' /* */

Djeca su vam stigla doma za blagdane? Evo koje bi fraze trebali izbjegavati

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Pexels
Povratak kući za blagdane može biti stresan i emocionalno izazovan, osobito za one koji su odrasli u složenim obiteljskim odnosima ili u nestabilnim kućanstvima. 

Od suočavanja s neugodnim razgovorima do pritiska da razgovaraju o politici ili opravdaju svoj ljubavni status, postoje fraze koje roditelji izgovaraju, a koje odrasla djeca ne žele čuti kada su kod kuće tijekom blagdana - piše Index.

Istraživanja pokazuju da svijest o granicama odrasle djece i usmjerenost na kvalitetno zajedničko vrijeme mogu pomoći očuvanju mentalnog zdravlja i mira svih članova obitelji, čak i tijekom kaotičnih blagdana. Prema istraživanju Pew Research Centra, oko 18 posto roditelja smatra da je njihov odnos s odraslom djecom prosječan ili loš, često zbog nesuglasica, neispunjenih emocionalnih potreba i općeg nesklada.

Dakle, prema psiholozima i istraživanjima, roditelji bi trebali izbjegavati sljedeće fraze.

1. "U moje vrijeme bilo je puno teže."

Komentar poput ovoga može potaknuti ogorčenost i osjećaj nepoštovanja, često povezan s toksičnim odnosima. Roditelji koji ovako govore, ne samo da umanjuju osjećaje i iskustva svoje djece, nego i dodatno produbljuju jaz u razumijevanju. Svijet se značajno promijenio tijekom posljednjih 50 godina, a usporedbe između generacija vjerojatno ne doprinose ničemu, piše YourTango.

Ako odraslo dijete izražava svoje borbe tijekom blagdana, važno je slušati i pružiti podršku, čak i ako se ne slažemo s njihovom perspektivom. Psiholog Hal Shorey objašnjava da takvi komentari često povlače za sobom neriješene traume i neispunjene emocionalne potrebe iz djetinjstva.

2. "Zašto ne dolaziš kući češće?"

Postavljanje ovog pitanja, iako možda dolazi iz dobre namjere, može izazvati osjećaj krivnje kod odrasle djece. Generacija Z i milenijalci, koji su odrasli uz alate za emocionalnu regulaciju i postavljanje granica, često osjećaju razočaranje kad njihovi roditelji prelaze te granice ili ih ne poštuju. Umjesto da preispitujemo njihovu prisutnost, trebali bismo se usredotočiti na stvaranje ugodnog okruženja tijekom njihovog boravka.

Ako djeca izraze da ih je nešto povrijedilo, bilo bi lijepo priznati to i ispričati se. Odbacivanje njihovih osjećaja ili prebacivanje krivnje može samo produbiti ogorčenost i narušiti povjerenje. Prema obiteljskoj terapeutkinji, Sarah Epstein, mnogi roditelji odlučuju se za izazivanje osjećaja krivnje kod svoje djece zbog vlastitog straha da ih djeca udaljavaju iz svojih života - što je, u većini slučajeva, potpuno pogrešan pristup.

3. "Dramiš."

Ovaj komentar često dolazi iz nesvjesnog odbacivanja osjećaja odrasle djece. Takve izjave nisu prolazne; mogu oživjeti traume iz djetinjstva i osjećaj nepovezanosti. Roditelji koji ignoriraju ili ismijavaju osjećaje svoje djece često jačaju nepovjerenje i narušavaju odnos, što je dodatno istražio psiholog Shorey.

Unatoč tome što su mlađe generacije izložene alatima za emocionalnu regulaciju putem interneta, roditelji starijih generacija i dalje mogu raditi na razumijevanju i slušanju osjećaja svoje djece. Poštivanje granica i pružanje podrške jačaju odnos i pomažu u očuvanju obiteljskog mira.

Blagdansko vrijeme pruža priliku za stvaranje pozitivnih uspomena, ali zahtijeva svjesnost, razumijevanje i poštivanje granica kako bi svi članovi obitelji mogli uživati u zajedničkom vremenu.

Popularni Članci