Hrvatska Zubna putovnica dobitnica FDI Smile Award nagrade

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Ston je sredinom listopada bio domaćin Konferencije o dentalnoj medicini u doba Covid-19 infekcije koju su organizirali Ministarstvo zdravstva i Hrvatska komora dentalne medicine. Središnja tema bilo je pružanje dentalne skrbi u uvjetima epidemiološke situacije ugroze širenja virusa COVID-19 u Područnom sjedištu Split, s posebnim osvrtom na Dubrovačko-neretvansku županiju. Skup je moderirala predsjednica Radne skupine Nacionalnog povjerenstva za odnose s javnim ustanovama Ana Bekić dr.med.dent. 

Piše: Silva Capurso

Predsjednica Nacionalnog povjerenstva za dentalnu medicinu dr.sc. Anka Jurišić Kvesić, dr.med.dent., specijalistica protetike istaknula je glavne smjernice preventivnih aktivnosti u unaprjeđenju oralnog zdravlja. Naime, Nacionalno povjerenstvo za djelatnost dentalne medicine Ministarstva zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo pokrenuli su niz preventivnih aktivnosti u svrhu poboljšanja dentalne zdravstvene zaštite, osobito kod djece. Kroz Nacionalni program Zubna putovnica provode se specifične mjere promicanja zdravlja i prevencije karijesa s ciljem organizacije sveobuhvatnog preventivnog stomatološkog pregleda za svu djecu u dobi od 6 i 12 godina. Program je počeo 2016. godine kao pilot projekt u kojem se kroz interdisciplinarnu suradnju dentalne i školske medicine pokazala učinkovitost u razvijanju redovitih stomatoloških pregleda i postupaka te je zabilježeno povećanje broja pregleda i dijagnostičko-terapijskih postupaka. Zubna putovnica jedinstveni je obrazac koji je postao neophodni dio obavezne medicinske dokumentacije tijekom sistematskog pregleda kod upisa u 1. razred osnovne škole i  učenika 6. razreda koji sadrži podatke o dentalnom statusu djece i osigurava početak kontinuirane preventivne skrbi. 

- Kako bi se program i dalje mogao razvijati i unaprjeđivati potrebno je mnogo rada na organizaciji, koordinaciji i evaluaciji na kojima rade stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Praćenje i stvaranje baze podataka o oralnom zdravlju kroz program Zubna putovnica i zdravstveni informatički sustav, tzv. CEZIH pruža mogućnost razvoja konzistentnih nacionalnih podataka. Pokazalo se da edukacija o oralnom zdravlju u obrazovnom okružju, u kombinaciji s profesionalnom dentalnom preventivnom skrbi, daje učinkovite rezultate u smanjenju karijesa kod djece. – ističe dr.sc. Anka Jurišić Kvesić i dodaje kako je „pilot projekt nadziranog četkanja zubi u vrtićima i školama bio nastavak aktivnosti programa s ciljem usvajanja redovitih navika četkanja zubi i prevencije karijesa od najranije dobi. 

- Nagrada (FDI Smile Award) koju je Hrvatska dobila za navedeni pilot projekt od Svjetske udruge dentalne medicine, veliko je priznanje za rad, koje ujedno i obvezuje. Ove će se  godine s obzirom na aktualnu pandemiju bolesti COVID-19, objava pobjednika FDI Smile Award 2020. održati 6. studenog tijekom svečane online-dodjele nagrada. Nagradu će primiti  Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora kao član Svjetske udruge dentalne medicine.

Predsjednik Hrvatske komore dentalne medicine mr.sc. Hrvoje Pezo, dr. med.dent. detaljno je ovom prilikom objasnio smjernice i protokole za funkcioniranje dentalne medicine u doba epidemije COVID-19 koja je jednako važna kao i sve ostale grane medicine. 

- U ovoj epidemiološkoj situaciji koja nas okružuje, bitno je pridržavati se svih mjera i radnji, koje se poduzimaju kako bismo liječili naše pacijente i osiguravali naš segment zdravstvenog sustava RH. U situaciji kada smo uz naš profesionalni rad svakodnevno izloženi mogućoj zarazi, moramo maksimalno zaštiti sebe i osigurati sigurnost naših pacijenata. Procjenu naše potrebe u zdravstvenom sustavu, ali i procjenu dentalne medicine kao moguće epidemiološke ugroze komuniciramo svakodnevno s državnim tijelima i usklađujemo naše preporuke s preporukama kriznih stožera i Ministarstva zdravstva. Na žalost, okruženje ugroze u kojima obavljamo našu djelatnost, procjenjujemo u samom vrhu izloženosti – naglašava mr.sc. Hrvoje Pezo, dr. med.dent. te pojašnjava kako liječnici dentalne medicine pacijentima ne mogu staviti maske na usta te kako rade u oblaku aerosola iz usne šupljine uz velike brzine rotirajućih instrumenata, a vrlo često pružaju i pomoć u akutnim situacijama kod pacijenata koji su blizu ili unutar rizičnih epidemioloških skupina.

Popularni Članci