CJELODNEVNA ŠKOLA Pitali smo ravnateljice dubrovačkih osnovnih škola hoće li se prijaviti za eksperimentalni program
Od jeseni brojne novosti u hrvatskim osnovnim školama - pokreće se eksperimentalni program 'Osnovna škola kao cjelodnevna škola', a uvode se i novi predmeti. Koje bi dubrovačke škole mogle zaživjeti kao cjelodnevne - pitali smo njihove ravnateljice.
Naime, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs pozvao je jučer sve osnovne škole da se prijave za sudjelovanje u eksperimentalnom programu 'Osnovna škola kao cjelodnevna škola'. Uvjet za prijavu je izvođenje jednosmjenske nastave, što sve dubrovačke škole, osim Osnovne škole Mokošica, ispunjavaju.
Pitali smo ravnateljice dubrovačkih osnovnih škola hoće li se prijaviti na ministrov poziv.
„Za ponedjeljak imamo najavu Minsitarstva o predstavljanju projekta kako bismo bili upoznati sa svim detaljima. Bez točnih informacija i svih detalja o provedbi i organizaciji ne možemo odlučiti. No, mogućnost da se prijavimo svakako je na stolu“, kazala je za Dubrovački dnevnik ravnateljica Osnovne škole Montovjerna Lucija Vujica.
Nikolina Soko, ravnateljica Osnovne škole Lapad, govori kako je osobno zainteresirana za projekt, no kako to nije odluka koju može donijeti sama.
„Odluku ne mogu donijeti samoinicijativno bez suglasnosti Učiteljskog vijeća. S njima ću razmotriti mogućnost prijave i ako Vijeće bude složno i izglasa to, škola će aplicirati na cjelodnevni program“, pojasnila je Soko.
I ravnateljica Osnovne škole Marina Držića ima jednak stav, program smatra dobrim za učenike.
„Prvo ćemo održati Učiteljsko vijeće na kojem će se svi članovi izjasniti. Na temelju toga, ja kao ravnateljica imam alat za prijaviti se ili ne, za taj program“, ističe ravnateljica Veronika Šmanjak.
Ravnateljica Osnovne škole Marina Getaldića, Silvana Bjelovučić istaknula je kako će nakon regionalnog skupa, na kojem će se u ponedjeljak predstaviti detalji ovog programa, održati sve školske instance – od Učiteljskog vijeća, preko učenika pa do roditelja i odlučiti nakon svih danih mišljenja.
„Mislim da bi to za školu, učenike i učitelje bio dobar program. To je projekt koji će trajati četiri godine, nakon čega će se priključiti i sve druge škole. Mislim da je to nešto dobro jer je to budućnost“, zaključila je za Dubrovački dnevnik ravnateljica Bjelovučić.
Ravnateljica Osnovne Škole Ivana Gundulića, Vedrana Elez, ističe kako podržava program cjelodnevne nastave uz koji ide i modernizacija škole.
"U ovom trenutku je prerano za donijeti odluku hoće li se naša škola prijaviti ili ne. Nakon što proučimo sve dokumente, dobijemo službeni poziv i odgovore na niz pitanja od MZO-a, iskomuniciramo na svim razinama od učenika, učitelja, roditelja i osnivača, moći ćemo donijeti odluku hoćemo li se prijaviti ili ne", kazala je Elez.
Projekt će se eksperimentalno provoditi četiri godine s učenicima od prvog do osmog razreda. Ministar je najavio i financijsku stimulaciju koja bi po školi iznosila 300 tisuća eura. Taj će novac biti namijenjen za nabavu opreme potrebne za održavanje nastave i dodatne troškove škola, a rast će i plaće zaposlenika tih škola od 4,5 posto fiksno za sve djelatnike te i do 25 posto za učitelje i sve one koji aktivno sudjeluju u provedbi programa.
Prema modelu, obavezna nastava do osmog razreda trebala bi trajati do 14 sati, nakon čega slijedi ručak te se od 15 sati počinje s izvannastavnim aktivnostima do 17 sati, a nakon 17 s izvanškolskim aktivnostima. Iako za sada nema detalja o uvjetima za prijavu, osim ispunjavanja jednosmjenske nastave, za pretpostaviti je kako će prednost imati škole s kuhinjom kako bi se ispunio uvjet ručka.
Osim cjelodnevne nastave novost su i predmeti. Priroda i društvo u petom i šestom razredu postaje predmet Prirodoslovlje, a uvode se i novi predmeti Društvo i zajednica te Praktične vještine. Informatika će psotati Informacijske i digitalne kompetencije i bit će obavezan predmet od prvog razreda. Osim toga, obavezan će biti i drugi strani jezik, od četvrtog razreda. Predmet svijet i ja bit će novi izborni predmet kao alternativa Vjeronauku. Povećava se broj sati za Hrvatski jezik i Matematiku te umjetničke predmete poput Likovne i Glazbene kulture. Nastavu Tjelesne kulture u prva četiri razreda osnovne škole više neće predavati učitelji, već magistri kineziologije.
Petra Srebrović