsvodnici u smart cityju i mislim da samo s ovim na tragu.
19:49 Ivan Jelčić: Ja koristim Liberas. Predlagao sam da se uvede potpuno besplatan javni prijevoz za građane, ali postoji grupa građana koja u autobus mrtva ne bi ušla.
19:48 Mato Franković: Cijela Europa je potpuno poludila, jedino je pamet i inteligencija u obliku Jadrana Barača. Ja ne znam kako ću pojasniti.
19:45 Jadran Barač: Što se tiče punionica riječ je o zahvatu. Gradonačelnik promovira politiku da se smanji promet oko gradske jezgre, a sad će dovesti oko 30 vozila i osigurati parking. Ovo neće demotivirati građane da koriste jer oni mogu birati taksi ili gradski prijevoz.
19:40 Ivan Jelčić: Gospodine Barač pročitao sam vaše priopćenje u medijima i nije mi jasno što se s ovim htjeli reći. Vi ste udrobili sve što vam nije jasno. Kakve veze imaju bankomati s punionicama? Oni su bili na Stradunu, a punionice neće biti na Stradunu. Ovo uopće nije za car sharing. Ja bih sve punionice stavio što bliže gradskoj jezgri tako da demotiviram sve one koji nemaju električno auto da ne idu.
19:35 Mato Franković: Po pitanju punionica one su manje od onih naplatnih uređaja za parking. Strategija Njemačke je da imamo milijun do 2030. godine. To nema veze s prometovanjem oko grada. Car sharing sustav nema veze s ovim punionicama jer oni sami na već rezerviranim mjestima ima svoje punionice. Ovo nema veze s tim. Ako želite znati nešto više o tom sustavu volio bih da se o tome raspitate. Strategija Europske unije je rekla da je cilj da više od 50 posto ljudi nema želju za posjedovanjem vlastitog automobila. To znači da će sve ići u smislu car sharing sustava. Korištenje tog oblika prijevoza smanjit će gužve. Ljubljani je trebalo par godina da ovaj sustav zaživi i to je nešto što je budućnost za nas. Ljubljana i Graz su predvodnici tog pozitivnog sustava u Europi.
19:30 Jadran Barač: Zamjeram samo da se cijela ta infrastruktura gradi na području oko povijesne jezgre. Zar takva odluka neće utjecati na vizuru grada? Nema smisla trpati to sve u centar grada i trebalo bi pitati konzervatore. Punionica će najviše služiti car sharingu.
19:28 Mato Franković: Ovo je nastavak suradnje HEP-a i Grada. Dali smo im zemljište a oni su izgradili punionice. Svjetski trend pokazuje dase pomalo odustaje od vozila na naftu i benzin i prelazi se na električnu energiju pa će onda zahtjevi biti puno veći i naši sugrađani će se odlučivati na to. Povećavamo punionice na području povijesne jezgre, a HEP je zainteresiran za izgradnju njih 35 na većem području. Priča je dobra. Ove punionice se ne odnose na određeni tip vozila već za sve.
Prijedlog zaključka o ukidanju statusa puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za dio nekretnine katastarske oznake čest. zem. 2396 k.o. Dubrovnik površine 165 m2. - usvojeno
Prijedlog zaključka o potpisivanju Ugovora o darovanju nekretnina zemljišnoknjižne oznake čest. zem. 344/2 površine 663 m2, čest. zem. 344/6 površine 1200 m2 i čest. zem. 345/2 površine 713 m2, sve upisane u zk. ul. br. 279 k.o. Komolac u svrhu izgradnje dječjeg vrtića između Republike Hrvatske, Ministarstva državne imovine, kao darovatelja, i Grada Dubrovnika, kao obdarenika. - usvojeno
Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o naknadama za prometovanje prijevoznim sredstvima unutar pješačkih zona na području Grada Dubrovnika. - usvojeno
19:16 Vido Bogdanović: Mi sami ne znamo koliko vozila uđe u grad. Bilo bi bitno znati koji su to brojevi - je li to 30 tona ili 100. Grad mora formirati službu za snabdijevanje grada. Čekanje podzemno skladišta na Pločama može biti za tri godine, ali bitno je spasiti ove dvije godine.
19:15 Mato Franković: Promijenit ćemo sve odluke po pitanju cijena, ali to ćemo napraviti u 12 mjesecu.
19:12 Ivan Jelčić: Dobro rješenje je uvođenje električnih vozila. Podržavam uvođenje reda. Ima puno onih koji se izuzimaju iz svega, interventna vozila uredu, ali ima dobar dio onih koji su zdravi i vode se do radnog mjesta samo jer im je komodno.
19:08 Mato Franković: Po Stradunu se više ne smije voziti. Možemo preusmjeriti promet prema Katedrali, a električna vozila na Stradun. Znam da se mnogi moraju opskrbiti, ali moramo biti svjesni da vozila uzrokuju štetu. Kombi vozila će moći doći, ali sve više je previše. Težina vozila je sporna pa ćemo regulirati dimenzije. Kamen na Stradunu je ozbiljno nacikao i težina voziila je sporna pa ćemo to morati limitirati. Moramo očuvati ovo što imamo. Najbolje je da se limitiramo s karićima i električnim vozilima.
Prijedlog izmjena i dopuna Programa obavljanja drugih komunalnih djelatnosti na području Grada Dubrovnika u 2019. godini. - usvojeno
Prijedlog izmjena i dopuna Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2019. godini. - usvojeno
Prijedlog izmjene Programa javnih potreba za obavljanje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanica Dubrovnik za 2019. godinu.
Prijedlog plana djelovanja Grada Dubrovnika u području prirodnih nepogoda za 2020. godinu. - usvojeno
18:53 Vido Bogdanović: Prilično neozbiljno pristupamo organizaciji društvene spremnosti. Ja ne volim vojsku, ali svakom društvu je potrebna zaštita kako bi mogli pomoći jedni drugima ako dođe do izvanrednih okolnosti. Osim vatrogasaca i vatrogasnih društava nemamo ništa. Ako se nešto dogodi morat ćemo improvizirati s postojećim službama. Koliko su spremna skloništa nisam siguran. Mi mislimo da smo Domovinskim ratom zaključili sve ugroze.
18:52 Mato Franković: Sukladno evakuacijskom planu park u Pilama nije predviđen kao put za evakuaciju. Cijeli niz europskih parkova je zaključan i to je normalna praksa.
18:51 Tatjana Šimac Bonačić: Zatvaranjem parka u Pilama zatvorili smo jedan evakuacijski put.
18:50 Marko Potrebica: Ovo je jako važno pitanje i sva pitanja su iznimno na mjestu.
18:48 Marijeta Hladilo: Vezano za skolništa postoje ona koja su u vlasništvu grada. To je sve u sustavu civilne zaštite i to ćemo sve dovesti u 12 mjesecu. Akcelograf je uveden po pitanju Zavoda za obnovu.
18:45 Nikša Selmani: Ljudi zbog ovoga iziritirani. Ova točka je imenovala nadležne i ne sadrži nikakve akcijske detalje. Zanima nas kako Grad nije odredio lokacije civilne zaštite, kao i seizmičku zaštitu objekata, a ne znamo što činiti kada dođe do malih šteta.
Prijedlog odluke o donošenju Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države na području Grada Dubrovnika. - usvojen
Prijedlog odluke o imenovanju Stručnog povjerenstva za koncesije za posebnu upotrebu pomorskog dobra Grada Dubrovnika. - usvojen
Prijedlog odluke o dodjeli koncesije za posebnu upotrebu pomorskog dobra radi izgradnje podsustava odvodnje otpadnih voda naselja Komolac i Čajkovica, CS Komolac i CS Čajkovica i vodoopskrbnog cjevovoda Komolac – Gruž - usvojen
Prijedlog odluke o davanju suglasnosti na Opće uvjete isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo i Tržni red trgovačkog društva Sanitat Dubrovnik d.o.o. - usvojen
18:39 Tomislav Tabak: Sanitat daje u zakup svim OPG-ovima, a na inspekciji je da provjere jesu li kupili robu od nekog drugog. Otvorili smo ribarnicu, promijenili smo stolove. Za placu u Gružu imamo projekt, cijela placa će se obnoviti. Želimo maknuti stolove i dovesti trg poslije 14 sati do davečer da damo prostor restoranima koji se tamo nalaze.
18:38 Maro Kristić: Nekolicina zakupaca me informirala da Sanitat želi urediti prostor na placi.
18:37 Vido Bogdanović: Podržavam stav vijećnice Doršner. Mislim da bi trebalo intenzivnije podržavati stvarne proizvođače. Grad bi trebao to napraviti zbog svoje turističke ponude.
18:35 Katarina Doršner: Ovo je prilika podržati tržnice jer su one kulturna nematerijalna baština i predstavljaju mala poljoprivremedna gospodarstva. Hrvatska je nažalost ovisna o uvozu hrane i iznad prosjeka smo u tome. Broj prodavatelja je 215, to je bilo prije par godina. Trebamo tržnice i ribarnicu podržati na sve moguće načine.
18:34 Pročelnik: Sanitat je trgovačko društvo koje je zaduženo za to. Nisam čudo za privatne tržnice. Ovo je komunalna djelatnost koja je doduše uslužna.
18:34 Vido Bogdanović: Može li netko osim Sanitata otvoriti privatnu javnu tržnicu? Ima svoj prostor đardin i može li prema ovoj odluci otvoriti?
Prijedlog odluke o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova na području Grada Dubrovnika. - usvojen
Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o ugostiteljskoj djelatnosti na području Grada Dubrovnika. - usvojen
18:21 Maro Kristić: Imao sam osjećaj da će građani ocijeniti buku kao problematičnu a ne vrijeme emitiranja. Građani su svjesni da živimo od turizma, ali oni žele imati kvalitetan život. Najvažnija je maksimalna kontrola. Ja sam za to da se omogući emitiranje i nešto duže.
18:18 Katarina Doršner: Mogu iskazati razumijevanje za ljude koji se rano ustaju i idu na posao, ali istina je da svaka peta kuna iz BDP-a ide iz turizma. Najvažnija je dobra kontrola buke i predlažem da svi prake kako će se odvijati ovo ljeto.
18:13 Vido Bogdanović: Još ćemo se dugo godina baviti ovom temom tražeći optimalno rješenje a to nećemo naći. I ja sam iznajmljivač i ugostitelj, a ne radim u javnoj službi. Cijelih 24 sata radim i osiguravam plaću za 10-12 ljudi. Mi nikako da nacrtamo cilj već lutamo i idemo. Što želimo postići? Mi živimo od turizma. Ogromnom broju naših turista smeta buka, tj. nečija druga zabava kao što im smeta gužva. Kako to pomiriti? Neke zemlje su riješile pravilom tako da zvuk proizveden se ne smije čuti izvan prostora koji mu je namijenjen. Ima raznih modela za uvesti red. Najgora buka su grupe pijanih.
18:11 Miho Obradović: Vidim da su rasprave s Udrugom ugostitelja urodile plodom. Red mora postojati i to se mora poštivati. Ako se glazba gasi u 23,30 onda grad postaje muzej. Bilo bi dobro vidjeti kako će se ovo odluka realizirati pa možda 2021. godine proširiti na cijelu sezonu.
18:07 Rikard Rossetti: Kod mene u Hladnici udaraju kafići do 2-3 sata na Vojnoviću. Tamo su i trke motora između dvije zebre. Ne žive ljudi u Dubrovniku samo u povijesnoj jezgri. Moj prijatelj ima apartmane u gradu i buni mi se da je velika buka. Ja sama za to da se odvija glazba pod kontrolom do 00:30. U Španjolskoj izaze tada vanka. Mi u Dubrovniku nemamo ništa drugo osim turizma. Ne živi se samo od spavanja. Imamo puno dobih stvari zbog dobrobiti turizma. Od 1. 6 do 1.9. glazba treba biti do 00:30.
18:03 Mato Franković: Prilikom ispitivanja prema demografiji da 76 posto onih koji imaju prihod od turizma žele glazbu do 00:30. Nismo provodili anketu s ciljem produženja glazbe jer smo željeli vidjeti što ljudi misle. Ljudi žele kontrolu razine buke, a glazba nije problem. Nije sramota promijeniti stav, mi trebamo zadovoljiti sva rješenja koja trebaju biti u okviru Poštujmo Grad. Promet je veliki problem i trebamo vidjeti što ljude muči. Prije četiri godine ljudi su rekli da je groblje Dubac pa kad je to riješeno onda su rekli pročistač, a sad je ostao promet.
18:02 Marko Potrebica: Prvi uvjet kvalitete života su normalni prihodi, a to u gradu možete jedino turističkim djelatnostima ili u javnom sektoru koji je naslonjen na turizma. Reda treba biti, mi glazbu trebamo mjeriti i sankcionirati. Svi mi trpimo dio jer smo izabrali industriju koja znači to što znači. Moramo upravljati turizmom.
18:00 Nikša Selmani: Ne žive samo ljudi od turizma, oni žive od normalnog spavanja. Najvažnija je kvaliteta života i to kaže projekt Respect the City. Anketa je rekla da ljudi koji žive u gradskoj jezgri da im odgovara glazba do 23:30
17:59 Marko Potrebica: Svi mi živimo od turizma. Ne možemo grad konzervirati. Studenti misle da je odluka o ukidanju glazbe u 00:30 katastrofa, oni misle da treba biti puno duže.
17:46 Franković: Neću analizirati stavku po stavku, ali bih htio kazati da se više od polovine odlučilo za ponoć i pol. Izmjene se odnose samo na trajanje Igara. Ostaje na snazi ono ključno, a to je 'uz prethodno odobrenje Grada'. Dakle, možemo ukinuti ili dati dopuštenje. Slažem se kako nije problem izvođenje nego jačina izvođenja glazbe pa ćemo komunalne redare ovlastiti da mjere buku, a iduće godine ćemo to dati jednoj tvrtki da radi. Tko bude kršio, idu stolovi na sedam dana.
17:42 Selmani: Problem građana Grada nije bio vremensko ograničenje nego buka. Grad je pokazao da ne razumije suštinu problema. Nedopustivo je da Grad dopušta da se stvari rješavaju na osobnoj razini jer se događalo da ugostitelji i susjedi pričaju oko dvostrukih prozora protiv buke i slično. Za ovo je glasalo samo osam ljudi, a većina je htjela ponoći. Problem je što je anketno pitanje bilo od ponoć do ponoć i 30, a ne ponoć.
17:42 Selmani: Problem građana Grada nije bio vremensko ograničenje nego buka. Grad je pokazao da ne razumije suštinu problema. Nedopustivo je da Grad dopušta da se stvari rješavaju na osobnoj razini jer se događalo da ugostitelji i susjedi pričaju oko dvostrukih prozora protiv buke i slično.
17: 40 Potrebica: Ovu odluku bih pozdravio, nisam od onih koji će se skrivati iza anketa. Za ovakvu odluku sam bio dulje vrijeme. Nije bit glazbe da se pusti glazba na kraju Stradunu, a čuje se na početku. Bit je da glazba zabavlja goste tog kafića, a ne cijeli Grad.
17:39 Marko Miljanić (pročelnik): Zaključeno je da je sazrelo vrijeme da se u periodu održavanja Igara dopusti uporaba akustičnih uređaja do ponoć i pol.
Izmjene PPU-a i GUP-a Dubrovnika - usvojeno
17:27 Franković: Izgradnjom ceste ne samo da će se steći preduvjeti za rješavanje pitanja branitelja nego i bolji uvjeti za stanovnike Nuncijate jer će se postojeća cesta ukinuti u donjem dijelu, a tu će se izgraditi pothodnik. Hrvatske ceste su već pokrenule izradu HIA-e. To je 100,150 metara ceste, nema imovinsko-pravnih odnosa, to će se vrlo brzo izgraditi. Priča je dulje trajala jer smo se sastajali s konzervatorima i dobili zeleno svjetlo.
Druga vrlo bitna priča je ribarska luka u Sustjepanu. Sigurno je da će ribari u budućnosti pristajati u Sustjepan, a kad ih nema, može se koristiti u turističku namjenu. Sredstva su već osigurana.
TTO Osojnik je vezan uz aglomeraciju. Dakle, tri jako bitna projekta.
17:25 Tokić: Rekla sam kolegi i prije da bi se trebao prekvalificirati, očito mi građevinari i inženjeri ne znamo dovoljno. Niste proučili materijale, ne znate o kojoj cesti pričate. Ta cesta koja prolazi preko privatnih zemljišta i suludo je duga se ovim izmjenama plana eliminira, to nije ta cesta. Nije skupa ni komplicirana, nalazi se isključivo na zemljištu Grada.
17:22 Kristić: Podržat ćemo izmjene, međutim skrenuo bih pozornost na pristupnu cestu za naselje branitelja na Nuncijati. Podržavam nastojanja, međutim bez obzira na ovo što danas donosimo, bojim se da će teško doći do realizacije projekta. Ovo je vrlo zahtjevan projekt, bit će jako skupa jer prolazi privatnim zemljištem. Vrijeme je da ovo ostavimo u planu za neke buduće stvari, a za branitelje nađemo drugo rješenje. Potrošit će se milijunski iznos samo da bi se ostvarile pretpostavke za projekt. Trebalo bi branitelje rješavati na drugi način.
17:25 Tokić: Rekla sam kolegi i prije da bi se trebao prekvalificirati, očito mi građevinari i inženjeri ne znamo dovoljno. Niste proučili materijale, ne znate o kojoj cesti pričate. Ta cesta koja prolazi preko privatnih zemljišta i suludo je duga se ovim izmjenama plana eliminira, to nije ta cesta. Nije skupa ni komplicirana, nalazi se isključivo na zemljištu Grada.
17:22 Kristić: Podržat ćemo izmjene, međutim skrenuo bih pozornost na pristupnu cestu za naselje branitelja na Nuncijati. Podržavam nastojanja, međutim bez obzira na ovo što danas donosimo, bojim se da će teško doći do realizacije projekta. Ovo je vrlo zahtjevan projekt, bit će jako skupa jer prolazi privatnim zemljištem. Vrijeme je da ovo ostavimo u planu za neke buduće stvari, a za branitelje nađemo drugo rješenje. Potrošit će se milijunski iznos samo da bi se ostvarile pretpostavke za projekt. Trebalo bi branitelje rješavati na drugi način.
17:09 Jelena Lončarić: Osim planiranja ribarske luke, razlozi za ove prijedloge su planiranje reciklažnog dvorišta, pristupne ceste TT bloku Osojnik, na Nuncijati također i uređenje Ulice kardinala Stepinca.
Više o izmjenama pročitajte OVDJE.
Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2019. godinu. - usvojeno
Prijedlog izmjena i dopuna Proračuna Grada Dubrovnika za 2019. godinu. -usvojeno
16:56 Barač: Jedina vaša kvaliteta je da možete govoriti beskrajno, govorite o trećemu, nikad ne odgovorite na pitanje. Obraćajte se s argumentima. Građane ne zanima jesam li lijep, pametan, sposoban, nego ih zanima da mi odgovorite o brizi za javno zdravstvo ,azbest i slično. Nego ste počeli govoriti o komunizmu.
16:56 Franković: Nevjerojatna mi je činjenica da vijećnik u Gradskom vijeću izađe i kaže da nisu dubrovački mediji kritični ni analitični i da ne daju točne informacije. To je Barač rekao ,da dubrovački mediji daju lažne informacije. Ja se s time ne slažem. Možda je problem što mediji jesu kritični i analitični pa su ga više puta proglasili političkim promašajem. Možda je to problem.
16:54 Potrebica: Ne znam gdje ste izvukli da su hrvatski partizani zločinci. Ako branim one koji su baštinili neke druge tekovine, onda mi kažete da sam fašist. Ali ja nisam fašist. U zapadnoeuropskim zemljama su formirana demokratske društva nakon rata, ovdje se formirala Jugoslavija gdje su se događali zločinci. Nisu ubijane samo ustaše. To je činjenica. Vratimo se na proračun.
16:53 Barač: Ne možete za naše bake i djedove koji su vratili Dalmaciju i Dubrovnik govoriti da su zločinci!
16:48 Bogdanović: Moj otac je bio doktor, ali je bio i liječnik. Činjenica je da sam odrastao na selu, završavajući studij sam pošao navegati na strancu. Imam mišljenje o Jugoslaviji, ali nije to tako kao što predstavljate. I moj pradundo je ubijen na Korčuli.
16:46 Potrebica: Dopuštam da vas za komunizam vezuje romantizam, ali kao dijete doktora ste bili elita tog društva, kao što su djeca doktora i danas. Utvrđeno je što je bio komunistički sustav. Imamo i mi familije kojima su neki ubijani i zatvarani. Povijesna činjenica je da su komunizam i fašizam dva zla 20. stoljeća.
16:44 Bogdanović: Stalno se uspoređuje ovo naše demokratsko vrijeme s onim crnim otprije. Nitko od moje familije nije bio član Komunističkog saveza. Nije to baš tako bilo. Puno su manje lagali nego vi. Nepotrebno se prepucavati i uspoređivati na krivi način. Što je to Dubrovnik prodao u mom mandatu? A ja ću taksativno nabrojati što je Grad u to doba kupio, a proračun je imao na početku 60 milijuna. Na kraju 120 milijuna kuna. Kad bude spominjao dragulje koje sam prodao, neka ih Franković taksativno nabroji.
16:43 Franković: Nema tu Sjeverne Koreje, da je Sjeverna Koreja, ugasile bi se kamere dok je Jelčić pričao pa rade. Sva priopćenja se objavljuju, pa i vaša.
16:37 Tatjana Šimac Bonačić: Mene ne iritiraju objave u medijima u kojim vi govorite što ste napravili.
16:35 Mato Franković: Zar mislite da bi se vaša priopćenja objavljivala da niste pripadnici Gradskog vijeća. Mi potičemo pluralizam i moraju mediji objavljivati i raditi. Vaša je najveća briga koliko smo platili medijima. Kad budete pravili predizborni program slobodno recite da ćete ukinuti sredstva medijima.
16:33 Marko Potrebica: Da je nama stalo do cenzure ne bi se izvještavalo iz Gradske vijećnice. Jednostavno je utvrditi što je javni interes i što mediji prate. Nije vam zapriječen pristup medijima i gradonačelnik nije radio osobni PR.
16:30 Ivan Maslać: Iznenadio me nastup kolege Selmanija koji se uvijek poziva na demokraciju. Čudi me da kažete kako postupci gradonačelnika iritiraju ljude. Jednostavna je procedura i zna se kako ga smijeniti. Gradonačelnik ima pravo reći što je radio a čini mi se kako ste vi ljubomorni.
16:26 Mato Franković: Objavom u medijima obavještavamo građane što radimo i koliko što plaćamo. Mislim da je funkcija rada gradske uprave i mi smo korisnici sredstava. Treba objasniti građanima da nam trebaju eu fondovi. Kolege iz medija uredno obavještavaju sve što se događa. Ne možemo ukinuti sredstva za medije. Nisam nikad vidio da je netko imao naredbu i da nekoga paze i maze. Ja to ne očekujem. Sve se prenosi što vi kažete tako da to nije neka Sjeverna Koreja.
16:15 Jadran Barač: Ne bih volio napraviti pomamu za govornicom... Napravit ću analizu objava, to su plaćene objave i nema veze s izvještavanjem o gradu već je promidžba.
16:09 Mato Franković: Tjedni izvještaji gradske uprave nisu predizborne aktivnosti. Mi konstantno radimo i to je rezultat toga. Projekti koje radimo nisu moji već sam ja jedan od predstavnika koji izvršava sve što Gradsko vijeće usvoji. Napravit ćemo maksimum da riješimo probleme koje imamo. Imat ćemo sastanke s gradskim kotarevima da neke stvari unaprijedimo. Kad zaživi participativno budžetiranje vjerujem da će naši sugrađani biti više involvirani. Dobro je da čujete kritiku i da znate kako bi neke stvari trebalo napraviti. Povećanja plaća nisu dodatna zapošljavanja, to su dodatna sredstva za naše prometne i komunalne redare. Oni jako dobro rade svoj posao i sad su nam došli ljudi iz Policijske uprave tako da su dodatno ekipirani. Rade pod teškim uvjetima, često ih se vrijeđa i napada.
16:05 Nikša Selmani: Pitanje vezano uz protokol i informiranje... Ovako veliki broj javnih objava što grad radi kod javnosti potaknuo je pitanje jesmo li ušli u predizborni ciklus. To bih volio znati da se i mi možemo pripremiti. Ovako nešto smo imali i kod bivšeg gradonačelnika. Što je s projektom Alter Eco i Smart City. Je li moguće razvijati rješenja unutar tih projekata?
16:04 Rikard Rossetti: DUSTRA nije protiv kulture, ali želimo da ona zadrži to što ima a da se sportu da više ako je to moguće.
15:56 Marko Potrebica: Ovaj rebalans je presjek stanja projekata. Dobro je da radimo rebalanse jer tako imamo uvid što se radi i može se kontrolirati gradonačelnik da znamo jesu li proveli ono što smo usvojili.
15:53 Miho Obradović: Pričamo o svemu osim rebalansu. Velike promjene i stalna usklađenja ukazuju da se nije dobro planiralo i baca se magla našim sugrađanima.
15:50 Tatjana Šimac Bonačić: Imamo problem s gospodarenjem otpada. Bitna je edukacija i samo tako možemo dobiti informacije.
15:48 Rikard Rossetti: Ova cijela studija o otpadu orkestriran je napad na Raguža.
15:46 Maro Kristić: Dok su druge zemlje pripremale građane na ono što ih čeka, mi smo tek sad počeli. Kad turist dođe u Njemačku ponaša se odgovorno, ali kad ovdje vidi građane onda zna da ne mora odvajati otpad. Najveći problem su naši kapaciteti i to će isplivati. Ja nisam toliko moćna osoba da zaustavljam neke projekte što je ukazao Pezo.
15:42 Marko Potrebica: Vi imate odgovornu funkciju u Čistoći i vjerujem da to raditi uredno. Moramo svi zajedno jačati institucije i povjerenje u njih.
15:39 Blaž Pezo: Nisu veće cijene u drugim lukama nego u našoj. Stacionarni gosti i gosti s kruzera ostavljaju novac našem gradu. Što se tiče centra za gospodarenje otpadom svojim ste nastupima usporili gradnju. Sve ono što se nije učinilo govori koliku ste štetu napravili.
15:36 Maro Kristić: Moramo razmišljati da se uvede obveza da se privatnim iznajmljivačima poveća naknada za dodatno plaćanje odvoza otpada. Kad se Gabovica zatvori, a Lučino razdolj još ne otvori, doći će do problema jer nećemo imati gdje odlagati.
15:33 Blaž Pezo: Stacionarni gosti i gosti s kruzera su isti. Mi otpad skupo naplatimo i povećali smo cijeni da bi destimulirali ljude da to kod nas iskrcavaju. Kod nas postoji i obveza kad brod ima prebukirane zalihe i moraju iskrcati. Nismo povećali cijene samo ako je otpad razvrstan.
15:32 Mato Franković: Javne nabave se provode na poziv za radove do 200 tisuća, a poziv je do 500 tisuća.
15:31 Vido Bogdanović: Razmijem da cijene divljaju i da nema izvođača na tržištu što je jedan od razloga visokih cijena. Nisam baš razumio postupak javne nabave po pitanju radova na poziv, a kad se objavljuje?
15:27 Orlanda Tokić: Mi penalizaciju svaki put provedemo, a najbolji je primjer Vukovarska ulica.
15:25 Maro Kristić: Nije mi najmjera ukazati pitanje oko cenzure. Treba potaknuti medije na nešto više istraživačkog novinarstva. Javni radovi znaju biti apsurdni.
15:23 Jelka Tepšić: Blagdanska rasvjeta se nešto mijenjala posebno 2017. godine kada je napravljen drugačiji vizualni ukras grada. Ove godine iznos je bitno smanjen umjesto 900 tisuća pa će biti 400 tisuća, ali smo imali veće zahvate na prilagodbi 3D elemenata zbog novog zakona. Za program će se izdvojiti 600 tisuća više od strane Dubrovačkih ljetnih igara, a ostatak je TZ financirao. Dubrovačka baština će provesti natječaj za kućice.
15:15 Orlanda Tokić: Lapadska obala u ovogodišnjem proračunu i projekcijama 2021. će aktivnost koja će se realizirati. Dobili smo dozvolu za dio do fakulteta i uslijedila je žalba. Svi su troškovi podmireni što se tiče projektne dokumentacije. Planirana je gradnja u idućoj godini i vjerujem da će naš nadležni odjel odraditi izlaštenje samo dvije manje čestice. Ta cesta je prioritet ove gradske uprave i ona daje mogućnost rješavanja prometnog kolapsa u gradu. Solitudo stanogradnja nema usporenja dinamike. Dio sredstava koji će se platiti po ugovoru prebaciva se na iduću godinu.
15:13 Marko Potrebica: Nije ugodno kad gradski vijećnik prozove novinare i to zvuči kao cenzura. Svaki dan ste u medijima, a da smo mi cenzori vas ne bi bilo. Zbog toga bi trebali biti oprezni. Pitao sam vas tko je taj HDZ-ovac, a on je bio na listi u Omišu. Nikakvome HDZ-ovcu iz Omiša ledina neće postati građevinska.
15:04 Maro Kristić: Znam da Gradsko vijeće nema obvezu dati svim vijećnicima cijelu analitiku stavki. Po pitanju financiranja medija se mogu složiti s vijećnikom Baračem. Sad sam pročitao na nekom portalu naslov da sam bio član HDZ-a, a nisu to provjerili i to nije istina. Zanima me što je s azilom za žiivotinje i 500 tisuća kuna što se daje. Također što se tiče Lapadske obale vidim da se neće iduće godine krenuti u taj projekt, Zimski festival imamo na dva mjesta u proračunu. Što se događa s ukrasima? Zanima me što je s projektom Solitudo poticajna stanogradnja?
15:04 Marina Vučković Matić: Bilo bi dobro da komuniciramo sukladno vremenu i mjestu u kojemu živimo.
15:01 Mato Franković: Svi mi jako dobro znamo kako mediji u Dubrovniku rade i to je bogata scena. Nisam nigdje vidio da je nekome zabranjen istup, svi mogu govoriti. Brojni novinari nas pitaju kad kasnimo oko nekih radova, a mi plaćamo informaciju za građane pa se i vi možete informirati o tome što radi gradska uprava. Imamo puno projekata i puno radimo i naši sugrađani žele biti informirani. Nema tu nikakvog zla.
14:55 Jadran Barač: Gradonačelnik sustavno u manjku argumenata vrijeđa ljude. Odustajete od javnog zdravstva radi manjka ljudi i to je skandalozno. Ono što šaljete medijima da objavljuju to su plaćeni proglasi, to je PR. Napravite internetsku stranicu i objavljujte što želite, a pustite ljude da istražuju. Postoje novinari koji su dobri ali boje se za svoju egzistenciju.
14:46 Mato Franković: Reprezentacije, tj. kako ste vi rekli plaćanje večerica i domjenaka nije to. Grad Dubrovnik je imao sastanke Vlade, bili smo domaćini summita i drugih značajnih manifestacija. Događa se da značajni svjetski kongresi traže financijsku pomoć mi financiramo večeru i slično... Troškovi će biti još veći iduće godine zbog toga što Hrvatska predsjeda Europskom unijom. Osmislili smo model sufinanciranja značajnijih plaćanja kongresa. Ne želim da ispadne da ja vodim nekog na večere i slično. Znam da vam smeta činjenica medija jer objavljujemo što radimo i to radimo na kraju svakog tjedna, imamo svaki dan najmanje jednu vijest. Za to praćenje prati se realizacija gradskih projekata i njihovo izvršavanje i za to su uredno plaćeni sukladno potpisanom ugovoru. Sve je zakonito, legalno i ispravno. Danas mediji mogu napasti mene kao gradonačelnika, a nekad prije da su kritizirali čelnika oduzeli bi im putovnicu i slično. Što se tiče financiranaj eu sredstvima ona znaju kasniti i moramo osigurati potrebna sredstva kako bi 'bajpasirali' određeni period. Nismo odustali od nekog projekta. Ovo je usklađenje realnih utržaka s jedne strane na stavke koje će se potrošiti do kraja godine.. Radi se na uravnoteženom planiranju svih stavki,
Prijedlog izmjena i dopuna Proračuna Grada Dubrovnika za 2019. godinu.
13:44 Anita Burić (pročelnica za financije): Ovom prilikom smo uvrstili sve manjkove i viškove proračunskih korisnika. Uključili smo 21 korisnika s viškom od preko tri milijuna kuna. Također, kod projekta žičare smo na kontu vodili planirani prihod od 40 milijuna kuna. Kako smo nagodbom dobili ukupan iznos na ime starog dugovanja te su i uplaćena sredstva i za tekuću godinu, to smo radi transparentnosti podijelili na dva dijela.
13:27 Mato Franković: Pred vama se nalazi četvrti rebalans Proračuna. Bitno je za reći je da je rebalans usklađenje sa stvarnim stanjem pa su neki iznosi smanjeni kako bi se uskladili sa stvarnim potrebama utroška, dok se za neke druge povećavaju radi provođenja javne nabave ili eventualnog ugovaranja radova. Očekuje nas proračun za 2020. godinu. Već smo počeli s izradom kako bi se za sve projekte u tijeku osigurao novac, ali i neke nove. Novina je činjenica da smo predložili pola milijuna kuna za Žarkovicu, za zbrinjavanje i poboljšavanje uvjeta. Povećali smo sredstva za održavanje javnih površina, prije svega za održavanje igrališta. Postavljamo i video nadzor zbog devastacija kojima smo svjedočili. Kroz UO za promet smo osigurali dodatna sredstva za projekt ceste na Gornjim selima. Mislili smo kako će sredstva biti dostatna, no zbog dobrog vremena je izvođač uhvatio dobar ritam i završio što je imao, pa nastavljamo dalje s radovima. Na projektu javni gradski prijevoz povećavamo subvenciju za Libertas. Ovim Rebalansom uvodimo i novi projekt, a to je izgradnja skala u Ulici Padre Perice. Od Adrije će se moći spustiti do gruške place. Proračunski izdaci za istanove u kulturi se povećavaju za preko 900 tisuća kuna; KMD, DSO, KMD, Muzej Domovinskog rata i UGD. Kod izgradnje, povećava se iznos za zgrade HRVI, cesta Osojnik- most radi divljeg odlagališta, kardinala Stepnica, Iva Dulčića…
VIJEĆNIČKA PITANJA:
13:10 Željko Raguž (DUSTRA): Luka Dubrovnik je prije 15-ak dana na konferenciji za medije iznijela rekordne rezultate. Što se tiče otpada, većinu razvrstavamo, recikliramo, a sve što se ne može reciklirati ide na Grabovici. Tu su i Konzum, i Rezervat Lokrum, svi poslovni prostori, riva, sve što spada pod Luku. Zašto je netko uzeo Luku, a nije Zračnu luku, nije ustanove, hotele? Luka Dubrovnik se time bavi pet godina i to nije bio problem, a sad je odjednom problem kad sam ja postao predsjednik Uprave. Ne treba moliti za prijatelje, njih Bog voli, treba moliti za neprijatelje. Molim za njih 'Oče naš', žena ulazi u sobu, čudi se...
13:01 Franković: Google sve pameti, pa je Google zapamtio da je vlasnik bio na listi HDZ-a. Bili ste i vi 2009. pa niste član HDZ-a. Moj djed je kupovao zelene zone jer je tamo sadio patate i masline. Tko zna, možda netko želi gore saditi patate. GUP je na snazi, predvidio je izgradnju ceste prkeo parcele i na osnovu izvlaštenja Grad će izvlastiti vlasnika i tamo će se napraviti cesta. Započeli smo proces izvlaštenja, ali nismo u posjedu.
Treba obnoviti Lapad u postojećim gabaritima, ali treba riješiti imovinsko-pravne odnose. Budućnost dubrovačkog nogometa ne leži samo na Lapadu, nego i u Gospinom polju gdje ćemo izgraditi veliki stadion.
12:56 Maro Kristić (Most): Na zadnjoj sjednici smo raspravljali oko prometnice OS 3 na Babinom kuku. Međutim, iz medija smo doznali da su gore počeli radovi na jednoj od čestica. Ona pripada vlasniku koji je bio na listi HDZ-a za jedno primorsko mjesto. No, bitna je činjenica da se na jednoj cesti koja je u zelenoj zoni događaju nekakvi radovi.
Prilikom proslave 100 godina nogometa u Dubrovniku ste kazali da će u sljedećoj godini krenuti rekonstrukcija lapadskog stadiona. No, vjerojatno ne znate kako postoje neriješeni imovinsko-pravni odnosi. Također, da bismo nešto mogli dovesti u razinu na koju želimo, moramo to skroz srušiti.
12:55 Franković: Cijela ta zona je problematična. Održat ćemo sastanak s predstavnicima kotareva. Potrebno je proširiti nogostup i najbolje bi rješenje bilo u potpunosti ukinuti taksi vozila na Pločama te popločati dio od vrata od Ploča do Lazareta.
12:51 Gordan Špero upozorio je kako se mnogi žale na smrad oko kontejnera na Pločama.
12:48 Franković: Neću braniti nijedan odvjetnički ured, samo ću reći da nikada nećete doživjeti da odvjetnik koji brani Grad brani mene, kao što je to bio slučaj s Vlahušićem i Vodovodom. Drago mi je što su naši odvjetnici koji zastupaju Grad uspješni.
Dugo smo ovdje razglabali o cijenama. Nećemo ih donositi dok to svi zajedno ne iskomuniciramo. Nećemo dopustiti da cijene idu u nebo.
12:47 Miho Obradović (HNS): Nedavno smo čitali informacije vezano uz rast prihoda odvjetnika Zovka. Hoćete li i dalje ignorirati usluge lokalnih odvjetnika?
Kad će naši sugrađani saznati nove cijene Čistoće? Primjena uredbe je od siječnja iduće godine.
12:42 Franković: Što se tiče igrališta, cijeli grad obnavljamo, ide to sve korak po korak, i Minčeta će doći na red.
Što se tiče smeća, zanimljivo kako nitko ne razmišlja kako smeće proizvode i hoteli, i Zračna luka… osnovno zbrinjavanje otpada ne završava na Grabovici nego se oporabljuje i luka na tome zarađuje kao i sve luke na svijetu.
12:41 Nikša Selmani (KLGB Srđ je Grad): Kad će se izvršiti postavljanje podloge na igralištu ispod Minčete?
Tražimo da nas pisano izvijestite koliko je smeća Čistoća deponirala na Grabovici iz Luke Dubrovnik?
12:38 Franković: Lapadski stadion će ići u uređenje. Nakon što završimo projekt izgradnje prvog velikog igrališta u Gospinom polju, nastavit ćemo s projektiranjem pa uređenjem lapadskog stadiona. Trg nije vezan uz taj projekt. Javna nabava je javna, transparentna i mogu se pohvaliti činjenicom kako imamo odličan odsjek javne nabave. Za projekte točno navodimo koliko koštaju. Da sam sretan s cijenama, nisam, jer cijene su po mom slobodnom mišljenju astronomske, ali su u skladu sa sustavom javne nabave.
12:35 Vido Bogdanović (HSS): U potpunosti podržavam sve napore oko uljepšavanja dijelova grada, svjestan činjenice kako to nije uvijek jednostavno. Na ovo pitanje me ponukalo uređenje trga u Lapadu. Znači li ovo uređenje da se do daljnjega s igralištem neće događati? Počele su priče o troškovima uređenja tog kantuna. Treba ga urediti, ali po Gradu se šire priče o zbilja začuđujućim iznosima. Je li moguće objaviti ukupne troškove uređenja?
12:31 Franković: Iduće godine krećemo s provedbom u Mokošici, a onda paralelno i sa svim ostalim školama.
Što se tiče kruzera, kad citirate moje riječi, citirajte ih od početka do kraja. Ključ je ne imati istovremeno određeni broj kruzera o destinaciji. Nije riječ o ukupnim nego istovremenim brojkama. Vjerujem kako ćemo u 2020. godini imati samo dva kruzera istovremeno u Gradu.
12:30 Marina Vučković Matić (HNS): Hoće li se pokrenuti otvaranje posebnih odgojnih grupa za djecu s posebnim potrebama? To zasad postoji samo u OŠ Ivana Gundulića.
Točku o TZ su maknul is dnevnog reda, a nismo mogli ne primijetiti najavu o 100 tisuća gostiju više s kruzera. Je li to to smanjenje kruzera koje ste najavili?
12:18 Franković: Projekt aglomeracije je iznimno kompliciran, danas je došao do kraja, predan j aplikacijski paket, no potrebno je proći i reviziju na EK. Vjerujem kako ćemo dobiti pozitivan odgovor te kako ćemo potpisati ugovor. Već smo počeli s projektom Mokošica koja je dio aglomeracije. To je manji dio, puno toga će krenuti u skoroj budućnosti. Investitor će morati platiti trošak, a mi smo podnijeli i kaznene prijave.
Što se tiče Ulice bana Josipa Jelačića, prema informacijama koje smo dobili, svi su se radovi proveli i očekujemo njihov dolazak na teren. Ako utvrde da je sve u redu, potrebno je sanirati gornju cestu, pri tom mislim na asfaltni sloj, a onda bi se trebala otvoriti. Po mojim informacijama to je osam do 10 dana.
12:16 Ivan Maslać (HDZ): Prvo pitanje se tiče aglomeracije. Što je s EU fondovima, je li otpisan ugovor, kad možemo očekivati početak projekta?
Drugo, ima li pomaka oko sanacije Ulice bana Josipa Jelačića koja je još zatvorena?
12:12 Franković: Što se tiče trga, izaći će naše službe na teren i vidjeti o čemu se radi. Dosad nisu obilježeni takvi slučajevi. Vjerojatno je došlo do nekog začepljenja.
Što se tiče Napoleonovog puta, jedan dio u početku smo asfaltirali, spremni smo i to do kraja srediti, ali prvo moramo srediti postojeće ulice koje su u lošijem stanju i prometnije. Sve u svoje vrijeme, stalno nešto asfaltiramo.
12:10 Emilijo Puljizević (HDZ): Novoobnovljeni trg u Orašcu je poplutao na razinu od jednog metra kad je bila zadnja kiša.
Drugo pitanje, postoji Napoleonov put koji povezuje Orašac i Trsteno nekih 100-tinjak metara. Žitelji su zainteresirani da se privede svrsi, da se asfaltira.
12:06 Franković: Do kraja godine ćemo imati dvotračnu cestu do Mrčeva, a onda smo pokrenuli i projektiranje ceste Mrčevo-Mravinjac-Riđica. Za godinu i pol dana bismo trebali imati svu dokumentaciju. Cilj nam je od Riđice prema Mrčevu napraviti dvotračnu cestu, a planiramo i projektiranje ceste Osojnik – Ljubač.
Što se tiče čekaonice, upravo je izvođač počeo s radovima ugradnje čekaonica na području Grada, a jedna od njih je i ta u Sustjepanu.
12:05 Ivo Lučić (HDZ): Izgradnja ceste u Gornjim selima dobro napreduje, razmišljamo li o nastavku?
Drugo pitanje, bila je obećana čekaonica na stanici u Sustjepanu, hoće li se postaviti?
12:02 Franković: Ugovor je u pripremi, vjerujem da će do iduće sjednice sve biti spremno. Poslat ćemo pisani odgovor na drugo pitanje, troškove smo smanjili. Gospar Kolenić koji nas je zastupao je pošao u privatne vode.
12:00 Barač: Glasali smo za zaključak prema kojem bi se trebao pripremiti ugovor oko pristupne ceste. Je li on pripremljen i jesu li se usuglasili s time?
Drugo pitanje, radi se o stavkama u proračunu. U stavkama sam u više UO našao troškove za odvjetničke usluge pa me zanima koji je taj ukupni kumulativni iznos?
12:00 Jelena Lončarić (pročelnica): Sredstva za kartu u osigurana Proračunom.
11:59 Franković: Dat ćemo potrebne dokumente pa ćemo proslijediti prema Upravnom odjelu kako bismo riješili problem.
11:55 Tatjana Šimac Bonačić (SDP): Zakonska obveza gradova je izrada karte buke u gradu. U Rebalansu je planirano 100 tisuća kuna, ali to se više odnosi na zagađenje. Hoće li biti osigurana sredstva za kartu?
Drugo pitanje se tiče građanina koji je dvaput platio priključak vode u Trstenom.
11:53 Franković: Magistrala je pod nadležnosti Hrvatskih cesta, no na svom dijelu zemljišta smo planirali postaviti još 12 rasvjetnih tijela do kraja godine. To smo već i radili. No i kroz sam projekt rekonstrukcije ceste obuhvaćena su sigurnija rješenja.
11:52 Rikard Rossetti (DUSTRA) postavio je pitanje o mogućnosti osvjetljavanja dijela od Dupca do dubrovačkog mosta koji je sve prometniji.
11:49 Franković: Postoji pokušaj manipulacije da sam povukao točku, a da je vijeće nešto srušilo. Mi smo ovdje raspravljali i donijeli zaključak da će investitor izgraditi cestu koju će sam financirati, a koja vodi do privatnih objekata. Sve je bilo posve jasno. Sve izrečeno u javnom prostoru je neistina, nema nikakvog HDZ-ovca ni među investitorima ni izvođačima radova. To su klevete i neistine.
Blaž Pezo (HDZ) je postavio pitanje oko sporne pristupne ceste na Babinom kuku koja vodi do privatnih parcela.
11:46 Orlanda Tokić (zamjenica gradonačelnika): Izrada projekata odnese puno vremena, to se otegnulo i kod Nika i >Meda Pucića. S današnjim danom pokreće se postupak savjetovanja koji traje sedam dana, nakon čega se pokreće postupak oko izvođača radova. Početkom sljedeće godine je realno za očekivati početkom godine. Cilj je da šetnica poprimi širinu u dijelu u kojem nije izgrađen od Mora do Neptuna. Izlazit će se prema plažama, ali se dijelovi plaža neće uništavati. Dobit će ogradu i postavit će se cijela nova javna rasvjeta.
11:39 Franković: Kolega Krstulović i ja smo uputili jednu inicijativu prema Vladi jer naši gradovi najviše trpe zbog tog zakona. U prvoj godini zakona je bilo oko 1300 taksi vozila u Dubrovniku, a Libertas je 2018. preveo 100 tisuća manje putnika. Ono što je uslijedilo u ovoj godini jest to da je preko četiri tisuće vozila stiglo, nezadovoljstvo ljudi, krkljanci, uništavanje spomeničke baštine. Libertas je dosad preveo čak 450 tisuća kuna manje nego lani, vidite koliki je to pad, a pad je isključivo radi liberalizacije autotaksi tržišta. Odgovor resornog Ministarstva nismo dobili, iz Vlade smo dobili obećanje o sastanku u Ministarstvu. Nakon usvajanja Rebalansa, 500 tisuća kuna ide na Žarkovicu.
Što se tiče azila, projektna dokumentacija je gotova, stigla je do nas u online formatu, čekamo i tvrdi format, a onda kreće osiguravanje sredstava i nabave za izgradnju. Projekt će dosta koštati, ali to je naša obveza. Vjerujem kako se azil može izgraditi u godinu dana.
11:37 Patricija Mage Vidak (DDS): Prema Vladi ste istupili vezano uz liberalizaciju autotaksi tržišta. Ima li tu ičega novoga, možemo li očekivati smanjenje broja taksi vozila u Gradu?
Ide se u sanaciju šetališta Nika i Meda Pucića. Što se radi?
Koje su trenutne aktivnosti oko azila za životinje, spominjali ste kraj godine?
11:34 Franković: Grad je oduvijek potpomagao projekte u zdravstvu. Ostali smo zatečeni njegovom izjavom kako 'Dubrovnik ne izdvaja ni jednu jedinu lipu'. Ne mogu vjerovati kako ravnatelj ne zna tko i kako pomaže. Nije se gospodin Vukelić ispričao, vjerojatno i dalje misli da je u pravu. U odgovoru sam naveo samo jednu stvar, da je upravo zahvaljujući njegovoj odluci ukinut tim hitne pomoći na Elafitima, pa to mi financiramo.
11:31 Marijo Bekić (HDZ): U dvije godine su se neke stvari pomakle s mrtve točke u odnosima između Grada i Bolnice, premda Grad nije osnivač. Kroz određene financijske donacije Grad i Bolnica su razvili partnerski odnos, posebno kad se radi o najmlađima. Pri tom govorim o senzornom parku. Uskoro kreće ugovor za uređenje šestog kata OB Dubrovnik za boravak medicinskog kadra koji nije stalno zaposlen u bolnici. Sukladno tome je bila jedna izjava ravnatelja HZZO-a na temu nesuradnje Grada i Bolnice gdje se uspoređuju Rijeka i Dubrovnik na negativan način. Ta izjava ne odgovara realnosti, je li se netko ispričao?
11:26 Franković: Uistinu jesmo održali sastanak, prezentirano nam je sve što rade i rekli smo kako će se i Grad uključiti kao jedan od gradova prijatelja udruge i obitelji te kroz svoje razne projekte nadopuniti projekte koje već imamo. Grad Dubrovnik godinama poboljšava uvjete ne samo za velike obitelji nego i obitelji s jednim djetetom, a primjer su besplatni udžbenici, stipendije…
Što se tiče Boškovićeve poljane, krenuli smo u razgovore s Konzervatorskim odjelom. Treba početi odnekud. Započeli smo prve sastanke i dobili određene smjernice na kojima nastavljamo raditi, vjerujem kako ćemo doći uskoro do rješenja.
11:25 Krešimir Marković (Hrast): Udruga obitelji s troje ili više djece 18. listopada je održala sastanak s Gradom. Namjerava li Grad uvesti mjere koje bi pomogle tim obiteljima?
Izrazio bih zahvalnost zbog pokretanja koraka oko uređenja Boškovićeve poljane. U kojoj je to fazi?
D n e v n i r e d
11:20 Dnevni red je nadopunjen točkama koje se tiču GUP-a Grada Dubrovnika, naziva ulica i trgova u Dubrovniku, donacije zaklade Kaboga, poništenja postupka nabave obavljanja javnog prijevoza na relaciji Gruž-Kalamota te pokretanja nove procedure.
11:12 Mato Franković (gradonačelnik): Razvidno je da se direktorica odlučila ne pojaviti na sjednici. Obzirom da je na određeni način htjela izmanipulirati vijećnike jer je rekla kako je za točku saznala iz medija, ja sam je o tome izvijestio još početkom listopada. Vlašić je nedolaskom izgubila moju osobnu podršku, točka je povučena, ona je time poslala jasnu poruku meni i vijećnicima.
11:10 Jadran Barač (SDP): Predložio bih da se točka izvješće o radu direktorice TZ-a ukloni s dnevnog reda jer ne postoji nikakvo uporište, ni meritorno, ni zakonsko. Jedini smisao u tome vidim da je to napravljeno zbog Željka Ragua, a nije mi jasno kako on ima nadležnost nad radom TZ-a. Zakonska i stručna tijela su dala suglasnost za njena izvješća, ovo je prilika za jeftino politikanstvo.
1. Vijećnička pitanja.
2. Prijedlog izmjena i dopuna Proračuna Grada Dubrovnika za 2019. godinu.
3. Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2019. godinu.
4. Izvješće o radu direktorice Turističke zajednice grada Dubrovnika za 2017. i 2018. godinu.
5. Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o ugostiteljskoj djelatnosti na području Grada Dubrovnika.
6. Prijedlog odluke o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova na području Grada Dubrovnika.
7. Prijedlog odluke o davanju suglasnosti na Opće uvjete isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo i Tržni red trgovačkog društva Sanitat Dubrovnik d.o.o.
8. Prijedlog odluke o dodjeli koncesije za posebnu upotrebu pomorskog dobra radi izgradnje podsustava odvodnje otpadnih voda naselja Komolac i Čajkovica, CS Komolac i CS Čajkovica i vodoopskrbnog cjevovoda Komolac – Gruž.
9. Prijedlog odluke o imenovanju Stručnog povjerenstva za koncesije za posebnu upotrebu pomorskog dobra Grada Dubrovnika.
10. Prijedlog odluke o donošenju Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države na području Grada Dubrovnika.
11. Prijedlog plana djelovanja Grada Dubrovnika u području prirodnih nepogoda za 2020. godinu
12. Prijedlog izmjene Programa javnih potreba za obavljanje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanica Dubrovnik za 2019. godinu.
13. Prijedlog izmjena i dopuna Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2019. godini.
14. Prijedlog izmjena i dopuna Programa obavljanja drugih komunalnih djelatnosti na području Grada Dubrovnika u 2019. godini.
15. Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o naknadama za prometovanje prijevoznim sredstvima unutar pješačkih zona na području Grada Dubrovnika.
16. Prijedlog zaključka o potpisivanju Ugovora o darovanju nekretnina zemljišnoknjižne oznake čest. zem. 344/2 površine 663 m2, čest. zem. 344/6 površine 1200 m2 i čest. zem. 345/2 površine 713 m2, sve upisane u zk. ul. br. 279 k.o. Komolac u svrhu izgradnje dječjeg vrtića između Republike Hrvatske, Ministarstva državne imovine, kao darovatelja, i Grada Dubrovnika, kao obdarenika.
17. Prijedlog zaključka o ukidanju statusa puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za dio nekretnine katastarske oznake čest. zem. 2396 k.o. Dubrovnik površine 165 m2.
18. Prijedlog zaključka o sklapanju Sporazuma o suradnji na razvojnom projektu HEP-a za izgradnju infrastrukture za punjenje elektromotornih vozila.
19. Prijedlog zaključka o sklapanju Ugovora o najmu stana sa slobodno ugovorenom najamninom sa Ivom Bušljem.
20. Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekata/programa i manifestacija u području javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2020.godinu.
21. Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekata/programa i manifestacija u području javnih potreba u tehničkoj kulturi za 2020. godinu.
22. Prijedlog Zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja socijalne i zdravstvene skrbi za 2020.godinu.
23. Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja skrbi o stradalnicima i sudionicima Domovinskog rata i njihovim obiteljima za 2020.godinu.
24. Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja skrbi o djeci, mladima i obitelji za 2020. godinu.
25. Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje programa, projekata i manifestacija iz područja skrbi o udrugama proizašlih iz II. svjetskog rata i poratnog razdoblja za 2020.godinu.
26. Prijedlog rješenja o razrješenju Pavice Vilać dužnosti ravnateljice Dubrovačkih muzeja Dubrovnik, na osobni zahtjev.
27. Prijedlog rješenja o imenovanju ravnatelja/ice Javne ustanove u kulturi Dubrovački muzeji Dubrovnik.
28. Prijedlog rješenja o imenovanju ravnatelja/ice Javne ustanove Prirodoslovni muzej Dubrovnik.
29. Prijedlog rješenja o izmjeni Rješenja o imenovanu članova Upravnog vijeća Javne ustanove u kulturi Dubrovački simfonijski orkestar.
30. Prijedlog rješenja o razrješenju članova Upravnog vijeća Javne ustanove u kulturi Dubrovačke knjižnice Dubrovnik.
31. Prijedlog rješenja o imenovanju članova Upravnog vijeća Javne ustanove u kulturi Dubrovačke knjižnice Dubrovnik.
32. Prijedlog kandidata za imenovanje sudaca porotnika za Županijski sud u Dubrovniku.
33. Prijedlog zaključka o potpisivanju Ugovora o donaciji novčanih sredstava za kupnju poslovnog prostora i prihvaćanje Odluke o prodaji nekretnine u k.o. Dubrovnik Gradu Dubrovniku Ministarstva državne imovine;
34. Prijedlog izmjena i dopuna Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2019. godinu;
35. Prijedlog zaključka o smanjenju javnih površina namijenjenih za stolove, stolice i klupe ispred ugostiteljskih objekata unutar povijesne jezgre;
36. Prijedlog zaključka o prihvaćanju teksta Dodatka I. Kolektivnog ugovora za djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja za Grad Dubrovnik.
37. Prijedlog zaključka kojim se ovlašćuje Gradonačelnik Grada Dubrovnika da sa Društvom Atlantska plovidba d.d. potpiše Ugovor o osnivanju prava služnosti postavljanja geotehničkih sidara na dijelu nekretnine katastarske oznake čest.zem.1213/1 k.o. Gruž.
IB/AČ