Netko je premijeru Plenkoviću zaprijetio ubojstvom, duge cijevi pred Banskim dvorima

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Željko Tutnjević

Jutros je policija zaprimila dojavu o prijetnji ubojstvom hrvatskog premijera Plenkovića i članova vlade. Pred Banskim dvorima je interventna policija.

Index donosi kako je pred Banskim dvorima parkirano više policijskih vozila, a zgradu vlade osiguravaju pripadnici interventne policije naoružani dugim cijevima. 

Kako neslužbeno doznaje Index, policija je jutros zaprimila dojavu o prijetnji ubojstvom premijera i članova vlade RH.

Zbog toga je u vladu upućen interventni tim te je policijsko postupanje u tijeku, neslužbeno se doznaje.

Hrvatski premijer Andrej Plenković danas je komentirao eksplozivno izvješće SOA-e u kojem, između ostalog, stoji i da je ta agencija spriječila formiranje paravojnih postrojbi u Hrvatskoj. Pritom je rekao da je jutros njemu te članovima vlade upućena prijetnja pa dodao i da je pred Banskim dvorima interventna policija, javlja Dnevnik.hr.

"I sad je jedna prijetnja, trenutno je postrojba interventne policije ispred Vlade jer je jutros bila prijetnja tog tipa i meni i članovima Vlade i to se događa stalno‘‘, kazao je Plenković u izjavi za medije u Dubrovniku gdje je stigao u povodu Dana Dubrovačko-neretvanske županije na svečanu sjednicu Županijske skupštine.

Što se terorizma tiče, SOA  je godišnjem izvješću objavljenom danas procjenjuje da se prijetnja organiziranih napada terorističkih skupina u Hrvatskoj i dalje procjenjuje niskom, ali se mogućnost provedbe terorističkog napada, prvenstveno samostalnih napadača, nikada ne može isključiti.

Poseban izazov predstavlja povratak boraca ISIL-a i njihovih obitelji iz zarobljeništva u Siriji u države susjedstva. SOA ističe da su u pojedinim državama Zapadnog Balkana i dalje aktivni salafitski džihadistički paradžemati u kojima se ne priznaju službene islamske zajednice i demokratski poredak matične države, a vode ih karizmatični propovjednici.

Kao i posljednjih godina, primarnu terorističku prijetnju u Europi i dalje predstavljaju radikalizirani pojedinci inspirirani džihadističkom ideologijom. Radi se o samostalnim napadačima, tzv. usamljenim vukovima, nepredvidljivog djelovanja, bez izravnih kontakata s terorističkim organizacijama, ali koji su inspirirani pozivima terorističkih organizacija na počinjenje terorističkog čina, objavila je SOA.

Plenković je u Dubrovniku rekao kako su postojale "dvije skupine koje su vrlo jasno identificirane, koje su povezivale jedan krug ljudi s ciljem nasilnog rušenja ustavnog poretka".

"Imali ste teroristički napad (Danijela) Bezuka prije sad već tri godine na Banske dvore, ne nužno da rani policajca Oskara Fiurija, nego da izvrši teroristički akt prema vladi tj. prema predsjedniku vlade, prema meni. Tu nema nikakvih dilema", dodao je, donosi Index.

Popularni Članci