/* */

BIVŠI VJERSKI VRTIĆ Prodana Vila Salvator koju je HBOR ovršio od Vrhbosanske nadbiskupije (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović

Hrvatska banka za obnovu i razvoj ovih dana treba realizirati prodaju dubrovačke Vile Salvator po cijeni od 7,65 milijuna kuna, koju je ovršila od Vrhbosanske nadbiskupije iz Sarajeva zbog neplaćanja kredita danog 2008. godine u visini od 3,6 milijuna eura za gradnju svećeničkog doma u Sarajevu. U HBOR-u su nam potvrdili prodaju, ali ne žele otkriti kupca.

“Hrvatska banka za obnovu i razvoj je na temelju provedenog javnog natječaja primila jednu valjanu ponudu za kupnju predmetne nekretnine (Vile Salvator) u Ulici žrtava s Dakse 8 u Dubrovniku, u iznosu od 7,650 milijuna kuna, koju je i prihvatila. Postignuta kupoprodajna cijena bila je u skladu s objavljenim uvjetima iz javnog natječaja, a u tijeku je realizacija ugovora s ponuđačem”, navode u službenom odgovoru iz HBOR-a, a piše Jutarnji

Riječ je o samostojećoj katnici ukupne površine 464,90 četvornih metara s podrumom te pripadajućim zemljištem od 676 četvornih metara u samom centru Dubrovnika. Na stranicama Njuškala još je aktivan oglas putem kojeg se vila prodavala, a u njemu je navedeno da kuća ima građevinsku dozvolu te da je “energetski certifikat u postupku izrade”. Nudila se po početnoj cijeni od 7,627 milijuna kuna.

Međutim, zanimljivo je kako je Hrvatska banka za obnovu i razvoj došla u posjed te vile. Naime, u zemljišnim knjigama je vidljivo da je vila bila u vlasništvu Vrhbosanske nadbiskupije iz Sarajeva te da se u studenome 2018. HBOR uknjižio kao vlasnik “na temelju ugovora o preuzimanju duga i uređenju međusobnih odnosa iz 2017. godine”. Vlasništvo su stekli očito zbog neplaćanja kredita iz 2008. godine u iznosu od 3,559 milijuna eura za koji je na nekretnini u zemljišnim knjigama vidljiva zabilježba jer je nekretnina bila dana kao zalog. Namjena tog kredita bila je, naime, gradnja svećeničkog doma u Sarajevu.

U HBOR-u tvrde kako nije neobično da su dali kredit za gradnju u inozemstvu jer je “kreditiranje kupaca u inozemstvu standardni način poticanja domaćeg izvoza”.

“Ovakva shema kreditiranja funkcionira na način da banka, u ovom slučaju HBOR, odobri kredit stranom kupcu za kupnju hrvatskih roba ili usluga. Sredstva kredita isplaćuju se direktno izvozniku sukladno izvoznom ugovoru, a inozemni kupac otplaćuje kredit sukladno uvjetima definiranim u ugovoru o kreditu. Kreditiranje kupaca u inozemstvu povećava konkurentnost domaćih izvoznika i omogućava hrvatskim tvrtkama dobivanje poslova u inozemstvu bez znatnijeg angažiranja vlastitog kapitala ili kreditnih sredstava”, navode u odgovoru iz HBOR-a te dodaju: “U konkretnom slučaju, podnositelj zahtjeva za odobrenje kredita prema HBOR-u bio je hrvatski izvoznik koji je sklopio građevinski ugovor o izvođenju radova na gradnji svećeničkog doma u Sarajevu”.

Inače, u vili je bio otvoren i svećenički dom za odmor i oporavak starijih i bolesnih svećenika, a kasnije su se u nju uselile službenice Kćeri Božje ljubavi. U Vili Salvator je od 1969. do 1990. djelovao vjerski vrtić.

Popularni Članci