/* */

Dubrovčani će nastupiti za Hrvatsku na Europskom prvenstvu u flag footballu, Miletić: "Iznimno veliki korak"

Autor: Rafael Barkiđija Autori fotografija: Rafael Barkiđija

Američki nogomet u Hrvatskoj je i dalje na amaterskoj, gdjegod i rekreativnoj razini. Ipak, u posljednje vrijeme dogodile su se velike formalne promjene, koje bi ovom sportu mogle donijeti jedan novi zamah. Tiče se to i klubova i reprezentacije, a sprema se i prvi nastup Hrvatske na velikom natjecanju. To se moglo dogoditi i ranije, međutim, izostale su financije. Na valu promjena, nekoliko informacija potražili smo od Marka Miletića, predsjednika i igrača Dubrovnik Sharksa. Ujedno i reprezentativac...

Flag Football je beskontaktna inačica američkog nogometa. Igra se s ukupno deset igrača na terenu (pet na pet). Naziv flag dolazi od zastavice, ili bolje rečeno trake, koja se nalazi u džepovima igrača. Čupanje zastavice iz džepa igrača koji ima loptu u posjedu, ekvivalent je rušenju i tu se igra zaustavlja i kreće novi napad. Riječ je o sportu koji će se prvi put pojaviti na Olimpijskim igrama, i to u Los Angelesu 2028.

Uvrštavanje ovog sporta u program OI, donijelo je veliku promjenu i za hrvatske entuzijaste koji se bave ovim sportom, ističe nam Marko Miletić. Čovjek koji je pokrenuo priču američkog nogometa u Dubrovniku.

„Najveći korak do sada u razvoju, kako samog saveza, klubova, tako i reprezentacije, je uvrštavanje ovog sporta u program Olimpijskih igara u Los Angelesu 2028. godine. Time je Hrvatski savez američkog nogometa primljen u Hrvatski olimpijski odbor. To je automatski veća platforma za reklamiranje ovog sporta, veća gledanost, veća pozornost, i naravno, financiranje. U aspektu svakog sporta je to najveći problem, a pogotovo sporta kojeg možemo definirati kao start-up. Iako se radi ozbiljno, to je sve na još niskim granama u odnosu na ostale olimpijske sportove. To financiranje će omogućiti reprezentaciji, koja kvalitetno radi s vrlo zainteresiranim vodstvom, da krene skupljati međunarodno iskustvo” – ističe.

privatna arhiva

Prvo veliko natjecanje već ove godine

Hrvatska flag football reprezentacija već je imala pozive za nastup na velikim natjecanjima, točnije Svjetskom i Europskom prvenstvu. „Pretprošle godine je bilo Europsko prvenstvo u Irskoj, a prošle u Finskoj. Okupljali smo se da nastupimo, ali jednostavno nismo imali financija za nastup. Tada nismo bili dio HOO, a sada jesmo, što mijenja priču” – kazao nam je Miletić.

Sada, kad se situacija promijenila i kada je HSAN dio formalne organizacije, ostvarili su se uvjeti za nastupe na velikim natjecanjima. Jedno slijedi već ove godine.

„Prvo veliko natjecanje u povijesti reprezentacije, saveza i cijelog sporta u Hrvatskoj, Europsko prvenstvo u Parizu od 24. do 28. rujna. Brojit će preko 20 nacija. Na tom popisu se prvi put našla i Hrvatska, i to u muškoj konkurenciji. Time će se obilježiti prvi nastup na velikom, baš pravom natjecanju. Do sada smo nastupali jedino na Balkan Bowlu, pod organizacijom srpskog saveza. Neslužbeno Prvenstvo Balkana. Ostvarili smo solidne rezultate s dva druga i jednim trećim mjestom. Bila je tu i jedna MVP nagrada, koju je moja malenkost uzela 2018.. Iznimno veliki korak i na ovome se sada treba nastaviti raditi” – pojašnjava glavni čovjek i quaterback Dubrovnik Sharksa.

Na Europsko prvenstvo u flagu idu i Dubrovčani!

Klub američkog nogometa Dubrovnik Sharks godinama se natječe u Hrvatskoj flag football ligi. Ne samo da se natječu, već nekoliko sezona zaredom, nastupaju na final fouru. Imaju nekoliko srebrenih odličja, a svako od njih bilo je protiv Splita u finalu. Osim klupskih obveza, Sharksi su nerijetko i dio reprezentacije. Kampovi su se održavali i u Dubrovniku. Sve to navodi nas kako bi u Parizu trebali gledati Dubrovčane u reprezentaciji.

„Mislim da će sigurno biti nas troje, četvero. Konačan popis će se znati nakon priprema, na koje smo pozvani u Prag sredinom kolovoza, od strane češkog saveza. Izbornik Ante Ajduk će tada definirati popis, jer na Europsko prvenstvo ide samo 12 igrača. Pet je obrana, pet je napada, uz to dvije zamjene. Nećemo ništa najavljivati, ali s igračke i rukovoditeljske strane, mogu reći kako su pripreme i treninzi Sharksa na vrhunskom nivou. Čini mi se da i zbog samog našeg mentaliteta nećemo izostati. Tu su još kolege Vedad Đugum, Luka Stanišić.... Mogu reći da me trenutno, osim posla kojeg ne smijem izgubiti i odgoja djece kojem se moram posvetiti, ništa drugo ne zanima osim odlaska na Europsko prvenstvo” – rekao je Miletić.

Rafael Barkiđija

Puno je borbe bilo da bi priča uopće opstala

Uvrštavanje flag footballa na Olimpijske igre donijelo je veliku, osjetnu promjenu. Prije svega primanje u HOO, čime je priča ovog sporta formalizirana. No, tome je prethodila višegodišnja borba za uopće opstanak ovog sporta u Hrvatskoj, koji se igra od 2005. godine. Priča je pokrenuta u Zagrebu, a kasnije su se počeli osnivati klubovi u ostatku Hrvatske. Dubrovački klub osnovan je prije deset godina. Da nije lako, potvrđuje činjenica kako su mnogi klubovi prestali s djelovanjem.

„Mislim da su današnja djeca puno manje zainteresirana za sport i fizičku aktivnost. Bez obzira na uvjete ili popularnost ili entuzijazam. Djece fali i u drugim sportovima, rukometu, košarci, vaterpolu... Što se tiče ovoga sporta i našeg kluba, to se većinom svede na entuzijazam jednog ili par pojedinaca. Evo na primjeru Bjelovara. Odustao je jedan dugogodišnji veteran. Sada nema tko preuzeti jer su svi svjesni koliko žrtve treba da to opstane. Na tvojoj grbači, ili još dvojice-trojice” – ističe Miletić, koji je uvjeren kako će upravo to biti motiv, da dubrovačka priča opstane.

„Ono što mislim da se sada događa u Sharksima, a vjerujem da će se složiti i moja ekipa kad bude ovo čitala, je to da smo od jednog pojedinca ili dvojice, sada došli na četiri-pet nas. Unatoč svim situacijama koje se događaju i nedaćama, a ima ih. Manjak vremena, manjak ljudi, manjak financija. Odbijamo odustati, jer smo shvatili da smo na dobrom putu. Sami sebi ne bismo mogli dopustiti da ovakvo nešto propadne” – pojašnjava.

Rafael Barkiđija
Sharksi nakon osvajanja posljednjeg srebra, Split, lipanj 2024.

Manja država, manji grad i manja sredina općenito, znače i manji bazen za razvoj igrača. U Hrvatskoj je trenutno aktivno oko 150 igrača, koji se ozbiljno bave ovim sportom.

„To se prilikom popisa za reprezentaciju, svelo s inicijalnih 50, na 30, sada na 22-23. Od njih će 12 ići na Europsko. Ne želim omalovažavati svoj sport, ali lakše je biti reprezentativac u flagu, nego u nogometu, rukometu... Ali sada je taj entuzijazam nagrađen i taj trag moramo slijediti” – govori nam Miletić.

Pogled preko granice: Najtrofejnija europska reprezentacija u flag footballu je Danska. Imaju ukupno osam medalja (šest zlata i dvije bronce). Šest medalja ima Austrija (zlato, tri srebra, dvije bronce). Među trofejnim reprezentacijama su još Francuska i Njemačka, koja je aktualni branitelj europskog zlata. Na Svjetskim prvenstvima nije iznenađenje, kako je SAD najtrofejnija reprezentacija sa sedam zlatnih odličja.

Čisti entuzijazam nekoliko „luđaka” koji treniraju kao da su profesionalci

Iako je sport još na amaterskim razinama u Hrvatskoj i od njega nije moguće živjeti, pristupa mu se vrlo profesionalno. Tako dubrovačka ekipa trenira u Gospinom polju svakog radnog dana do kasno navečer. Nisu to tek rekreativna „bacanja lopte” nego se rade i ozbiljne kondicijske pripreme. Predvodi ih Vedad Đugum, trener Atletskog kluba Dubrovnik, a sada dio Sharksa i reprezentacije.

Puno odricanja, puno treninga, puno otrčanih i prijeđenih kilometara. Niti jedan jedini cent nije završio u džepu niti dubrovačkog kluba, niti bilo kojeg drugog kluba u Hrvatskoj. Pravo je čudo što je, uz sve probleme, ovaj sport uopće opstao. Pogotovo na primjeru Dubrovnika, koji nije velika sredina kada se u obzir uzme ovaj sport.

„Sve se vraća na taj entuzijazam i ljubav prema sportu. Tu predvodi i želja za prvim mjestom na Prvenstvu Hrvatske, kao ultimativna motivacija koju još nismo ostvarili. Sada se pokrenula i ta priča s reprezentacijom. Bilo bi nam teško prihvatiti da nismo ovakvom nivou, kada smo toliko vremena uložili da dođemo na njega. Ne bismo htjeli s ovakvog nivoa sići na nešto niže. Svi u samome startu znamo da nema zarade. Osigurali smo rukovodećim osobama u klubu da su oslobođeni nekih troškova. Ako se ide u reprezentaciju, sve je pokriveno, kao svojevrsna nagrada” – iskreno će Miletić.

Sharksi imaju i važne klupske obveze, za sada je odigrano pola sezone

Europsko prvenstvo u Parizu bit će najveći trenutak ovog mladog sporta u Hrvatskoj. Međutim, do tada će biti odigrana i tekuća sezona Hrvatske flag football lige. Kako je već spomenuto, Sharksi su višegodišnji osvajači srebra. Bila je tu i bronca, no teži se tom prvom mjestu, koje nekako uvijek za dlaku sklizne iz ruke.

U domaćem Prvenstvu ove sezone natječe se šest klubova. Osim Sharksa, tu su još Zagreb Patriotsi, Split Sea Wolvesi, Osijek Cannonsi, ali i dva kluba iz BiH: Tuzla Saltminers i Banja Luka Rebels. Nakon dva odigrana turnira, Sharksi su na drugom mjestu s četiri pobjede i jednim porazom. Vodeći je Split bez poraza. Slijede još dva turnira, u Zagrebu (17./18. svibnja) te za kraj regularnog dijela u Dubrovniku (7./8. lipnja). Final four će ugostiti prvoplasirana momčad (14./15. lipnja).

„Žao nam je što smo tu jednu utakmicu izgubili ove sezone, ali nismo nastupili s punim sastavom. S obzirom na lakši raspored, može se reći da smo na final fouru. Preostaje nam borba za to prvo mjesto. Fali nam još eto taj jedan skalin, da se okrunimo naslovom prvaka. I da uz to onda stavimo kvačicu. Iz godine u godinu je najbitnije da se kontinuirano radi, da se skupljaju ljudi, da se ne gubi volja i želja i da se cijela priča razvija” – zaključuje Miletić.

Za kraj je ostao jedan lijep podatak, a to je kako Sharksi imaju i svoju juniorsku ekipu. I ona se natječe u svojoj ligi. Ukupan broj igrača u dubrovačkom klubu je 17. Pola su seniori, pola juniori. Pravi šećer na kraju je podatak o jednoj jedinoj aktivnoj igračici u hrvatskim klubovima, a to je cura iz Orašca, Nikoleta Domaćin, kojoj nije teško dolaziti na kasne teške treninge Dubrovnik Sharksa.

Rafael Barkiđija
Naziv flag dolazi od zastavice, ili bolje rečeno trake, koja se nalazi u džepovima igrača. Čupanje zastavice iz džepa igrača koji ima loptu u posjedu, ekvivalent je rušenju i tu se igra zaustavlja i kreće novi napad. S loptom je Sharks Luka Stanišić.

Objavljeno u tiskanom izdanju DD-a

Popularni Članci