Bogdanović, Vlahušić i Barač i pravomoćno izgubili spor protiv Grada i DPDS-a oko ništetnosti ugovora
Županijski sud u Dubrovniku odbio je žalbe tužitelja Jadrana Barača, Vida Bogdanovića i Andra Vlahušića, tako da je pravomoćno u korist Grada okončan postupak u kojem je njih troje tražilo utvrđivanje ništetnosti ugovora između Društva prijatelja dubrovačke starine i Grada Dubrovnika.
Naime, trojac je tražio da se ništetnim utvrdi ugovor o korištenju gradskih zidina, a koji je potpisan 10. studenog 1998. godine, kao i dodaci ugovoru koji su potpisani 2009., 2010. i 2018. godine. Sudski proces je 2019. započeo na Općinskom sudu u Dubrovniku gdje je donesena nepravomoćna odluka u korist Grada Dubrovnika i Društva prijatelja dubrovačke starine. Trojac tužitelja se na takvu odluku žalio, zbog čega je proces došao do Županijskog suda u Dubrovniku, a koji je žalbu odbio i pravomoćno potvrdio presudu Općinskog suda u Dubrovniku.
Županijski je sud utvrdio kako niti jedan od njih troje, Barač, Bogdanović i Vlahušić, nije potpisnik ugovora odnosno zainteresirana strana u ugovorima, kao niti da imaju konkretan pravni interes u ovoj stvari, pa je stoga ocijenjeno kako nisu niti ovlašteni za podnošenje tužbe u kojoj bi tražili utvrđivanje ništetnosti ugovora. Osim toga, tužitelji su iste argumente davali tijekom prvostupanjskog postupka, što im nije pošlo za rukom da dobiju presudu u svoju korist prvi put, pa tako ni sada drugi put. Njihova je žalba tako odbijena, a presuda je postala pravomoćna.
Barač, Bogdanović i Vlahušić Gradu trebaju isplatiti 1000 eura (7500 kuna), a DPDSu 1666 eura (12500 kuna).
DPDS-U OMOGUĆILI UPRAVLJANJE ZIDINAMA, A ONDA TO HTJELI PONIŠTITI
Podsjetimo, 2019. godine tadašnji predsjednik dubrovačkog SDP-a Jadran Barač i bivši gradonačelnici Andro Vlahušić i Vido Bogdanović podnijeli su tužbu Općinskom sudu u Dubrovniku radi utvrđenja ništetnosti ugovora i njegovih dodataka između Grada Dubrovnika i Društva prijatelja dubrovačke starine.
U tužbi su se pozivali na članak Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima koji kazuje da je svako raspolaganje nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne samouprave koje bi bilo bez javnog natječaja i bez naknade utvrđene po tržišnoj cijeni predstavlja ništavno raspolaganje.
Zanimljivo je kako je ugovor s DPDS-om o korištenju i održavanju gradskih zidina, još 1998. godine potpisao upravo tadašnji gradonačelnik Vido Bogdanović. Od onda, Vlahušić je potpisao dodatak ugovoru 2010. godine, dok je posljednji dodatak 2018. godine potpisao aktualni gradonačelnik Mato Franković, omogućivši DPDS-u da zidinama upravlja još 15 godina na način da Gradu Dubrovniku nakon oporezivanja ide 60 posto prihoda od ulaznica na zidine.
Jadran Barač se tu pojavljuje kao bivši vijećnik koji je glasno kritizirao DPDS i odnos Društva s Gradom, a nazivao ih je čak i "masonskom ložom" i "neformalnim centrom moći".
Trojac je ovim postupkom želio zidine u cijelosti vratiti Gradu Dubrovniku, a iako su dva od tri tužitelja upravo potpisnici ugovora koji su omogućili DPDS-u da upravlja zidinama skoro tri desetljeća, njihov "pravni menavar" bio je neuspješan.