/* */

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA: Nije usvojena deklaracija o Ombli, ugljikovodici potakli žestoku raspravu (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: , Ivona Butjer

U 11 sati započela je 10. redovita sjednica Skupštine Dubrovačko - neretvanske županije, na kojoj sudjeluje 36 vijećnika.

Na samom početku Ana Musa predložila je promjenu dnevnog reda, odnosno usvajanje Deklaracije o zaštiti rijeke Omble, a SDP-ov vijećnik Karamatić upozorio je kako nisu dobili materijale u vezi  zaključka koji se odnosi na istraživanja i eksploataciju ugljikovodika na području Dubrovačko - neretvanske županije. 

Predsjednik Županijske skupštine Ivan Margaretić i vladajući na čelu s HDZ-om nisu bili za  uvrštavanje točke o Ombli na dnevni red  jer očekuju da se o tome  prvo očituje lokalna zajednica. 

Što se tiče vijećničkih pitanja, Ana Musu zanimalo je hoće li Županija zatražiti od ministra Zmajlovića da odbaci zastarjelu HEP-ovu studiju utjecaja na okoliš te što je Županija napravila nakon što je sud poništio povećanje obuhvata na Srđu na 310 Ha. Župan Nikola Dobroslavić je odgovorio kako je studija neodgovarajuća te da su  zatražili su da se napravi nova studija, po pitanju golfa obratili su se  Ministarstvu graditeljstva.

Vicko Ivančević (HSLS) osvrnuo se na prometnu povezanost otoka Korčule i pitao za hidro-avione koji povezuje sve otoke, ali ne i Korčulu. 'Zašto je zabranjeno postavljanje pontona iako smatramo da neće narušiti vizuru grada? Dobroslavić je rekao su od početka podržavali projekt, pa i u prvoj fazi. Postiglo se dosta pozitivnih koraka i rješenje je blizu. 'Imali smo probleme s konzervatorima, ali je održan sastanak sa Žanom Baćom. Mislim da smo uspjeli pronaći rješenje. Na Korčuli se može postaviti ponton, a da se ne zadire u štićeni dio grada.  Isto tako u Gružu, ne postoji razlog da se ne postavi i vjerujem da ćemo se usuglasiti s konzervatorima, rekao je Župan.

Veliku raspravu potaklo je pitanje istraživanja ugljikovodika na Jadranu.

'Znamo da je Ministarstvo gospodarstva donijelo Okvirni plan i prijedlog, dokument koji je sastavljen na tri stranice, i od početka je bio problematičan. Uz taj dokument trebalo je navesti i Stratešku procjenu utjecaja na okoliš,  a to se radi naknadno, što je neprihvatljivo. Međutim, već su dodijeljene koncesije. Ako se radi takav zahvat, potrebno je donijeti strategiju upravljanja morskim okolišem jer je to predviđeno zakonom, a nije izrađeno. Crna Gora je planirala istraživanje, a još nije riješeno pitanje granice. Zahvat je opasan za turizam i ribarstvo, a ako ostanemo bez turizma, bit ćemo gladni,' rekao je župan Nikola Dobroslavić. 

Riječ je imao i saborski zastupnik Branko Bačić koji je kazao kako je energetska neovisnost vrlo važna za stablinost države te pohvalio Vladinu inicijativu, ali upozorio na nezakonitosti. 

'Ako je Vlada propisala Zakon o prostornom uređenju i gradnji, Zakon o ugljikovodicima i Zakon o zaštiti okoliša, tada se zakona treba pridržavati. Upozoravao sam u više navrata na nezakonitosti i pozvali da se postupak zaustavi,' izjavio je Baić podsjetivši kako je potrebno bilo prvenstveno izraditi Stratešku procjenu utjecaja na okoliš, ali i dodao kako je Zakonom moguće istraživati naftu na srednjem i južnom Jadranu, ali ne i eksploatirati istu. 

'Postoje li podaci o tome koliko je opasno nacionalnu sigurnost prepustiti privatnoj tvrtki? Vlada je početkom travnja otvorila javno nadmetanje bez potrebnih strategija. Stoga se zalažemo da se postupak zaustavi dok se ne dobiju potrebni akti,' kazao je. 

SDP-ov Davor Penić se ne slaže s tim mišljenjem. 

'Glavna intenca projekta jest ta da vidimo može li se zaraditi, a da pri tom ne uništimo turizam. Jaran se buši već 40 godina, postoji preko sto bušotina plina i nafte s talijanske strane. Ako poteče nafta, ona nema putovnicu i doći će i do nas,' kazao je Penić te izjavio kako postoje dvije struje onih koji su protiv projekta; oni koji su uvijek protiv nečega te institucije i stručnjaci odnosno udruge koje ne znaju raditi svoj posao zaštite okolišta. 

Popularni Članci