/* */

STVOREN POTPUNO NOVI TURISTIČKI PROIZVOD Od Plave propusnice Dubrovnik će imati koristi, ali i Mostar i Kotor

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović / DD

Završna konferencija projekta EXChAngE održana je danas u amfiteatru Kampusa Sveučilišta u Dubrovniku. 

Glavni cilj projekta „Otkrivanje prekogranične vodene bioraznolikosti – EXChAngE (od engl. Explore Cross-border Aquatic Biodiversity) je ojačati i diversificirati turističku ponudu kroz otkrivanje prekogranične vodene bioraznolikosti te omogućiti bolje upravljanje i održivo korištenje kulturne i prirodne baštine. Projekt EXChAngE je razvio novi turistički proizvod – Plavu propusnicu (engl. Blue Pass), koji će omogućiti posjete po sniženoj cijeni novim tematskim rutama s poboljšanom infrastrukturom: Dubrovnik i Akvarij (Hrvatska), Kotor i Akvarij Boka (Crna Gora), Vodena staza Hutovo Blato te Vodena staza Mostar (Bosna i Hercegovina) i tako privući više turista u to područje.

Nenad Antolović, voditelj projekta istaknuo je kako su u Dubrovniku ostvarena tri cilja, a to su aplikacija Blue Pass, Plava propusnica i poboljšana infrastruktura u Dubrovačkom akvariju, kao i ostalih lokaliteta.

"Projekt je počeo u kolovozu 2020. godine. Bilo je dosta izazovno s obzirom na to kako je tad krenula i korona, ali gotovo je i mogu kazati kako smo i mi i svi partneri završili sve navrijeme. Najveća investicija je bila Dubrovački akvarij u iznosu oko 300 tisuća eura, a imali smo i dodatne investicije kako bi se poboljšao ukupni doživljaj. Glavni cilj projekta bilo je razvijanje novog turističkog proizvoda, a to je tzv. plava propusnica tj. blue pass koja nam omogućuje posjet više lokacija u regiji - od Dubrovnika preko Kotora do Mostara. To su tri grada na UNESCO-voj listi i nalaze se relativno blizu jedan drugome. Plava propusnica će zaživjeti u punom obimu u sljedeća dva tjedna. Razvili smo i aplikaciju za mobilne uređaje koja može biti interaktivni vodič. Dakle, kad netko dođe u Dubrovnik ili Dubrovački akvarij, može dobiti potrebne informacije," izjavio je Antolović.

Ramiz Bašić, viši stručni suradnik u Turističkoj zajednici Hercegovačko-neretvanskog kantona kazao je kako su projektom postignuti benefiti koji se prvenstveno odnose na razvoj turizma.

"Radi se o objektu Gradska banja u Mostaru koji je bio u veoma lošem, devastiranom stanju mada se redovno koristi. Primjerice, koriste ga plivački klubovi. Za nekoliko dana će on zasjati u punom sjaju što nam je drago, a bit će i objekt koji će se nalaziti u okviru tzv. mostarske plave staze koja ide u okviru rijeke Neretve gdje se svi ti spomenici obilaze. Vrijednost tih radova košta 150 tisuća eura, no zbog korone i dizanja cijena, morali smo uložiti i svoja sredstva, točnije 43 tisuće eura plus PDV. U okviru projekta Blue Pass smo uvrstili svoja tri, četiri glavna lokaliteta koja će se moći dobiti u info centru naše Turističke zajednice te dobiti popuste za atrakcije," izjavio je Bašić.

Mirko Đurović s kotorskog Instituta za biologiju mora istaknuo je projekte koji su tamo dovršeni.

"Dopunili smo akvarij s dva nova tanka i novom postavkom organizama koji žive u Jadrankom moru, a postavili smo i interaktivne panele u dvorišnom dijelu gdje se posjetitelji mogu, osim onoga što vide u akvariju, informirati i naučiti nešto više o bioraznolikosti i problemima koji muče naše more," izjavio je te dodao kako vjeruje kako će Blue Pass zaživjeti u punom obimu za kojeg smatra kako će značajno doprinijeti mobilnosti turista između spomenute tri regije.

Projekt provodi pet partnera: Sveučilište u Dubrovniku, Institut za more i priobalje, Hrvatska (vodeći partner), Turistička organizacija Kotor, Crna Gora, Sveučilište Crne Gore, Institut za biologiju mora, Crna Gora, Turistička zajednica HNK/Z, Mostar, Bosna i Hercegovina, Park prirode Hutovo blato, Čapljina, Bosna i Hercegovina.

Ukupna vrijednost projekta je 1,6 milijuna eura. Projekt EXChAngE odobren je u okviru Interreg IPA Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020.

Popularni Članci