Na Županijskoj skupštini pretresla se pitanja o Pelješkom mostu, Domu zdravlja u Pločama, cjelogodišnjoj liniji Dubrovnik-Lastovo

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović

Danas se održala peta po redu Županijska skupština Dubrovačko – neretvanske županije na kojoj su vijećnici u sklopu vijećničkih pitanja raspravljali o nizu važnih pitanja poput Pelješkog mosta, Doma zdravlja u Pločama, azilu za napuštene životinje.

Marinko Pažin (HSP): Obećali ste žiteljima Lastova cjelogodišnju liniju Dubrovnik-Lastovo. Zanima me što ste dogovorili s Jadrolinijom?

Župan Dobroslavić: Dočekat ćemo tu prugu jer je na naše traženje o povezivanju Dubrovnika-Lastova, bolje su povezani sa Splitom no to je okolnost. Mogu sa zadovoljstvom reći da je ministarstvo prihvatilo dopunu mreže linija i dobili smo dopis da će se uvesti cjelogodišnja linija i za to su osigurana dodatna sredstva u proračunu.

Alan Farac (HDZ): Temeljem javnog poziva Ministarstva u svezi izvođenja eksperimentalnog programa kurikularne reforme izabrane su dvije škole i obzirom da je županija osnovač je li župan zadovoljan izborom škola i je li taj broj mogao biti i viši?

Župan Dobroslavić: Htjeli smo da se i naše škole uključe u taj program i preporučili im. Prijavilo se šest škola kojima smo mi osnivači kao i one škole kojima je osnivač Grad. Uspjele su Blato i Vela Luka i Ministarstvo je tako odlučilo. Nadamo se da ćemo imati novi model obrazovanja najmlađih.

Nada Ivanković (SDP): Jasno je da u Domu zdravlja u Pločama postoje problemi. Tko je odgovoaran za funkcioniranje i tko imenuje osobu, čija je dužnost bila reagirati dok je Dom zdravlja radio nezakonito?

Župan Dobroslavić: Ne znam da su radili nezakonito i to prvi put čujem. Dom zdravlja Ploče je uredna ustanova, imaju ravnatelja i upravno vijeće. Imaju problem s laboratorijem i to nije vezano za nezakonitost već za nemogućnost osiguravanja osobe koja bi ga vodila. Mi ćemo im u tome pomoći i nema nikakvih problema. Znamo svi kako se imenuju ravnatelji i upravna vijeća. Niti jedna inspekcija nije utvrdila nezakonitosti.

Nikša Sentić (HDZ): Je li istina da će se nabaviti vatrogasni brod. Tko će s njim upravljati i kad će biti dostupan postrojbama?

Župan Dobroslavić: Imali smo uspješan projekt EU fondova za zaštitu od elemantarnih nepogoda koji je nastavljen angažmanom našeg upravnog odjela i u sklopu toga predviđena je nabavka vatrogasnog broda. On bi bio oko 900 tisuća kuna i kao takav je namijenjen za JVP Mljet i Općinu Mljet koji će gospodariti njime. 

Kristina Ćurćija (SDP): Na Pipliću je napravljen neka vrsta novog mula, a inače do hotela Neptun postoje niz njih. Udruga DUSAB treba pomoć za prostor i molim vas da poduzmete radnje jer se oni brinu za oboljele od Alzheimera.

Župan: Tko radi na Pipliću i na prostoru do Neptuna to ćemo provjeriti jer sve mora biti sukladno prostornom planu, sve van toga je divlja gradnja. Znamo za problem udruge i oni su se obratili za pomoć, a mi jedino imamo prostor u OB Dubrovnik te smo ih uputili tamo.

Ante Šeparović: Jesu li lučke uprave dobile nešto od natječaja za infrastrukturu koju je raspisali ministarstvo?

Župan Dobroslavić: Bio je natječaj i moram pohvaliti naše lučke uprave koje su se javile na natječaj i ostvarile. Lučka uprava Korčula dobila je tri milijuna kuna, Lučka uprava Vela Luka također tri milijuna kuna i dva milijuna kuna Županijska lučka uprava.

Krešimir Kuran (SDP): Svjesni smo problema navodnjavanja i zaslanjenosti vode u dolini Neretve i znamo da Hrvatske vode pokreću pumpe tek od 1. lipnja. Možete li vi kao župan pokrenuti da se to krene mjesec dana radnije i završi mjesec dana kasnije? Poljoprivrednici bi sami participirali u tome jer se boje da se zemljište ne pretvori u slanu pustinju. Također, imam pitanje je svezi procijepljenosti u  Županiji i opasnosti od epidemije nekih bolesti. Hoće li Županija poduzeti mjere edukacije roditelja jer nam ne gine epidemija u budućnosti.Tko je odgovoran?

Župan: Navodnjavanje je naš strateški projekt koji će se odvijati u nekoliko faza i prva faza treba početi veoma skoro. Proširit će se projekt vrlo brzo i na ostale dijelove i onda preostaje veći dio projekta brana na Neretvi kod Opuzena što bi osiguralo smanjenje zaslanjenja. To je sve nužno i bit će  skupo, no mi ćemo inzistirati na tome. Što se tiče navodnjavanja moramo konzultirati Hrvatske vode. Što se tiče procijepljenosti posebno oko ospica mi smo taj problem uočili prije nekoliko mjeseci, upozorili smo na njega, pozvali smo novinare i Zavod za javno zdravstvo. Utvrdili smo da su roditelji dužni cijepiti djecu, a postoje razni razlozi zašto je procijepljenost mala. Ne bih vagao tko je odgovoran jer je ovo loše, u opasnoj smo situaciji i ako nam se dogodi epidemija bilo bi smrtnih slučajeva. Važno je da rade pedijatri ,ali i roditelji. Radi se o zdravlju cijele populacije. Podržavam odluku da se necijepljena djeca ne primaju u vrtiće.

Vlaho Ivanišin (HDZ): Župane možete li nas izvijestiti oko OŠ Cavtat te je li ministarstvo zainteresirano za pomoć pri gradnji nove škole?

Župan Dobroslavić: Škola nema uvjete za nastavak rada. Razgovarali smo o gradnji škole koja je nužna i uvjerili smo Ministarstvo da je situacija doista takva i inspekcija se uvjerila u to. Ne možemo ići nažalost na EU fondove, no u postupku je donošenje novog zakona koji će omogućiti interventnu gradnju u ovakvim situacijama. Imamo uvjeravanja da je škola ocijenjena kao prioritetna i  smatraju da će nakon usvajanja zakona ući u okvir sufinanciranja, a  pomoći ćemo mi i Općina Konavle. Završavamo projektnu dokumentaciju do listopada i ako zakon bude tada donesen nadam se da ćemo aplicirati na poziv Ministarstva te da ćemo dobiti modernu školu u Cavtatu.

Ivica Dajak (MOST): Zanima zaobilaznica naselja Orebić. Ona je u prostorno-planskim dokumentima već odavno. Trajektna pristaništa bi trebala biti tu bez dovršene obilaznice i mislim da je to neprihvatljivo za lokalno stanovništvo. Ako se krene s izgradnjom pristaništa hoćemo li paralelno imati  realizaciju obilaznice?

Župan Dobroslavić: Uz trajektnu luku Perna koja je planirana s gradskom lukom Polačišće treba izgraditi obilaznicu Orebića jer je nužno da promet ide izvan grada. Perna će riješiti pitanje centra Orebića. Nije rješenje da se promet odvija prema Perni. Inzistiramo na zaobilaznici Orebića i to je projekt Hrvatskih cesta koje ćemo riješiti preko EU fondova. Nastojat ćemo da to bude što brže i ne može ići zajedno s lukama.

Davor Mihaljević (HDZ): Što se događa s Domom zdravlja u Pločama? Hoćete li dopustiti gašenje medicinskog laboratorija, kako je uopće došlo do te situacije? Postoji li mogućnost da se problemi otklone?

Župan Dobroslavić: Dom zdravlja je uredan i uredno posluje, ali se susreo s problemom laboratorija i opstankom zbog nemogućnosti zapošljavanja ljudi za što se traži odgovarajuća struka. Stvar je zakona i poštovat ćemo to. Postoji problem pedijatrijske službe u Pločama i nećemo dopustiti da se ugasi laboratorij i pedijatrijska služba te smo se dogovorili kako ćemo financijski poduprijeti to. Pozvali smo gradonačelnika na razgovor jer i oni se trebaju uključiti financijski, međutim on se nije odazvao na taj sastanak. Grad to treba poduprijeti, ali ako tako ne naprave mi ćemo naći način. Bilo bi dobro da se odazivaju sastancima.

Marina Vučković Matić (HNS): Pozdravila je činjenicu kako se gradi Pelješki most te pohvalila HNS koji je podržao Vladu. HNS je pokrenuo financiranje Mosta iz EU fondova. Na području Županije ne postoji legalno sklonište za životinje. Gradska vlast to nije riješila niti su pronašli lokaciju, a podsjećam kako su na Žarkovici životinje iz cijele županije pa me zanima hoće li županija napraviti iskorak u vidu osnivanja županijskog skloništa za životinje. Mještani Zatona upozoravaju Županijsku lučku upravu jer je u zatonskoj vali mul operativna obala, tj. predviđen je na zadržavanje do deset minuta, ali sada se pretvorio u stalni vez za brodove tako je ugrožena ekološka ravnoteža područja. Nitko im nije odgovarao na te problem a trebalo bi uvesti reda. Također, zanima me hoće li Županija graditi sigurnu kuću budući da je ratificirana Istanbulska konvencija.

Župan Dobroslavić: Koliko je HNS zaslužan za Pelješki most, to bih preskočio jer bilo je bilo nekih neugodnih iskustava. Po pitanju azila za životinje  mogu reći kako smo upoznati da Grad pokušava riješiti taj problem i nadamo se da će uspjeti. Županija bi svakako na svom području riješila to pitanje i ako se Grad ne pronađe lokaciju morat ćemo povući neke poteze, no to ćemo napraviti kada bude izvjesno da Grad Dubrovnik ne može realizirati azil koji planira.  Koliko znam problem je samo u lokaciji. Što se tiče Zatona i mula u Zatonu to ćemo proslijediti Lučkoj upravi Dubrovnik. U cijeloj Županiji imamo problem s osiguravanjem veza brodova no sve mora biti po pravilima koje je utvrdila Županijska lučka uprava. Provjerit ćemo po kakvim se pravilima postupa i u svakom slučaju treba vidjeti gdje te brodove smjestiti. Kada je riječ o sigurnoj kući napravit ćemo sve što budemo trebali.

Teo Andrić (HDZ): Neki dan smo nazočili povijesnom događaju kada je potpisan ugovor o gradnji Pelješkog mosta i svi smo sretni radi toga. Međutim zanima postoji li više ikakve prepreke da bi se on počeo graditi. Je li sazrelo vrijeme kada se krene u gradnju da se on više i završi jer smo ranije imali negativna iskustva? Zanima me hoće li se odustati od gradnje autoceste, tj. ona će ići daleko nama iza leđa. Ima li veze izgradnja mosta s budućom trasom autoceste i zanima me što smo napravili i jesmo li počeli išta raditi na projektu brze ceste od Osojnika do Zračne luke. To je jedan od gorućih problema i važno nam je povezivanje županije.

Župan Dobroslavić: Čovjek nikad ne može reći nešto što je van njegove nadležnosti, ali mislim da možemo izraziti uvjerenje kako ovaj put neće biti prepreka za realizaciji Pelješkog mosta. Vlada je proglasila most strateškim projektom i toga se držalo. Bilo je tužbi što je pravo onoga tko nije zadovoljan odlukom povjerenstva, no to je sve odbijeno od suda. Za nas je povezivanje pelješkim mostom najvažniji projekt u Hrvatskoj ali nije rješenje prometne izoliranosti. Uvezuje nas u hrvatski teritorijalni korpus, no na dobru povezanost Županije trebaju nam moderne prometnice. Ustrajemo na tome da autocesta koja je planirana kao Zagreb-Dubrovnik i dalje važna . Imamo za Osojnik-Rudine lokacijsku dozvolu i ustrajemo na tome. Što se tiče brze ceste ona je sada u fazi izrade studije izvodivosti. To je jedan od projekata na kojim ćemo ustrajati.

Popularni Članci