/* */

'PREVENTIVA U ZAJEDNICI' Šokantni podaci o bolestima koje vam prijete, a koje niste znali (FOTO)

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: IB

Program 'Preventiva u zajednici' predstavljen je na otoku Lastovo od strane Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije 14. i 15. svibnja kroz različite radionice, predavanja i akcije namijenjene različitim skupinama ljudi s ciljem podizanja svijesti mještana o njihovom zdravlju kroz informiranje i edukacije.

U programu je sudjelovao ravnatelj Zavoda Mato Lakić, voditeljica Službe za promicanje zdravlja Ankica Džono Boban, voditeljica Odjela za socijalnu medicinu Marija Mašanović, nutricionistica Marija Vezilić, voditeljica Odjela za vode Marija Jadrušić, diplomirani sanitarni inženjer Zoran Vrsaljko te voditeljica Odjela za školsku medicinu Korčula Anja Zelić.

Kroz različite radionice i predavanja, Zavod je pomogao u podizanju svijesti o zdravlju, kako onima najmlađima, tako i nešto starijim mještanima koji su se rado odazvali njihovim akcijama.

Tako je prvog dana održavanja programa Zavod posjetio dječji vrtić 'Lastavica' gdje su najmlađi, kroz tri radionice, naučili sve o pravilnom pranju ruku, zaštiti od sunca i pravilnoj prehrani. Tom su prilikom djeca, koristeći aparat koji je davao ultraljubičastu svjetlost, mogla provjeriti koliko ispravno peru ruke. Kroz druge dvije radionice također su, kroz igru i na kreativan način, naučili na koji se sve način mogu zaštititi od snažnog sunca koje može naškoditi te koja hrana je zdrava, a koju je bolje jesti u što manjim količinama.

U poslijepodnevnim satima održana su predavanja u prostorijama Udruge Val o prehrani i tjelesnoj aktivnosti onima nešto starijima koji su također mogli naučiti na koji način mogu sačuvati svoje zdravlje.

U večernjim satima, u Maloj vijećnici, predavači su okupljenim mještanima održali predavanja u sklopu Nacionalnog programa Ministarstva zdravlja koji se odnosi na rano otkrivanje karcinoma debelog crijeva i vrata maternice te raka dojke.

Prisutni su tako doznali kako je rak debelog crijeva drugo vodeće sijelo raka kod muškaraca, ali i kod žena te jedan od glavnih uzroka smrti od raka. Prema podacima, 15 posto muškaraca i 13 posto žena oboljelih od raka oboljelo je upravo od raka debelog crijeva. Rizik razvoja raka značajno raste nakon 40. godine života, a 90 posto oboljelih od raka su osobe starije od 50 godina. Važno je napomenuti kako ova bolest počinje bez vidljivih simptoma, no rano otkrivanje spašava živote.
Inače, Zavodi šalju pozivna pisma na kućne adrese ispitanika prilikom kojih pozivaju osobe koje su imale pozitivan nalaz skrivene krvi u stolici na kolonoskopiju.
Po pitanju ranog otkrivanja raka vrata maternice, Zavod također šalje pozivna pisma na kućne adrese žena u dobi od 25. do 64. godine, a koje posljednje tri godine nisu bile kod svog izabranog ginekologa i uradile PAPA test obzirom kako se ranim otkrivanjem bolesti može postići izlječenje.
Ženski dio publike posebno je zainteresiralo predavanje o raku dojke prilikom kojeg je ženama izneseno na koji način mogu napraviti samopregled, ali i važnost pregleda kod liječnika obzirom kako se na jedino na taj način može otkriti bolest dok je još u ranom stadiju te postići izlječenje. Naime, izneseno je kako je rak dojke najčešći zloćudni tumor kod žena, kako u svijetu tako i kod nas. Tako se u svijetu svake tri minute otkrije jedan rak dojke, u Hrvatskoj se na dnevnoj razini otkrije šest novih slučajeva raka dojke, dok se u našoj županiji u prosjeku otkrije po jedan svaki četvrti dan. Stoga je važno vršiti redovite preglede kako bi se bolest navrijeme otkrila obzirom kako rano otkrivanje nosi i visoki postotak izlječenja.

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji mamografsko snimanje obavlja se u četiri mamografske jedinice: Općoj bolnici Dubrovnik, DZ Korčula, DZ Dr. A. Franulović i DZ Metković. Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije šalje pozivna pisma za mamografsko snimanje ženama na kućnu adresu s točno određenim terminom i lokacijom mamografske jedinice, a troškove snimanja snosi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje.

Osim toga, okupljenima je održano predavanje na temu vodoopskrbe na Lastovu. Tako je izneseno kako je voda iz javnog vodovoda sigurnija od vode iz privatnih gustijerni obzirom kako se u vodovodu vodi briga o stalnoj dezinfekciji. S druge strane, u gustijernama se često nakuplja mulj pa ih je potrebno čistiti barem jednom godišnje i redovno dezinficirati.

Sljedećeg dana, 15. svibnja, u jutarnjim je satima, u prostorijama Male vijećnice, svim mještanima omogućeno besplatno mjerenje šećera i tlaka, kao i izračun indeksa tjelesne mase. Mještanima su također podijeljeni i materijali pomoću kojih su se mogli dodatno educirati o svom zdravlju, a na licu mjesta su dobili potrebne savjete.

Osim toga, proveden je i monitoring komaraca te se situacija na Lastovu pokazala dobrom, a događaj je zaključen predavanjima u Osnovnoj školi Braća Glumac. Tako su niži razredi kroz sport i igru naučili nešto više o zdravoj prehrani dok su oni iz viših razreda upoznati s opasnostima koje sa sobom nosi konzumacija cigareta i alkohola.

Popularni Članci