Grad

Dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić sa suradnicima je danas predstavio projekt uvođenja video nadzora na javnim površinama Grada Dubrovnika te kamera s brojačima ljudi pod geslom 'Zaboravimo gužve, poštujmo pravila i podatke'.

Riječ je o dubrovačkom projektu, kako je naveo Vlahušić, čiji je hardverski dio već završen, a softverski će biti gotov početkom veljače kada će sve krenuti. Posebnost ovog projekta je brojanje pješaka, dok je video nadzor napravljen u suradnji s MUP-om te je postavljeno 116 kamera na području grada, od povijesne jezgre do svih raskrižja, u cilju povećanja sigurnosti prometa i ljudi.
Brojanje pješaka napravljeno je s ciljem upravljanja povijesnom jezgrom, pojasnio je Vlahušić, te dodao kako će se odnositi samo na posjetitelje koji dolaze autobusima.

'Temeljem procjena koje je Grad Dubrovnik deset godina radio, a UNESCO odobrio, zaključeno je kako više od osam tisuća posjetitelja predstavlja opasnost za njih same. Zbog toga smo na pet ulaza u povijesnu jezgru postavili brojače pa ćemo u svakom trenutku znati koliko je ljudi u gradu', kazao je gradonačelnik Vlahušić dodavši kako će ako se dostigne navedena brojka doći do usporavanja prometa i preusmjeravanja zbog sigurnosti.

'Svi koji su najavljeni dan ranije imat će pristup muzejima i svemu u povijesnoj jezgri, a oni koji dolaze nenajavljeno morat će ići u luku te čekati slobodna mjesta. Dolazak u grad autobusima će i dalje biti 800 kuna, a za one koji kupe ulaznicu za muzej ili neki organiziran izlet neće ništa plaćati', rekao je Vlahušić naglasivši kako nije problem plaćanje već red.

Zanjenica gradonačelnika Tatjana Šimac Bonačić je objasnila kako je Vijeće za prevenciju kriminaliteta i remećenje javnog reda Grada Dubrovnika na svojoj sjednici 22. srpnja 2015. utvrdilo je Prijedlog za uvođenje video-nadzora na javnim površinama Grada Dubrovnika. Ovakav prijedlog pripremljen je i temelji se na pozitivnom iskustvom drugih gradova u Republici Hrvatskoj koji su već donijeli ovakvu odluku svjesni složenosti problema koji donese problemi kriminaliteta i prijetnje terorima, remećenje javnog reda i mira, prometni prekršaji. U suradnji s Upravnim odjelom za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvu koji je podrška ovom Vijeću prema odluci prijedlog je upućen Gradskom vijeću Grada Dubrovnika na odlučivanje.  Zaključak o prihvaćanju ovog projekta Gradsko vijeće je donijelo 4. prosinca 2015.

Šimac Bonačić je također kazala da je opći cilj projekta podizanje ugleda i imidža Grada kao sigurne destinacije i sprječavanje i smanjivanje materijalne štete na objektima, te povećanje sigurnosti u prometu, te je poručila da je sve rađeno zajedno s Policijskom upravom dubravačko-neretvanskom koja će imati uvid u snimke nadzornih kamera.

Pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Miho Katičić je objasnio da su kamere postavljene i na dječjim igralištima diljem Dubrovnika, te je dodao da kamere i brojači nisu kupljeni, već su potpisali Ugovor o leasingu na dvije godine, te Grad mjesečno izdvaja 16.500,00 tisuća kuna plus PDV, što u konačnici košta Grad oko pola milijuna kuna.

Brojači su postavljeni na pet frekventnih lokacija u povijesnoj jezgri, a informativni panel prikazuje trenutni broj ljudi.

UPRAVLJANJE PJEŠACIMA, AUTOBUSIMA, TAKSI VOZILIMA I OSOBNIM VOZILIMA

Gradonačelnik Vlahušić je predstavio tri modela 'upravljanja pješacima'.

-Kada je u Gradu manje od šest tisuća posjetitelja – ulaz slobodan
- Kada je u Gradu manje od osam tisuća posjetitelja – usmjeravanje kretanja i preusmjeravanje
- više od osam tisuća posjetitelja – zabrana organiziranog kretanja prema Gradu

Ovo se ne odnosi na stanovnike Dubrovnika i okolice, kao ni na privatne posjetitelje, već na organizirane ture s kruzera i autobusima koji se najavljuju dan prije, pa će se sukladno tome i rasporediti dolazak gostiju.

Gradonačelnik je objasnio i projekt 'upravljanja autobusima' gdje će s 1. travnja 2017. godine na Pilama biti devet senzora, u Zagrebačkoj ulici 10 parking senzora, a kretanje i dolazak na Pile će biti omogućeni jedino ako ima slobodnih mjesta, inače će svi autobusi morati čekati u Luci Gruž kako bi se izbjegla gužva.

Vlahušić je pojasnio i 'upravljanje taxi vozilima' koji će raditi na istom principu sa senzorima. Taxi vozila će imati parking senzore na Pilama, Pločama, Taboru i ispod Minčete, a ulazak će im biti omogućen jedino ako ima slobodnog mjesta.

Projekt je napravljen i za 'upravljanje osobnim vozilima' gdje su već postavljena 123 parking senzora ispod žičare, te će se postaviti 56 parking senzora od Ploča do Tabora. Aplikacija za parking je već neko vrijeme online, a za autobuse i taxi vozila će biti puštena 1. travnja.

Ukupno je 37 lokacija u Gradu i bližoj okolici instalirano 116 kamera, 49 snimača, 72 uređaja za komunikaciju i 47 switcheva.

Nikša Vlahušić iz DURA-e je pojasnio da se ovdje radi o više projekata za više ciljanih skupina, te je objasnio da će Grad Dubrovnik u svakom trenutku vidjeti koliko ljudi ima u povijesnoj jezgri, a ovaj projekt će uvelike pomoći i interventnim službama koje će točno znati gdje se nešto dogodilo i koliko ljudi se tu nalazi. Za kraj su još jednom podsjetili da na ovom projektu su radile sve dubrovačke firme.

Kamere neće narušavati privatnost posjetitelja u Gradu, jer će biti izraženo samo u brojkama. 

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest