Sport

Dubrovačka ekspedicija na vrelom Red Bull Ringu: "Tisuće kilometara i litre vode, ali, itekako se isplatilo" (FOTO/VIDEO)

Rafael Barkiđija

02.07.2026.

14:25:10

foto: privatna arhiva

Više od tristo tisuća gledatelja pratilo je vrući spektakl u Alpama – Veliku nagradu Austrije. Osma postaja ovosezonske Formule 1 bila je, barem za sada, najtoplija utrka ove sezone. Temperature zraka su se na Red Bull Ringu kretale oko 35 stupnjeva, dok je na stazi bilo i do paklenih 50. Organizatori su izdavali upozorenja i za vozače i za gledatelje.

Za dio dubrovačke ekspedicije to je bio prvi susret s Formulom 1 uživo. U ovom slučaju ekspedicija je prava riječ, a ne nekakvo preneseno značenje, jer prošli smo planinski trening u vrućim uvjetima, kakvog se ne bi posramilo ni neko planinarsko društvo.

Čovječe, zar je ovo baš ovako veliko?

Mala trema nastupila je za nas koji do sada nismo bili na Formuli 1. Stižu stotine tisuća navijača, a negdje valja parkirati auto i nekako doći do staze. Zaputili smo se prvi put u petak, na dan slobodnih treninga, što je bio nekakav „orijentacijski dan”. U jednom autu bili su Mateo, Kruno i Mauro. U drugom autu bili smo mi koji nikada nismo bili na utrci, Ivana, Duje i moja malenkost.

”Dobro je, parkirali smo, ovo je bilo jednostavno!” - čulo se po dolasku na stazu u petak na slobodne treninge. I bilo je jednostavno, jer putem je sve dobro označeno, a i da si slučajno propustio svaki znak, tu su bili policija i redari koji su rado pomagali i preusmjeravali ljude do više različitih parkinga. „Austrijanci su to, brate, ne brini”...

privatna arhiva
Dubrovčani Rafael Barkiđija, Ivana Smilović Barkiđija, Duje Turić, Mateo Njirić i Kruno Kuzmanić na Red Bull Ringu

No, vrlo brzo nas je Spielberg „šokirao”. Kada smo izašli iz auta, trebalo je nekako doći do staze. Pratiš masu koja hoda, ali onda shvatiš – ta staza nije baš tako blizu parkingu. Ne samo da treba hodati nekoliko kilometara, nego treba hodati planinskim putevima i penjati se. Iako smo znali da nas očekuje toplinski val, nismo znali kakav nas uspon očekuje. A nekako je i logično, jer si usred Alpa.

Kada smo konačno došli do staze, mrtvi, polomljeni i oznojni, uslijedio je novi šok. Nevjerojatno koliko je zapravo staza velika i taj cijeli prostor oko nje. Očito nije bilo dovoljno penjanja i hodočašća, jer uslijedio je novi kilometar ipo do tribine na kojoj smo uzeli ulaznice. Ni kapi oblaka, ni kapi vjetra, a temperatura već oko 33 stupnja.

Prvi trening bio je u 13:30, tokom najjačeg sunca. Pogled na tribini „mitte”, o kojoj će malo više biti ispod, bio je odličan. Vidio se dobar dio staze, tako da je prvi dan protekao u vrućini, ali i zadovoljštini oko izabranih sjedala.

Austrijanci ne znaju za klima uređaje...

Nakon prvog dana zaputili smo se u smještaj u predgrađu Beča, točnije, u mjesto Tattendorf. Udaljen je 170 km od staze, odnosno oko dva sata vožnje. Tako je to na dane Formule 1, smještaj je u blizini teško pronaći. Radovali smo se dolasku u apartman i hlađenju pod klimom. Kad ono – klime nema. Austrijanci nisu navikli na ovakve vrućine, kao i veliki dio Europe, a uz to Austrija ima stroga pravila oko vanjskih jedinica klima uređaja.

Time je ova naša sportska avantura dobila još jednu dimenziju, pravu avanturističku i pustolovnu. Smještaj je bio usred žitnog polja. U nedostatku klime, otvarali su se prozori. Pravi festival za insekte i razne male životinjice. Iako sada to ne zvuči tako, sve se isplatilo i doprinijelo ovoj avanturi u Austriji.

Nije to samo utrka, nego i jedan veliki festival svega i svačega

Iskustvo u petak dalo nam je doznanja kako nema zezancije s vrućinama na stazi. Hlada je bilo vrlo malo, a svaki milimetar bio je popunjen ljudima koji su tražili zaklon od sunca. Vrlo malo tribina bilo je natkriveno. Na kvalifikacije u subotu i utrku u nedjelju, zaputili smo se dosta pripremljeniji. Prijenosne burse za led, boce vode, šugamani i neprestano zalijevanje vodom.

Time smo napokon, u subotu i nedjelju, mogli uživati u svemu što ovaj događaj nudi. Od outleta i rasprodaje, do odlične i jeftine hrane, zabavnih sadržaja. Tako smo pokušali promijeniti gumu kao u boxu. Dok čekaš utrku dojam je kao da si na nekom pravom festivalu. Organizacija i po tom pitanju – perfektna. Iako su na stazu dolazile rijeke ljudi, za ulazak se nije čekalo previše, staza je dobro označena i jednostavna za orijentaciju, usprkos veličini prostora.

privatna arhiva

Prije nego li se dotaknemo samih događaja na stazi, naravno, malo i o cijenama koje su nas ugodno iznenadile. Bečki šnicl samo devet eura, pivo između 7-10... „Čak je hrana na Formuli 1 jeftinija od Dubrovnika” – jednoglasno se čulo u ekipici koja se zaputila s juga Hrvatske.

Vrućine nisu pokvarile zabavu Nizozemcima, a ni nama

Atmosfera je tijekom cijelog vikenda bila izvrsna. Bilo je tu pravo šarenilo različitih timskih majica, ali jedna boja je ipak dominirala. Narančasta. Riječ je o utrci kojoj je domaćin momčad Red Bull, čiji je vozač višestruki prvak u F1, Nizozemac Max Verstappen. I ne čudi što je najbrojnija nacionalnost među navijačima bila nizozemska. Njima je ovo zaista festival, mnogi od njih stižu kao kamperi.

I upravo smo mi bili na tribini koja je srce tog „holandskog” doživljaja. Mitte, odnosno, sredina. Odličan pogled na gotovo polovinu staze. Dobili smo narančaste majice, zastavice, tako da smo se prilagodili atmosferi i okruženju. Jedna crvena fleka u moru narančaste boje bio je naš Duje, koji je ponosno bio u majici Ferrarija. Tu i tamo koji pogled, ali nije to kao u nogometu da će se netko naljutiti. U svakom slučaju, dok smo mi uživali uz vodu i mokre ručnike, Nizozemci su partijali uz puno piva, bez prevelike zaštite. Kao da nema toplinskog vala.

Pogled s tribine Mitte:

Dubrovačka ekipa može se pohvaliti kako je započela navijanje u dva-tri navrata na mitteu. „Du-du-du-du...Max Verstappen”. Ne samo da se tribina Mitte isplatila zbog dobrog pogleda na stazu, već i zbog atmosfere, koju su često podizali i sami organizatori, a ne samo naš Kruno. Naravno, nosili smo hrvatsku zastavu, koja je u moru nizozemskih izgledala gotovo identično. Jedina razlika je bio grb.

Atmosfera uoči utrke:

Red Bull te uvijek može iznova iznenaditi, ali ovo u Austriji je bio spektakl

Očekivali smo nebeski spektakl uoči utrke – i dobili smo ga. Ipak je domaćin Red Bull, kompanija kojoj su energetska pića najmanji dio poslovanja. Riječ je o korporaciji koja sponzorira i organizira mnoge događaje ekstremnih sportova i aktivnosti. Svima su poznate utrke sportskih zrakoplova „Red Bull Air Race”, kada prolaze kroz velike čunjeve i rade razne akrobacije na nebu.

Uoči utrke pojavio se jedan manji zrakoplov, koji je činio razne akrobacije. Pa onda drugi zrakoplov, pa onda čak i helikopter koji je radio akrobacije. A onda se, ni više ni manje, pojavio JUMBO JET?! Zvuči nevjerojatno, ali 300 tisuća gledatelja pratilo je kako akrobacije na nebu radi ogroman putnički avion Boeing 787-9 Dreamliner. Nevjerojatno, ali tako je bilo.

Spektakl na Red Bull Ringu, spektakl na Mitteu

Jedna utrka Formule 1 nudi toliko toga, da se tek sada idemo osvrnuti na samu utrku. Pobjednik je, uz veliko negodovanje publike, bio Britanac George Russell u Mercedesu. Svaki njegov prolazak pokraj tribine Mitte bio je označen zvižducima i bukanjem, nakon „spornih” kvalifikacija u kojima je uzeo pole poziciju.

Naime, bilo je to u zadnjim pokušajima u kvalifikacijama. Verstappen je izletio, aktivirana je žuta zastava, a Russell je ušao u cilj i došao na prvo mjesto. Iako su svi mislili kako Britanac nije usporio nakon žute zastave, ispostavilo se da ipak jest. Drugi je u kvalama bio Ferrarijev Charles Leclerc, a treći Lewis Hamilton. Vodeći vozač prvenstva, mladi Mercedesov Talijan Kimmi Antonelli, startao je s četvrtog mjesta. Miljenik publike Verstappen bio je peti.

U svakom slučaju Russell je obranio pole position, dok je na zadovoljstvo publike na drugom mjestu završio Max Verstappen. Njegov najbolji rezultat ove sezone. Svaki njegov prolazak kod tribine Mitte bio je vrlo glasan. Utrka će ostati upamćena po sjajnoj „wheel to wheel” borbi između Verstappena i Hamiltona. Vrhunac eskalacije bio je točno ispred naše tribine. Kakav spektakl, da smo zaboravili i na vrućinu. Skoro.

privatna arhiva
Max Verstappen ispred tribine Mitte

Treći je na kraju bio Antonelli, četvrti Piastri, Hamiltion peti, dok je Leclerc nastavio svoje prokletstvo ove sezone, završivši na tek osmom mjestu.

Nakon utrke, već tradicionalno, slijedi marš na stazu. Tisuće navijača spustilo se i sprintalo do mjesta gdje je bila ceremonija proglašenja. Putem kupiš sve što možeš – kamenčiće, reklame, oznake, konfete. Ako to ne napraviš, kao da nisi bio na utrci.

privatna arhiva

privatna arhiva
Dubrovačkoj ekipi priključio se i splitski ljubitelj oktanskih poslastica Mauro Ćaleta (prvi s lijeva)

Toplinski val, tisuće prijeđenih kilometara autom, ali – isplatilo se

Usprkos nesnosnim vrućinama, prijeđenim kilometrima, višesatnim gužvama nakon utrke, austrijska avantura itekako se isplatila. Poseban je osjećaj bio, primjerice, ležati u alpskoj šumi poviše parkinga i čekati početak utrke u hladu. Sve to doprinijelo je jednom nevjerojatnom dojmu, kojeg je moguće doživjeti jedino uživo.

privatna arhiva

Doći, vidjeti i osjetiti taj intezitet utrkivanja uživo je nešto sasvim drugo s obzirom na TV prijenos. I ne samo utrkivanje, već i ta glomaznost prostora i staze, atmosfera, stotine tisuća navijača iz cijele Europe i svijeta. Bio je na Spielbergu i veliki broj ljudi s naših prostora, tako da se često moglo govoriti „po naški”.

I nismo jedino mi bili ti „luđaci” koji su po takvim uvjetima odlučili ispratiti utrku, već je ukupna posjećenost bila oko 320 tisuća tijekom cijelog vikenda.

Formula 1 nije nešto novo, ali je jedan od sportova kojem rapidno raste popularnost u svijetu. Posljedica je to odličnog marketinga, Netflixove serije „Drive to Survive”, ali i samog tog muvinga i šušura na stazi, koji je privlačan i muškarcima i ženama, malima i velikima.

Za sve one koji se nećkaju oko odlaska na Formulu 1 jednog dana: učinite to. Isplati se, čak i u ovakvim paklenim uvjetima bez hlada. Osim utrke, vidjet ćete i osjetiti jako puno toga, što je nezamislivo pred malim ekranima.

Ipak je riječ o najposjećenijem sportskom događaju na svijetu na jednom mjestu. Niti jedan nogometni stadion, niti jedan stadion američkog nogometa, kao ni kriketa i ostalih megalomanskih stadiona, ne može primiti ovoliko ljudi na jedno mjesto, kao utrka Formule 1. 

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest