Dubrovačke škole dodatno će se ograditi, krenula je potražnja za zaštitarima, a stručne službe očekuje poseban izazov
I u dubrovačkim školama djecu su na vratima dočekali zaštitari i policajci, ali i policijski službenici koji su angažirani od strane MUP-a za prvi dan u drugom polugodištu.
Pitali smo pročelnika Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživa Brčića kako je prošao prvi dan, hoće li dubrovačke osnovne škole, kojima je inače osnivač Grad, uvoditi neke dodatne mjere te kako će se organizirati po pitanju sigurnosnog protokola.
Brčić je istaknuo kako već odavno postoje zaštitari u dubrovačkim osnovnim školama tako da to nije neka novost. No, ipak dvije škole na području grada nikad nisu iskazivale potrebu za zaštitarima. Riječ je o osnovnim školama Antuna Masle i Marina Držića koje će, najavio je pročelnik, u dogledno vrijeme ipak dobiti zaštitare zbog uputa koje je propisalo Ministarstvo.
"Jučer je dan bio recimo poseban, ali zapravo u dubrovačkim školama nema velikih novosti jer većina njih godinama ima zaštitare. Jedina novost je zaključavanje škola zbog čega će roditelji morati ranije najaviti kad dolaze u školu. Danas imamo sastanak s ravnateljicama škola i vrtića na kojem ćemo detaljno razraditi plan i hodogram o procjenama sigurnosti. Najvažnije je utvrditi tko će izraditi takvu procjenu u 90 dana, koliko nam je propisani rok unutar kojeg ćemo sagledati sve opcije", kazao je Brčić.
NOVA ZAPOŠLJAVANJA I EDUKACIJE, DODATNO OGRAĐIVANJE
Najvažnije je pitanje dodatnog zapošljavanja osoba koje će biti zadužene za sigurnost, budući da će oni u novijoj sistematizaciji postati djelatnici osnovnih škola, a sve to zahtjeva i dodatnu edukaciju.
"Sve te promjene očekujemo u školskoj godini 2025./26. Mi ćemo se držati preporuka i osigurati sredstva", govori Brčić te dodaje kako se očekuje dodatna potražnja za zaštitarima što će zasigurno biti izazov za dubrovačko tržište rada.
Važno je i pitanje izrade procjene opasnosti koje će morati dostaviti svaka škola.
"Tko će to raditi u Dubrovniku koji je mali grad i pitanje je ima li netko kapaciteta za to napraviti? Ako nema, gdje onda to možemo pronaći? Mislim da ćemo teško odgovoriti na sva ta pitanja kad krene više zahtjeva iz više smjerova. Nadam se da ćemo imati dostatan broj ponuda i da će ravnatelji pravovremeno na sve odgovoriti", konstatirao je Brčić.
Veliki izazov za dubrovačke škole bit će ograđivanje dvorišta. Naime, pročelnik ističe kako je većina škola u gradu otvorena, bez ograđenog školskog dvorišta i moguće je ulaziti i izlaziti bez dodatnog nadzora. U planu je da se naprave ponude koje će rezultirati određenim izmjenama.
"To ćemo raditi pomalo, da ne bude prevelikog pritiska kako bi djeca što manje osjetila te izmjene, jer ne želimo dobiti kontraefekt. Sve će biti u dogovoru s ravnateljicama. I prošle godine smo imali zahtjeve pojedinih škola o ograđivanju tako da očekujemo realizaciju tijekom ove godine", najavio je Brčić.
Pročelnik Brčić ističe kako nije želja zatvoriti škole i napraviti od njih ograđene poligone, no dodaje kako su potrebni minimalni sigurnosni standardi.
VAŽNO JE SMIRITI TENZIJE
"U današnje doba nitko ne može garantirati sto postotnu sigurnost jer nažalost živimo u takvom svijetu. Nije baš ugodno kad boravite u prostoru koji je stalno zaključan, posebice kad su u pitanju djeca, ali sigurnost je prioritet. Paralelno s tim moramo raditi da se djeca što lagodnije osjećaju, da su što manje izložena stresu. Mislim da bi bilo dobro da općenito smirimo tenzije koje su sad prisutne u javnom prostoru. Tako ćemo pomoći da se situacija relaksira", smatra pročelnik Brčić.
Posebno je istaknuo brigu za mentalno zdravlje djece, a najavio je dodatni posao za stručne suradnike u školama.
"Kroz školske preventivne programe stručni suradnici u školama će imati veći izazov. Mi u ovom trenutku ne možemo reći jesu li sve ove mjere i koraci ispravni. U svakom, slučaju školski i preventivni programi će se morati nadopunjavati i sve više mjesta će zauzimati psiholozi i stručni suradnici zbog čega će oni imati pojačan posao u školama. Sjetimo se pandemije covida 19... tada se nije moglo predvidjeti kakve će to imati posljedice na mlade, a evo danas neka istraživanja govore kako je lockdown utjecao na mentalno zdravlje mladih i djece. Uvjeren sam kako će i ova situacija utjecati na djecu, ali iz ove pozicije ne mogu reći koliko će to biti. Na nama je da napravimo sve što možemo. Odgovornost je prvenstveno na psiholozima, stručnim suradnicima, učiteljima i svima nama koji radimo s djecom. Moramo maksimalno relaksirati situaciju i pustiti škole da rade kako su do sad i radile. Mislim da su prevelike medijske pompe štetne. Teško je govoriti o svemu tome, jer još uvijek ne znamo kakve će biti posljedice", zaključio je za Dubrovački dnevnik pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić.