/* */

EKSKLUZIVNA ANKETA Evo što bi Dubrovčani odlučili da su danas izbori za gradonačelnika i Gradsko vijeće

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Dubrovački dnevnik

Dubrovački dnevnik proveo je istraživanje javnog mnijenja telefonskim anketiranjem građana o tome kakav bi bio njihov stav da se danas održavaju lokalni izbori u Dubrovniku. Anketiranje među građanima Dubrovnika trajalo je od 20. svibnja do danas, a povodom godišnjice održavanja drugog kruga lokalnih izbora.

Da su danas održani lokalni izbori za gradonačelnika Dubrovnika, Andru Vlahušiću ne bi trebao drugi krug. Pokazalo je to ekskluzivno istraživanje javnog mijenja koje je telefonski proveo portal Dubrovački dnevnik na uzorku od 800 ispitanika na području Dubrovnika.

Visok postotak kojeg je aktualni gradonačelnik dobio ne treba čuditi obzirom da je odradio tek dio drugog mandata što bi se više moglo protumačiti kao stav anketiranih koji su zadovoljni radom gradonačelnika te smjerom kojim vodi gradsku upravu. 

Dva nedavno ustoličena predsjednika nekad najvećih političkih stranaka u Dubrovniku, HDZ-a i SDP-a,  stigli su na drugo, odnosno treće mjesto. Mato Franković ima podršku tek 8 posto glasača, dok je Mladen Gojun iz SDP-a na 7 posto podrške. Potrebno je pretpostaviti kako bi ovaj rezultat u slučaju da se održavaju izbori vjerojatno bio drugačiji jer bi svi potencijalni kandidati također održavali i svoju kampanju i time povećali potporu birača, pogotovo neopredijeljenih. 

Najveći pad u usporedbi sa 19. svibnja 2013. kada su održani  izbori za Gradsko vijeće imaju Laburisti i Kandidacijska lista grupe birača Srđ je Grad. Da taj 151 glas iz Dubrovnika za Europski parlament nije slučajnost, pokazala je i naša anketa u kojoj Laburisti u Dubrovniku  imaju 5,9 posto podrške, jednako koliko i Srđ je Grad.

Dubrovnik ima svoju Mirelu Holy, bar tako kažu ankete. Kada bi Olga Muratti na izbore izašla sa svojom listom prikupila bi 8,40 posto glasova, ili gotovo jedan posto više od Dubrovačkog demokratskog sabora. U tom slučaju bi Muratti osigurala dva vijećnička mjesta, dok bi njena dojučerašnja stranka osigurala mandat više. Dodajmo i to da je postotak koji je dobio SDP po našem telefonskom istraživanju gotovo istovjetan onim rezultatima s proteklih lokalnih izbora.

HDZ u ovom istraživanju prolazi bitno bolje od istraživanja za gradonačelnika. Bez HSLS-a s kojim je izašao na protekle izbore osvojio bi jednak broj glasova, odnosno sedam mjesta,  dok bi na krilima aktualnog gradonačelnika HNS i partneri, u kojem je sada i vidno udomaćeni HSU na njihovoj strani, osvojili devet mandata.

Dubrovački demokratski sabor bi ovom prilikom izgubio klub vijećnika te bi imao dva mandata u vijeću.

Od 800 ispitanika, 20 posto ih nije željelo odgovoriti koga bi birali za gradsko vijeće. Njih sedam posto je ostalo neopredijeljeno.

Popularni Članci