/* */

Benić o izmjenama prostornih planova: "Od zaprimljenih zahtjeva 80 posto se odnosi na prenamjenu čestica u građevinske"

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Petra Srebrović

U Dubrovniku se danas održava RealDu konferencija, manifestacija koju organizira Županijska komora Dubrovnik uz partnerstvo Grada Dubrovnika s fokusom na temu nekretnina u Dubrovniku. Pročelnik upravnog odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Dubrovnika Božo Benić održao je predstavljanje GUP-a. 

Pročelnik Benić govorio je više o izmjenama i dopunama ključnih prostornih planova Grada Dubrovnika, GUP-a i PPU-a. 

"Prostorno planiranje je strogo hijerarhijski proces, od prostornih planova državne do županijske i lokalne razine, a često se susrećemo s nerazumijevanjem o prostornim planovima", kazao je Benić i pojasnio kako su prostorni planovi dugoročni dokumenti koji usmjeravaju smjer prostornog razvoja jer definiraju uvjete gradnje. 

"Ipak, oni ne mogu riješiti sve probleme, to se može tek njihovom kvalitetnom provedbom", poručio je. 

Grad Dubrovnik GUP je usvojio 2005. godine, i trenutno se provodi treći sveobuhvatni postupak izmjena i dopuna, nakon takvog postupka 2007. i 2014. godine.

Benić je iznio zanimljiv podatak kako se do sada u procesu izmjena i dopuna PPU-a Grada od zaprimljenih zahtjeva njih 80 posto odnosi na zahtjeve za prenamjenom čestica u građevinske, a pet posto zahtjeva se odnosi na teme s aspekta prometne mreže. 

Kod izmjena i dopuna GUP-a od zaprimljenih zahtjeva 31 posto se odnosi na prenamjenu čestica, dok se 26 posto zahtjeva odnosi na revizije i rješavanje različitih problema iz aspekta prometa, a ostatak se odnosi na pitanja komunalne prirode i drugo. 

FOKUS GRUPE 

U izmjene i dopune prostornih  planova uključena je javnost participativnim procesom, pa su tako formirane različite fokus grupe za prikupljanje različitih inputa, provedena je sociološka studija s demografskom analizom. 

Nezavisni stručnjaci u fokus grupi su se nedvojbeno složili kako je nužno limitirati opterećenje prostora (prometom, turizmom, izgradnjom...), zaštititi i unaprijediti zelene prostore, odlučiti koje su zone turističke, a smatraju kako prostorni plan treba biti restriktivan kako bi se prostor očuvao. 

U fokus grupi mjesnih odbora je najviše istican problem stambenog zbrinjavanja građana, ali i prometna infrastruktura. U fokus grupi gradskih kotara naglašeno je kako je nužno utvrditi nosivi kapacitet i primjenjivati konzervatorsku podlogu, ograničiti turističke djelatnosti i omogućiti život u Gradu. Ističe se da je bitno poštivati konzervatorsku podlogu, ali s druge strane da lokalno stanovništvo živi od turizma zbog čega dio ipak ističe potrebu za očuvanjem stečenih prava po pitanju građevinskih zona. 

Lokalni stručnjaci su isticali pretjerani turizam i sezonalnost kao prijetnju razvoju i demografiji. Udruge civilnog društva su fokus stavile na problem stambenog zbrinjavanja obitelji zbog visokih cijena nekretnina. 

Problematizirana je i buffer zona koja ograničava razvoj Gruža. 

ONLINE ANKETA

Benić je iznio i rezultate provedene ankete u kojoj je većina građana primjedbe imala na prometnu infrastrukturu i nedostupnost priuštivog stanovanja. Predlagali su ograničenje daljnje izgradnje u Dubrovniku osim priuštivog stanovanja, širenje grada i ograničavanje apartmanizacije te izgradnje u svrhu turizma. 

Trenutno je u tijeku izrada nacrta prijedloga GUP-a i PPU-a kojima se razrađuju planska rješenja i definiraju uvjeti provedbe sih zahvata u prostoru koji će se neposredno provoditi, odnosno smjernice za izradu detaljnih planova. Građani će kroz javnu raspravu moći dati svoje prijedloge i primjedbe za unapređenje kada gradonačelnik predstavi nacrte. 

Popularni Članci