'BIO BI TO POSLJEDNJI ČAVAO U LIJESU' Europa tone u 'lockdown', što je s nama?
Ne tako davno Dubrovnik i Hrvatska bili su „zatvoreni“, pribjeglo se karanteni kako bi se sačuvalo starije stanovništvo od korona virusa. Bio je to treći mjesec, a trajalo je do svibnja, kad se polako život počeo normalizirati.
Kod nas to još nije bila niti prava karantena, no „zatvaranje“ je bilo dovoljno intenzivno da se i danas osjećaju ekonomske posljedice. Sad je jesen, korona čini se „pojačava“, idemo prema sve hladnijem razdoblju, a vidimo da dio Europe, ali i Sjedinjenih američkih država, počinje ponovo uvoditi strože mjere kako bi se suzbilo širenje virusa.
Velika Britanije uvela je zabranu okupljanja za više od šest osoba, dok kafići i tamošnji pubovi ne smiju raditi duže od 22 sata. Zabranjeni su i kućni posjeti onima koji nisu ukućani. Slično je i u Španjolskoj, dok je Pariz uveo najviši stupanj mjera za sprječavanje širenja koronavirusa, što znači da su na dva tjedna zatvoreni svi barovi. New York pak predviđa zatvaranje škola, restorana i trgovina koje nisu nužne u devet svojih četvrti. Treba reći i da je u Izraelu i Češkoj zbog koronavirusa također proglašeno izvanredno stanje.
No, što je s Hrvatskom, odnosno Dubrovnikom?
FRANKOVIĆ: NOSIMO MASKE
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković kaže kako je primarno zdravlje najvažnije.
- Smatram kako je potrebno prije svega zadržati zdravstveni standard te smanjiti pritisak na bolnički sustav vezano za COVID bolest, a sve kako bi se uistinu svakom pacijentu mogla pružiti adekvatna bolnička skrb. S druge strane činjenica je da lockdown u potpunosti zaustavlja gospodarske aktivnosti koje su nužno neophodne za funkcioniranje svakog društva, stoga smatram kako je potrebno naći sredinu između gore navedenog. - rekao je Franković.
- Osobno sam mišljenja da nošenjem maski i redovitim održavanjem higijene smanjujemo mogućnost širenja zaraze stoga podupirem umjesto “lockdowna” model nošenja maski pa u koliko je to potrebno i na otvorenom prostoru. - poručio je on.
AUTONOMIJA JE NA STOŽERIMA
Načelnik Stožera civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije Joško Cebalo smatra kako neće doći do "lockdowna".
- Do tog saznanja sam došao uz sve one informacije koje već nekoliko mjeseci znamo. Dakle, mislim da možemo izdržati bez "lockdowna". Ali moramo pratiti situaciju i voditi računa, naravno slijediti i preporuke od strane epidemiološke struke. Mi ćemo biti oni koji će reagirati ovisno o potrebi, recimo mjere o okupljanju za naše područje još uvijek traju - kazao je Cebalo.
Jasno je kako će lokalni Stožer imati autonomiju oko mjera koje će se donositi, ali pitamo Cebala je li to znači da će se mjere i unutar geografske površine ove županije moći parcijalno donositi. Primjerice, da zbog eventualnog žarišta na otocima ne mora gradsko područje biti pod strožim nadzorom.
- Bili ste svjedoci i da je naše područje za vrijeme "lockdowna" bilo podijeljeno na tri područja oko zabrane napuštanja. Naravno da to ponovo dolazi u obzir ako vidimo da će epidemiološka situacija to uvjetovati. Nema razloga da ovisno o situaciji u nekim dijelovima županije ne budu blaže mjere, a nekima strože. - rekao je Cebalo.
Joško Cebalo je otkrio i kakvo je stanje s zaštitnom opremom.
- Najviše radimo na zaštiti prodora virusa u zdravstvene ustanove i ustanove u sustavu socijalne skrbi. Svi kontinuirano nabavljaju zaštitnu opremu i tu nema problema. Prema našim informacijama, svi su se pripremili za zimski period kad se očekuje i gripa te ostale respiratorne bolesti. A i mi smo kao Stožer nabavili dostatnu količinu zaštitne opreme kako eventualno ipak ne bi došlo do nekog manjka - rekao je Cebalo.
U BOLNICI JE NAJVAŽNIJE BRINUTI DA SE LIJEČNICI NE ZARAZE
Član Stožera civilne zaštite DNŽ i ravnatelj dubrovačke bolnice Marijo Bekić također misli da nema potrebe za "lockdownom".
- Prvo bih naglasio kako Opća bolnica Dubrovnik nije faktor oko uvođenja mjera, to su nacionalni i lokalni stožeri. U Stožer smo priključeni kolega voditelj Odjela za infektologiju i dermatovenerologiju dr. Stjepan Đuričić i ja. Mi smo u bolnici spremni na "lockdown" i situaciju koja je bila od trećeg do petog mjeseca. Ako budemo primorani, vrlo brzo ćemo promijeniti organizaciju rada. Imamo dovoljno zaliha, zaštitne opreme. Čak bih rekao da je organizacija rada najmanji problem - govori Bekić.
Dodaje kako je najveći problem mogućnost da se zaraze liječnici.
- Ključno je da imamo dovoljno djelatnika na raspolaganju, zato su potrebne strože mjere, evo vidite što je u školama. Nama je bitno da imamo uvijek dovoljan broj djelatnika na raspolaganju. - dodaje Bekić,
BEKIĆ MISLI DA JE DOBRA ODLUKA NE IĆI U LOCKDOWN ZA VRIJEME LJETA
U svakom slučaju, smatra Bekić, "nisu se ispunili uvjeti za neke rigorozne mjere".
- Uvijek postoji ta mogućnost. Opcija krajnjih mjera je uvijek dostupna, ali mislim da je za ovo ljeto bila dobra odluka ne uvesti karantenu, vidjeli smo da smo imali nadzor nad koronavirusom. Danas bi bili kudikamo u nepovoljnoj ekonomskoj situaciji. Mislim da je to ispravna odluka, pridržavati se mjera i paziti, ali nastojati ne ići u "lockdown" - naveo je Bekić.
TROJIĆ: PREDSEZONU NISMO IMALI, SADAŠNJI 'LOCKDOWN' BI BIO ZADNJI ČAVAO U LIJESU
Osim ovog logističkog aspekta o kojem nam je više rekao Cebalo, te liječničkog o kojem je kazivao Bekić, naravno potrebno je sagledati i gospodarske reperkusije eventualno novog skliznuća u karantenu.
Predsjednica Županijske komore Dubrovnik Nikolina Trojić rekla je kako smo imali jako lošu predsezonu.
- Mi još uvijek saniramo posljedice tog proljetnog "lockdowna". Novi "lockdown"? Pa to bi bio zadnji čavao u lijesu gospodarstva! Mislim da je to prošlost, sad mogu reći da mi je drago da su ovlasti stožera delegirane na lokalne razine. Mislim da je dobro da se situacija sagledava na mikrorazinama, dakle da su drugačije mjere i unutar županija - dodala je Trojić.
Istaknula je kako svakako zdravlje treba biti na prvom mjestu, no da bi se rigorozne mjere trebale donijeti samo u nužnim situacijama. Naglašava i kako je Gospodarska komora preko DUNEA-a i DURA-e "ide na Vladu kako bi se predložile konkretne mjere kako pomoći gospodarstvu i poduzetnicima".
- Mi smo imali pravi turizam onih mjesec dana od 10. srpnja, prije toga ništa nije bilo. Sad bi novi "lockdown" stvari dodatno unazadio. Sama činjenica da ovisimo o turizmu doprinosi gospodarskim rezultatima.Treba znati i da mnoge oblasti koje nisu turističke indirektno ovise o turizmu. Prema fiskaliziranim računima do 31. kolovoza, gospodarstvo je u županiji u padu za 55 posto. Duplo manje je prometa učinjeno nego u 2019. godini, a to je po svim sektorima gledano - precizirala je Trojić.
HRNIĆ: MI SE PRIPREMAMO KAO DA JE SVE NORMALNO
Direktorica Turističke zajednice Grada Dubrovnika Ana Hrnić objašnjava kako je teško nagađati jer se situacija stalno mijenja.
- U ovom trenutku je teško nešto suvislo reći, mi se nadamo stabilizaciji, kako epidemiološkoj pa tako i onoj turističkoj. Ali zasad nije moguće puno planirati. Ono što nas raduje je činjenica da nas turisti posjećuju kad se pruži prilika za to. Onda kad smo na raznim crvenim listama, tada turista nema. Čim se situacija poboljša, oni dođu - rekla je Hrnić.
Dodaje kako se TZGD priprema i za zimsko razdoblje, ali i iduću sezonu kao da će biti normalno.
- Spremni smo reagirati sukladno situaciji, ali planove moramo raditi kao da je sve normalno. Ali samo se možemo nadati da će biti sve u redu. - naglasila je.
Što se tiče konkretno Dubrovačkog zimskog festivala, navela je da se on planira, ali u manjem obimu.
- Ono što se zna je to da neće biti manifestacija u zatvorenome, ali sigurno da će i realizacija te obim Festivala ovisiti o uputama stožera - riječi su Ane Hrnić.