Solarni paneli mogli bi ublažiti najavljena poskupljenja, a Dubrovčani još ni ne znaju gdje se sve neće smjeti ugrađivati
S druge strane, kao rješenje u nadolazećoj energetskoj krizi, ali i uopće budućnost često se spominje solarna energija. Na nedavno održanoj sjednici Vlade tako su predstavljene mjere za sprječavanje energetske krize, a jedna od njih je i ukidanje poreza na dodanu vrijednost na solarnu energiju. Kako je tada istaknuo premijer Andrej Plenković, oni koji žele investirati u solarne panele, imat će priliku to učiniti bez PDV-a. Sve to trebalo bi dovesti do trajnog smanjenja cijena tih panela, a u cilju poticanja građana na korištenje solarne energije i, u konačnici, smanjenja efekata energetske krize.
'STAVLJAJTE PANELE DANAS, NE ZA MJESEC DANA'
Predsjednik udruge Strujni krug, poduzetnik Hrvoje Prpić najavljuje kako će poskupljenja biti itekako osjetna. Objasnio ih je vrlo slikovito – pranje suđa s pola kune će skočiti na pet kuna.
„Cijena struje je do prije koji dan bila pola kune po noći, kunu po danu. Onda je otišla za poduzetnike na preko dvije kune, a cijena struje za kućanstva se štitila. Onda je ipak otišla i cijena struje za kućanstva za nekih 15-20 posto gore. Pa su Gen-i i EON najavili novo poskupljenje i za građane, a HEP još čekamo. Ali ako je nabavna cijena 5 kn/kWh, onda će doći trenutak kad će i prodajna doći na najmanje tu razinu, ako ne i veću,“ objasnio je Prpić koji ističe kako je to samo 'njegov poziv da se građani pripreme na poskupljenja koja će biti strašna'.
Potom je podijelio savjete kako lakše prebroditi najavljena poskupljenja. Tako je savjetovao postavljanje termo fasade, pripremu dekica, korištenje LED sijalica, ali prvenstveno i žurno postavljanje solarnih panela.
„Ako imate ikakvu mogućnost, stavljajte solarne panele danas, ne za mjesec dana, za tri mjeseca i sljedeće godine, nego danas. Zovite postavljače i pitajte kad mogu najranije doći,“ poručio je Prpić.
PANELI SE NE SAVJETUJU I U DIJELU BUFFER ZONE
No, za dio građana Dubrovnika postavljanje solarnih panela bit će nemoguća misija. Kako su odgovorili iz Grada Dubrovnika, sukladno članku 36. Odredbi za provođenje Prostornog plana uređenja Grada Dubrovnika i članku 63. Odredbi za provođenje Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika omogućena je ugradnja sunčanih kolektora na svim građevinama osim u zaštićenim dijelovima naselja.
„Nadalje, Konzervatorska podloga za kontaktnu zonu Svjetskog dobra Starog grada Dubrovnika koju je izradilo Ministarstvo kulture i medija u rujnu 2020. i koja je dala detaljnije smjernice za koje zone nije prihvatljivo postavljanje solarnih panela, predstavlja službenu podlogu za postupak sveobuhvatnih Izmjena i dopuna PPU-a i GUP-a Grada Dubrovnika, koji je trenutno u tijeku,“ stoji u odgovoru Grada Dubrovnika.
Zatražili smo dodatno pojašnjenje od Grada Dubrovnika na kojim se točno lokacijama ne dozvoljava ugradnja solarnih panela, s obzirom na to kako je i buffer zona proširena i ne odnosi se samo na povijesnu jezgru. Kako nam je odgovoreno, postavljanje solarnih panela strogo je zabranjeno u zoni koja je na prikazu označena crvenom bojom, a odnosi se na samu povijesnu jezgru i njen najuži dio, Lokrum, Ploče, Pile i Uvalu Šulić, sve do Gradca. Međutim, konzervatori ne preporučuju postavljanje ni na određenim lokacijama tzv. buffer zone, koja je na prikazu označena žutom bojom. Dakle, ne preporučuju, ali samo za određene dijelove te zone. Kako je vidljivo na kartografskom prikazu, buffer zona obuhvaća ogroman dio dubrovačkog područja – praktički od Zlatnog potoka, nadalje cijele Ilijine Glavice, Šipčina, Gruža i Nuncijate, a obuhvaća i dijelove Lapada uz sami Gruški zaljev.
U prijevodu, koje su točno te lokacije buffer zone u kojima se neće moći postavljati solarni paneli, još uvijek nisu jasno definirane, premda je ovo vjerojatno trebao biti krajnji rok da se one definiraju. Dubrovački dnevnik na ovu je temu stoga kontaktirao Konzervatorski odjel u Dubrovniku, koji nas je uputio na nadležno Ministarstvo koje ustvari donosi smjernice, no od kojeg do zaključenja ovog broja, nismo dobili odgovor.
ŠTO JE S, PRIMJERICE, STANOVNICIMA GRUŽA?
„S obzirom na to kako je Vlada ukinula PDV i o solarnim panelima se sve glasnije govori kao o jedinoj pravoj alternativi, nisam bio siguran smijem li ih postavljati ili ne, kao stanovnik Pila. Kasnije sam dobio informaciju kako to ne bih smio. Razlozi su vjerojatno vizualni, estetski, no čak i ako se ja pomirim s time kako ih ne mogu postaviti jer se nalazim u blizini gradske jezgre, što je s recimo stanovnicima Gruža koji spadaju pod buffer zonu, a od gradske jezgre su udaljeni? Vjerujem kako bi voljeli znati odgovor s obzirom na najavljena dodatna poskupljenja i to kako bi solarni paneli trebali biti izlaz iz svega toga, naravno, uz uštede doma,“ izjavio je jedan stanovnik Pila.
Za pretpostaviti je kako će, kada računi dodatno narastu, građani još ozbiljnije početi razmišljati o solarnim panelima i kako će htjeti znati hoće li ih uopće smjeti postaviti.
Iz tiskanog izdanja