' /* */

O PRODAJI ZEMLJIŠTA Silić Maroević: "HDZ dobro zna financijsku situaciju u Korčuli! Trebaju se pokriti po ušima"

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Facebook Nika Silić Maroević
Korčulanska gradonačelnica Nika Silić Maroević reagirala je za Dubrovački dnevnik na priopćenje koje je uputio GO HDZ-a Korčula, u kojem ju se proziva za prodaju gradske imovine

Prvo je objasnila cijelu pozadinu situacije.

"Grad Korčula je nositelj, po sudskoj presudi, isplate za deposedaciju zemljišta koje je oduzeto ljudima još u doba komunizma. Grad Korčula je pravni sljedbenik općine koja je tu odluku donijela, pa smo mi bili nositelj te isplate. Mi smo to zemljište isplatili, što nas je koštalo dva i po milijuna eura, što je ogroman iznos za naš proračun. Obzirom da je već bio podignut kredit, koji je HDZ-ova vlast podigla, mi se nismo mogli kreditno zadužiti. Iako nije bilo izgledno da se možemo zadužiti za tu svrhu, dobili smo kratkoročnu pozajmicu od godinu dana od banke, s ratama od 50, pa nakon šest mjeseci, 150 tisuća eura", objašnjava Silić Maroević i naglašava da je plaćeno zemljište u posjedu privatne hotelske kuće, koja na njemu dobiva prihod.

"Izmjenama zakona isto je zemljište pripalo Republici Hrvatskoj. Što znači da je Republika Hrvatska vlasnik zemljišta koje smo mi platili. 2020. godine došlo je do izmjena zakona, u kojima je država ukinula klauzulu u kojoj je bilo zajamčeno obeštećenje jedinicama lokalne samouprave koje su nositelji ovakvih isplata po sudskim presudama. Puno je ovakvih procesa u Hrvatskoj, gdje su jedinice lokalne samouprave dužne platiti za oduzeta zemljišta u doba komunizma, ali je zakon tu predviđao da ih država obešteti u vidu neke imovine, nakon što isplate bivše vlasnike", kaže Silić Maroević.

Navodi da se obratila Ministarstvu po dolasku na vlast te da je njen zahtjev podnesen 2021. ušao u prijelazne odredbe zakona, što znači da su ispunjeni svi zakonski uvjeti za obeštećenje ispunjeni.

"Izvršili smo isplatu i postavili zahtjev Republici Hrvatskoj. Vlasnike smo isplatili u kolovozu, od države još uvijek nema ništa, osim obećanja i poziva na sastanak. Četvrti sastanak je zakazan za 15. siječnja, ali isto tako meni dolazi sedma rata na naplatu. Grad Korčula više ne može plaćati te obroke iz svojih prihoda jer ima svoje svakodnevne obaveze i obaveze po projektima. Jedini način da ja uprihodujem novac, da izvršim svoje obaveze ili po projektima ili izvorne obaveze prema zdravstvu, vrtićima, vatrogascima, Čistoći... je prodajom zemljišta. HDZ to jako dobro zna i dobro zna financijsku situaciju u gradu, čudom se čude i prikazuju ovu prodaju kao rasipanje gradske imovine i prodaju naše djedovine. Moj zadatak je da grad funkcionira, moj zadatak je da grad vraća svoje obaveze, pa i da napreduje. Ako će se to dogoditi prodajom parcela, ne mislim da je to grijeh ni zlo. Isto tako, državi su u rukama mehanizmi da nas obeštete, da nam vrate ono što nam pripada jer sasvim je nepravedno da smo mi, svi građani Korčule, platili ovo zemljište", objašnjava.

U priopćenju, GO HDZ Korčule navodi kako su se gradonačelnici nudila rješenja koja nije prihvatila.

"HDZ Korčula ne može nuditi rješenja, u njihovim rukama nije rješenje! Oni su se počeli ponašati kao da mi svo vrijeme mirujemo, kao da nismo razgovarali s Ministarstvom, kao da nismo ispitali sva moguća rješenja. S ministrom smo razgovarali, rečeno nam je da se na slučaju radi, mi šaljemo dokumentaciju, ali vrijeme prolazi. Oni insinuiraju da imaju neko rješenje koje nama Ministarstvo nije reklo. O čemu se to radi? Što to znači? Ima rješenje ako ga pita HDZ? Ako pita neka druga opcija, nema rješenja. To su gluposti, deplasirane informacije. Isto tako, imaju rješenja sad. Gdje su bili u zadnjih šest mjeseci? Predizborno je vrijeme, zato "kao" imaju rješenja. Čak mi je ponuđeno - hoćeš li da mi s tobom odemo do ministra? O čemu se ovdje radi? Valjda smo svi građani ove države i to je naše Ministarstvo. Žele sad dati sebi na nekoj važnosti, loviti bodove na ovome, a trebalo bi ih biti sram jer 2018. godine uopće na Gradsko vijeće nisu stavili ponudu za nagodbom, koja je iznosila dvostruko manje nego što je na kraju iznosila presuda. Prema tome, sve što su napravili, bolje bi im bilo da se pokriju po ušima, nego da prozivaju nekog drugog", zaključila je Silić Maroević. 

IS

Popularni Članci