Podignute tri optužnice zbog prijetnji novinaru, među optuženima i osoba iz Dubrovnika

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Jurica Gašpar - Davor Visnjic/PIXSELL

Državno odvjetništvo je nakon 15 mjeseci, 4. prosinca završilo istraživanje u kaznenom predmetu zbog kaznenih djela niza ozbiljnih prijetnji, upućenih prema glavnom uredniku portala Morski HR Jurici Gašparu, u vezi s obavljanjem novinarskog posla. Rezultat istrage su čak tri podignute optužnice pred Općinskim sudom u Splitu, a optužnicom je obuhvaćena i jedna osoba iz Dubrovnika 

- Općinsko državno odvjetništvo u Splitu 23. prosinca 2025. podignulo optužnicu pred Općinskim sudom u Splitu, protiv trojice državljana Republike Hrvatske (rođ. 1988., 1969. i 1983.) zbog kaznenog djela prijetnje iz članka 139. stavka 3. u svezi stavka 2. Kaznenog zakona, počinjenog na štetu novinara internetskog portala - potvrdilo je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu za Morski.hr.

Spomenuti članak 139. kaznenog zakona kaže da se za kazneno djelo prijetnje s namjerom da bi ustrašilo ili uznemirilo službenu osobu i novinara u obavljanju njegova posla, progon poduzima po službenoj dužnosti a kazne su ozbiljne i kreću se od 6 mjeseci do 5 godina zatvora!

Podsjetimo, glavni urednik portala Morski HR, Jurica Gašpar, i redakcija portala suočili su se s ozbiljnim prijetnjama, uključujući one otmicom, od strane privatnih brodara iz Krila Jesenice i njihovih suradnika.

Prijetnje su uslijedile nakon niza članaka koji su tematizirali nezakonite radnje, devastaciju obale i nelegalnu gradnju luke u Krilu Jesenice. Naš je portal, naime, kontinuirano je izvještavao o "kriminalnoj hobotnici" koja uključuje nelegalna privezišta, onečišćenje mora kemikalijama i opasnim otpadom te nedostatak osnovne infrastrukture i sigurnosne opreme u luci Krilo Jesenice. Ovi članci su izazvali nezadovoljstvo kod dijela lokalnih brodara.

Ključni incident dogodio se u rujnu 2024. godine, kada je otkrivena snimka sa sastanka Hrvatske udruge privatnih brodara. Na tom sastanku, kojem je prisustvovala i vlasnica jedne PR agencije (Ankica Mamić, koja je portal nazvala "marginalnim"), razgovaralo se o tome kako se suprotstaviti negativnom publicititetu, a cijena ušutkavanja Morskog HR bila je sto tisuća eura.

Nakon snimljenog sastanka, uslijedila je interna komunikacijama putem WhatsApp grupe, te su se pojavile eksplicitne prijetnje usmjerene prema Gašparu. Poruke su uključivale morbidne sugestije poput one da ga se "malo provoza u gepeku", "trajektom do Brača i golog ostavi na Vidovoj gori". 

Jutarnji list je odmah potom objavio da su brodari priznali prijetnje novinarima Morskog HR, a da je inicijator otmice Gašpara bio iz Dubrovnika. On je, naime predložio da se skupi nešto novca za urednika Morskog HR, da ga se otme i provoza u prtljažniku.

Gašpar je nakon ovoga primio nove prijetnje direktnom porukom na Facebook profilu portala Morski HR, kao i u komentarima. U prijetnjama je između ostalog stajalo “dolazi ti kraj polako ali sigurno”, “moga bi vama neko tu kameru od glavu stuči i prstiće skratiti pa će te manje gluposti pisati” i “”doči mi vama na kraj… crknite gnjide. Udružit cemo se mi kontra ološi i **bat van mater”, piše Morski.hr.

Popularni Članci