Zbog američkih carina rast će cijene mobitela, ali i drugih uređaja
Reakcije na posljedice globalnih uvoznih carina koje je jučer (2. travnja) otkrio američki predsjednik Donald Trump pristižu, a barem jedan analitičar zasad nudi predvidljivo sumornu prognozu.
Glavni analitičar CCS Insighta, Ben Wood, izjavio je za Mobile World Live da će američke carine vjerojatno teško pogoditi Apple i Samsung, što bi moglo rezultirati višim cijenama za potrošače u SAD-u. Wood je istaknuo da Apple i Samsung drže najveći udio u prodaji pametnih telefona u SAD-u, što predstavlja problem jer se obje tvrtke uvelike oslanjaju na Kinu i Vijetnam za proizvodnju svojih uređaja, donosi Poslovni.hr.
Te su zemlje pri vrhu popisa carinskih stopa koje je objavio predsjednik Trump – s carinom za Kinu od 34 posto, dok se Vijetnam suočava s 46 posto.
Svaka od tih brojki predstavlja recipročnu stopu koju je objavio američki predsjednik, a kineska bi mogla biti i viša kada se uzmu u obzir dodatne naknade. “Ako se situacija brzo ne promijeni, vjerojatno će rasti maloprodajne cijene pametnih telefona i drugih uređaja potrošačke elektronike”, rekao je Wood.
Još jedan problem koji je istaknuo odnosi se na vjerojatni pad profitnih marži Applea, Samsunga i drugih proizvođača potrošačke elektronike, budući da će oni vjerojatno pokušati “ublažiti dio dodatnih troškova” s kojima bi se potrošači mogli suočiti.
Pokušaji Appleovog ključnog proizvodnog partnera, Foxconna, da smanji oslanjanje na Kinu premještanjem proizvodnje u druge zemlje mogli bi imati malo učinka, s obzirom na to da je među alternativnim lokacijama i Vijetnam, uz Indiju, koja se suočava s recipročnom carinom od 26 posto. Taipei Times izvijestio je da je Foxconn putem svoje podružnice u posljednjih šest mjeseci nabavio opremu vrijednu 32,3 milijuna dolara za svoje operacije u Indiji, kao dio plana za povećanje kapaciteta proizvodnje Appleovih proizvoda, uz AI servere.
Samsung se suočava sa sličnim poteškoćama, a čak i ako bi odlučio potpuno obustaviti inozemnu proizvodnju i vratiti je u domovinu, i dalje bi se suočavao sa znatnom recipročnom carinom od 25 posto na uvoz iz Južne Koreje.