'

KOMENTAR Što su značile Beroševe znakovite poruke nakon puštanja na slobodu?

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Marko Dimic/PIXSELL
Možete li zamislit kako se mora osjećat čovjek kojemu se, najčešće rano ujutro, pojave policajci na vratima  i predaju mu odluku o privođenju na saslušanje?

 I onda ga tako, još pospanoga, bez popijene kafe, prije nego što je doručkovo i opro zube, privedu u Državno odvjetništvo gdje sazna da je optužen za ozbiljno kazneno djelo.

Ako se uopće uspio snać u cijeloj toj situaciji i telefonom pozvo advokata (i ako mu se taj, rano ujutro, uopće javio na telefon) ovaj će mu zacijelo reć da u Državnom odvjetništvu uopće ne odgovara na pitanja. Barem dok mu odvjetnik ne sazna nešto više zbog čega ga se optužuje.

Kao posljedicu svega, istražni sudac mu odredi pritvor i smjeste ga u „bajbok“.

Zacijelo je to situacija gdje se u tom čovjeku probudi cijela „bura“ osjećaja: što će o njemu reći javnost, kako će mu reagirat žena, kako će ga gledat djeca i cijela obitelj? Naravno, brine ga i što će uopće s njime bit, koliko će dugo provesti u pritvoru, kakva mu se nedjela stavljaju na teret, od čega će mu familja živjet? Tome treba nadodat i činjenicu da je smješten u pritvorsku ćeliju, da ne uživa svoj redovni komfor stanovanja, hrane, korištenja zahoda i banje. I, još puno „šokova“.

S cijelom tom situacijom se nedavno susreo i bivši ministar zdravstva Vili Beroš.

KRAJ PRITVORA

Kako me poučava prijatelj koji se više intendi u te postupke, pritvor se najčešće određuje protiv okrivljenih iz razloga da ne bi utjecali na svjedoke. A, čim se svi svjedoci saslušaju i daju svoje izjave, nema više zakonskog razloga da se okrivljenoga drži u pritvoru. Koliko god se u javnosti stvorio dojam da je okrivljeni već kriv i osuđen.

Kad tako dobiješ obrazloženje kako je to po Zakonu onda nema razloga za ljutnju zbog puštanja iz pritvora. A, prije nego što mi je to moj dobar prijatelj pojasnio, i ja sam osobno bio osupnut i bijesan zbog čega je bivši ministar (i potpredsjednik Vlade) tako „olako“ pušten iz pritvora.

Naravno, za razumjet je bijes građana. Dosta je njima afera, a – kako čujem – svi sa gađenjem komentiraju da je nešto najgnusnije krasti od bolesnih ljudi. Neki komentiraju da su počinitelji takvih nedjela gori čak i od pljačkaša grobova. Kaže mi jedan da pokojniku više ne treba nakit koji je na njemu, a da bolesnom čovjeku treba svaki mogući medicinski uređaj da mu spasi život.

Nagledali smo se zadnjih godina brojnih TV ekipa koje, pred vratima Remetinca, čekaju izlazak raznih pritvorenika. Neki od njih posramljeno pobjegnu u auto koje ih već čeka. Drugi se samo kratko zadrže pred kamerama i kratko kažu da nisu krivi i da ne mogu davati detaljnije izjave jer je kazneni postupak u tijeku.

Jučerašnji izlazak bivšeg ministra i potpredsjednika Vlade je bio, pa skoro, slavodobitan. Nasmijan, optimističan. Novinare je podučavao zašto bi trebalo pročitat neku knjigu koju je, kako on kaže, pročitao čak dvaput dok je bio u pritvoru. Zahvaljuje institucijama koje su ga pritvorile!?

KAKVA PRAVA IMA BEROŠ?

Prije nego što citiramo njegovu poruku od sinoć, potrebno se osvrnut na vijesti koje su se objavile zadnjih nekoliko dana. Podsjetimo, svaki razriješeni ministar (bez obzira zbog čega je razriješen!) ima pravo vratit se na svoje staro radno mjesto ili zatražit aktiviranje tzv. opcije „6 + 6 mjeseci“. Beroš je odlučio da se neće vraćat na svoje prethodno radno mjesto (neurokirurga u Vinogradskoj bolnici) nego se odlučio za opciju „6 + 6 mjeseci“.

Prevedeno, to znači da će idućih 6 mjeseci primat punu plaću koju je kao ministar i potpredsjednik Vlade primao, a zatim još 6 mjeseci pola te plaće. Vrijedni kolege novinari su istražili da bi time bivši ministar za prvih 6 mjeseci dobio 6 mjesečnih plaća potpredsjednika Vlade odnosno mjesečno 4.700 eura neto x 6 mjeseci = ukupno 28.200 eura. Za slijedećih 6 mjeseci bi dobio mjesečno 2.350 eura neto x 6 mjeseci = ukupno 14.100 eura. Odnosno, za svih 12 mjeseci ukupno 42.300 eura. Neto!!!

Osim te mogućnosti bivši ministar i potpredsjednik Vlade je aktivirao i odmah zamrznuo saborski mandat kojega je izborio na zadnjim izborima. Što to znači? On će moći odlučiti da se za 6 mjeseci vrati u Sabor kao Saborski zastupnik i za to bi dobivao plaću od 3.500 eura mjesečno, bez ikakvih dodataka. A, budimo realni, svi saborski zastupnici dobivaju ove ili one dodatke na plaću.

Dakle, gledano „čisto“ imovinski, Berošu bi se isplatilo koristit prvih 6 mjeseci plaću iz opcije „6 + 6 mjeseci“, a onda nakon što taj period prođe aktivirat saborski mandat i slijedećih 6 mjeseci (i dalje) dobivat plaću od 3.500 eura (minimalno). Time bi se njegova godišnja plaća povećala i iznosila 49.200 eura.

ŠTO JE PORUČIO BEROŠ?

Svi mi prečesto naivno i jako površno prelazimo preko raznih izjava koje čujemo. Ne analiziramo ih i činimo veliku pogrešku. Tako je i većina, kad je sinoć slušala što je Beroš izjavio novinarima ispred Remetinca, mislila da on radi predstavu za novinare. On jest dao izjavu novinarima, ali sam uvjeren da on ustvari nije ništa govorio novinarima nego je poslao poruku nekome drugome.

Zato je osobito zanimljivo pažljivo pročitat što je to Beroš izjavio. Meni zanimljive dijelove te njegove izjave sam potcrtao. Pa pročitajmo je:

"Nije bilo ugodno, ali je prilika za mentalnu higijenu. Zahvaljujem institucijama što rade svoj posao i mislim da ću uspjeti dokazati svoju nevinost. Nisam vidio ni čuo Petrače. Ovo je bio šok za mene. Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao. To je moja poruka. Ta opcija 6 + 6 je prilika, pogotovo ako sam nevin, da osiguram egzistenciju svojoj obitelji. Bi li netko s optužnicom nad glavom mogao koncentrirano raditi svoj posao? Vidjet ćemo što će biti dalje, posebno u Saboru".

Jako je znakovito da je u toj kratkoj izjavi čak dva puta „zahvalio institucijama što rade svoj posao“. Pitamo se koje se to „institucije“ trenutno bave Berošem? Koliko znamo to su samo organi gonjenja, a nekako nije normalno da se bilo koji okrivljenik zahvaljuje onima koji su ga pritvorili i kazneno ga progone!?

Još su dvije njegove formulacije jako zanimljive. Prva je da „na nikog nije ljut“. Je li je to poruka da se sa njim može računati, naravno, pod nekim uvjetima? Da nije zlopamtilo i da se, Bog zna što, može s njim dogovorit?

I, konačno, kaže da će vidjet što će biti dalje, „posebno u Saboru“. U nekim drugim vremenima ta izjava bi bila beznačajna, ali u ovom trenutku, nakon što su se tri zastupnika nove stranke Domine odmetnula u oporbu te je zato Vlada ostala s potporom od rubnih 76 zastupnika, možda time poručuje vladajućima da se može vratit u Sabor za 6 mjeseci i predstavljat onog presudnog zastupnika koji u svako vrijeme može srušit Vladu.

Poručuje li Beroš svojom, naizgled benignom, izjavom ustvari vladajućima da će se vratit u Sabor za 6 mjeseci i da će njegovo buduće glasovanje u Saboru ovisit isključivo o tome koliko će mu organi gonjenja blagonaklono vodit postupak?

A, nemojmo zaboravit da je njegov osvojeni saborski mandat, po Zakonu, neopoziv.

Ukratko, šporka politika.

PRENESENO S INTERNET STRANICE www.njorgalodu.com, uz suglasnost autora

Popularni Članci