' /* */

Ubijen Robert F. Kennedy

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: guardian.co.uk

Američki političar Robert Francis Kennedy, "Bobby", mlađi brat predsjednika Johna Fitzgeralda Kennedyja, ubijen je u hotelu u Los Angelesu 1968. godine, na današnji dan. Ubijene je tijekom kampanje za predsjedničku nominaciju Demokratske stranke. Atentator je bio mladi useljenik iz Libanona, Sirhan Sirhan, čija se kombinacija psihičkih problema i bijesa zbog američke potpore Izraelu za Kennedyja pokazala kobnom.

Robert F. Kennedy, RFK, rođen je 1925. godine.

Godine 1950. oženio se s Ethel Skakel, s kojom je imao čak jedanaestero djece, a najmlađe je rođeno nekoliko mjeseci nakon njegove smrti. Robert je stekao prvo značajno političko iskustvo 1952. godine, vodeći kampanju brata Johna za ulazak u Senat. Od 1953. do 1956. bio je savjetnik u McCarthyjevu odboru, a 1960. ponovno je postao menadžer bratove, ovaj put predsjedničke kampanje, koja je uspješno okončana Johnovim ulaskom u Bijelu kuću. Poslije su politički protivnici optuživali Johna F. Kennedyja za nepotizam zbog imenovanja brata u kabinet, no Bobby se, zlim jezicima unatoč, dokazao kao uspješan glavni državni odvjetnik i kvalitetan predsjednički savjetnik.

Na području vanjske politike, Robert Kennedy je nadgledao aktivnosti CIA-e uoči operacije u Zaljevu svinja na Kubi, a tijekom Kubanske krize 1962. također je imao važnu ulogu. Njegovi susreti sa sovjetskim diplomatima, koji su se odvijali iza kulisa diplomacije, imali su veliku važnost u postizanju kompromisa i u popuštanju napetosti u američko-sovjetskim odnosima, a njegovi zapisi o tim događajima poslije su objavljeni u knjizi. Ubojstvo Johna Kennedyja u Dallasu u studenom 1963. ostavilo je dubok psihički trag na Roberta, te se loše odrazilo i na njegovu političku karijeru. Iako je neko vrijeme nastavio sudjelovati u kabinetu novog predsjednika Johnsona, nakon više sukoba RFK je 1964. podnio ostavku te se kandidirao za senatora u New Yorku.

Ulaskom u Senat, Kennedy se istaknuo zagovaranjem socijalne reforme američkog društva, dosljedno podupirući afroamerički građanski pokret. No, tadašnjom američkom politikom dominiralo je pitanje Vijetnamskog rata, čiji je Robert bio oštar kritičar te je čak zagovarao stvaranje koalicijske vlade u Saigonu, u kojoj bi sudjelovao i Vijetkong. Vrhunac političke karijere postigao je u svibnju 1968., objavivši kandidaturu za demokratsku predsjedničku nominaciju. Tijekom borbe za glasove Robert Kennedy je odnio nekoliko važnih političkih pobjeda i figurirao kao najizgledniji kandidat Demokratske stranke za Bijelu kuću.

Inače, atentator Sirhan po vjeri nije bio musliman nego kršćanin. Pucao je u Roberta kad je ovaj prolazio kroz hotelsku kuhinju na izlasku iz svečane dvorane u kojoj je upravo održao govor. Upucao ga je s dva metka u leđa i jednim u glavu. Robert je preminuo 26 sati kasnije u bolnici Dobrog Samaritanca u Los Angelesu. Zanimljivo je da je samo dva mjeseca ranije ubijen i Martin Luther King. Oko svih tih ubojstava ispletene su mnoge teorije zavjere.

Popularni Članci