Mrgudić i Koštro su novi vijećnici, raspravljalo se o Lučinom razdolju, posljedicama koronavirusa na gospodarstvo i zdravstvu
Marija Mrgudić i Zvonko Koštro novi su vijećnici u Županijskoj skupštini. Mrgudići je zamijenila DDS-ovu Jelenu Crnčević, dok je Mostov Koštro došao umjesto Nina Šešelja.
13:42 Nikola Dobroslavić: Gospodarstvo je pogođeno, nema nikakve dileme. Radimo na mjerama, mi možemo vrlo malo, ali možemo tražiti od Vlade da nešto učini i borit ćemo se za naše gospodarstvenike. Djeca i mladi ne oboljevaju od ovog virusa i treba gledati to s vedrije strane.
13:35 Ivica Dajak: Ne mislim da je ratno stanje oko koronavirusa, građane ne treba plašiti. Teško je stanje što se tiče gospodarstva. Zahvaljujući dobrom radu Stožera i epidemioloških službi, međutim gospodarske perspektive nisu obećavajuće. Zanima me što županijska TZ, HKG i ostali rade kako bi pomogli poduzetnicima da se izbjegnu posljednice. Kakve mjere štednje poduzimate kao Županija? Bilo bi važno da u ovako kriznoj situaciji komora i TZ postanu infopultovi po pitanju gospodarstva.
13:34 Nikola Dobroslavić: Nemamo plan o preraspodjeli financijskih sredstava zbog odgođenih manifestacija. Vidjet ćemo sve. Mi smo po statistici HGK i tabelama EU ministarstva najuspješnija županija po povlačenju fondova i povukli preko 4 milijarde. Ne znam na što se odnosi taj vaš podatak.
13:32 Fani Favro Bukvić: Imate li plan preraspodjele sredstava koji su nastali zbog otkazivanja manifestacija? Kažu da DNŽ najviše povlači EU sredstava, a resorno ministarstvo nema podatke takve.
13:26 Nikola Dobroslavić: Probleme s nedostatkom liječnika imaju svi u Županiji. Ne sumnjam da će liječnica sebi naći posao. Što se tiče popunjavanja u Domu zdravlja važno je da svi građani mogu doći do liječnika i to smo osigurali. Pravo popunjavanje ćemo izvršiti tim to bude moguće. Ravnatelj je u pregovorima s liječnicima iz Hrvatske.
13:23 Pero Jerković: Radite li na tome da liječnica koja je u Domu zdravlja Metković dala otkaz da ponovno radi. Jeste li razmišljali da dvije ordinacije date u koncesiju i kad će ono proraditi?
13:19 Nikola Dobroslavić: Provjerit ćemo ovo s Pločama jer ne vjerujem da je to nezakonito. Bit će velikih šteta za gospodarstvo vezano za koronavirus. Vlada priprema mjere, a i mi ćemo učiniti što možemo. Oko doma se postupilo po presudi suda.
13:16 Kristina Ćurčija: Je li prihod nezakonit u Luci Ploče? Svjedoci smo što se događa s epidemijom. Novaca će nam trebati, a neke smo krivo trošili poput gubitka s Domom za starije u Dubrovniku kada se isplatilo ravnateljici. Rekli ste voditi računa o privatnicima? Hoćete li dati ljudima koji su zakupnici domova dati gratis najmove jer se očekuje kako će povećati usluge?
13:14 Nikola Dobroslavić: Mi smo uvijek zagovarali nastavak autoceste od Metkovića do Osojnika. Krećemo u ostvarivanje cilja, a uskoro će i studija izvedivosti za brzu cestu do Zračne luke i za brzu cestu do Perne. Mi ćemo tako integrirati županiji, ali i u preostali dio Hrvatske. Cilj je povezati sve preko hrvatskog teritorija.
13:13 Nikša Sentić: Na koju se točno cestu odnosi studija vezana za gradnju autoceste koja je potpisana u siječnju i kojoj je fazi to?
13:12 Marko Giljača: Mislim da smo obmanuti. Ako bude manja otpada to znači da će se cijena rada preliti na račun koji građani plaćaju. Kalkulacija je loše napravljena, studija je dobra da dobijemo novce.
13:08 Nikola Dobroslavić: Evo vidite da studija izvodivosti nije nikakav bauk, nismo se krili. Centar će preživjeti, ne brinite oko gospodarskog aspekta. Moramo riješiti i ilegalna odlagališta, razgovarat ćemo s jedinica lokalne samouprave. Građani trebaju prijavljivati jer to je neprihvatljivo.
13:02 Marko Giljača: Što županija čini da se suzbiju ilegalna odlagališta otpada? Jeste li tražili da službe ispišu kazna? Znam da je to uloga jedinica lokalne samouprave. Srđevci smatraju da je Lučino razdolje ekološka bomba i o tome smo uvijek govorili, međutim upozorio bih na opasne stvari iz studije izvedivosti. Naime, problem je u primarnom izdvajaju otpada.
13:00 Nikola Dobroslavić: Dali smo 40 tisuća donaciju za obnovu zgrade sjemeništa u Sarajevu. To je bilo nakon posjeta Vrhbosanskog nadbiskupa, oni nemaju financiranje nego preživljavaju od donacija. Mi smo željeli pomoći da se obnovi ta zgrada jer nemaju drugih izvora, skromni su uvjeti u kojima oni djeluju.
12:59 Irena Korda: Zašto DNŽ daje novac za akciju obnove sjemeništa u suradnji s Vrhbosanskom nadbiskupijom?
12:57 Nikola Dobroslavić: Tražili smo od ravnatelja da nam se očituje o tome, a on je rekao da je jedna liječnica nenadano pošla na porodiljni dopust. Ravnatelj je brzo riješio privremeno pitanja zamjenskim liječnicima, a ako se dokaže da je greška ravnatelja on će zbog toga odgovarati. Kad imamo deficit, to se događa i loše je što se tamo događa ili se tamo stvara veća halabuka. Pozivam sve da ne koriste ovo u politikantske svrhe.
12:47 Stipe Gabrić Jambo: U Metkoviću nas brine problem koji imamo u Domu zdravlja jer nemamo osnovnu zdravstvenu zaštitu, nedostaje nam liječnika. Već dugo imamo problem i mislim da se ozbiljno trebamo pozabaviti s ovim. Onaj tko vodi Dom prima dobru plaću i mora voditi računa o tome. Nije u redu da svako malo imamo problema s Domom zdravlja. Ja nemam problema s ravnateljom, ali mislim da se to mora riješiti. Molim župana da se pozabavi s tim.
12:42 Župan Nikola Dobroslavić: Razumijemo zabrinutost građana zbog okoliša, međutim puno vremena imamo studiju okoliša koja je usvojena prema određenoj proceduri i ona je bila dostupna svima koji o tome imaju što reći. Bilo je prilike na to staviti prigovore još davno i nismo dobili ništa osim strahova koje se iskazivaju na nekim skupovima. Ne smetaju nam zabrinutosti, ima tu malo politiziranja, ali to je dio političkog života iako se ne bi trebalo igrati. Studija izvodivosti za ovaj projekt bila je na provjeri kod JASPERS-a koje je sve provjerilo. To znači da je EU potvrdila da je sve sukladno propisima Komisije. Ovo je nužan projekt koji moramo realizirati. Sve je dugo trajalo i to je jedini način kako zatvoriti osam odlagališta. Oni koji se brinu neka se prisjete što danas znači Grabovica, Sitnica, Lovornik... Projekt će natjerati cijelu županiji i komunalne tvrtke da se moraju pozabaviti svojim dijelom posla u gospodarenju otpada.
12:40 Teo Andrić: Potpisan je ugovor oko 300 milijuna kuna za centar za gospodarenje otpadom. U javnosti se i dalje čuju kritike pa može li nam župan pojasniti zašto neki to kritiziraju.