DJECA ODLUČILA Ormarići dolaze u osnovne škole, Franković poručio: Želimo da građani odlučuju o 50 posto proračuna!
Rezultate participativnog budžetiranja u dubrovačkim osnovnim školama predstavljeni su na današnjoj konferenciji za novinare na kojoj su sudjelovali gradonačelnik Mato Franković, članica Uprave dubrovačke Razvojne agencije Marina Lazarević i ravnateljica OŠ Ivana Gundulića Vedrana Elez.
Uglavnom, Grad Dubrovnik od 2020 godine kreće u implementaciju modela participativnog budžetiranja, koji ima cilj da se odluke o raspodjeli dijela javnih sredstava donosi direktno s građanima. Stoga, u osnovnim školama proveden je pilot projekt uz koji su učenici odlučili koje projekte žele realizirati u svojim školama.
- Ukupna vrijednost iznosi 60 tisuća kuna. Učenici Osnovne škole Lapad izglasali su kućicu za dežurne i uređenje prostora za trgovinu i pekaru, učenici OŠ Ivana Gundulića uređenje prostora unutarnjeg prostora dnevnog boravka i organiziranje mini maturalne zabave. Nadalje, učenici OŠ Marina Držića su za uređenje dnevnog boravka, a učenici OŠ Marina Getaldića odlučili su da žele uređenje vanjske zelene površine. - rekao je gradonačelnik Franković, kazavši i da se tu radi o ostvarivim projektima.
No, cijelo provođenje pilot projekta iznjedrilo je još jednu potrebu učenika dubrovačkih osnovnih škola.
- Projekt je to financijski skuplji od ostalih, a za što su učenici koji su sudjelovali pokazali veliki interes. To je projekt ormarića. Veliki broj učenika je istaknuo da bi željeli da postoje ormarići, gdje mogu smjestti marendu, torbu, vindjaku, knjigu... Vidjet ćemo kako je to moguće izvesti, gdje je moguće ćemo izvesti, a gdje nije ćemo pronaći neko rješenje. Učenici su nam dali veliki zadatak. To je jedan nadstandard izašao iz ovog projekta, ali dobio je veliki broj glasova. - rekao je Franković.
Govorio je on i općenito o participativnom budžetiranju, kazavši da je ono predstavljeno i gradskim vijećnima.
- Krenuli smo u škole jer su mikrolokacije gdje možemo vidjeti i gdje griješimo pa možemo na većoj razini biti spremni na izazove. Dakle, unutar gradskih kotareva i mjesnih odbora napravit ćemo "brainstorming" gdje bi se "izbacili" bitni projekt te bi se pozvali građani da glasaju o njima. Projekt koji dobije najveći broj glasova bi ušao u proračun Grada Dubrovnika. Tada građani mogu reći da su direktno oni odlučili što će se realizirati. - objasnio je.
- Možda će u startu tako biti realizirano deset posto projekata, u bližoj budućnosti oko 30 posto, a idealno bi bilo da građani direktno odlučuju o 50 posto proračuna. - naglasio je Franković.
Inače, za tehnički dio provedbe pilot projekta u školama bila je zadužena DURA. Članica Uprave Marina Lazarević rekla je kako se uz projekt odradilo 12 dana radionica te kako je tu sudjelovalo 25 razreda. Naglasila je kako su prijedlozi učenika bili jako interesantni.
Ravnateljica OŠ Ivana Gundulića Vedrana Elez rekla je kako su učenici pokazali odgovornost, kreativnost i znanje. Dodala je da se projekt odlično nadovezao na eksperimentlani projekt Škole za život.