Tijekom Drugog svjetskog rata Japanci su imali 200 tisuća seksualnih robinja
Turu Hashimoto, gradonačelnik Osake kazao je kako su seksualne robinje tijekom Drugog svjetskog rata bile nužne. Da tako ne misli cijeli Japan dokazale su burne reakcije u državi, ali i šire. Naime, 'žene za utjrhu', kako ih neki nazivaju, bile su na raspolaganju japanskim vojnicima u javnim kućama na teritorijima koje je u ratno vrijeme okupirao Japan.
Hashimoto koji je ujedno i supredsjednik nacionalističke Japanske stranke obnove ipak za sve nalazi 'logično' objašnjenje. „Kad trče okolo riskirajući svoje živote u teškom emocionalnom stanju, a one im pružaju, ne bih rekao opuštanje, ali nešto takvo, onda svatko može razumjeti da je nužno imati nešto kao što je sustav žena za utjehu“, rekao je u ponedjeljak. Dodao je kako nema dokaza da je japanska vojska prisiljavala žene da se bave prostitucijom.
Hashimoto je otkrio da je čak američkom vojnom zapovjedniku tijekom posjeta bazi na Okinawi preporučio da američki vojnici više koriste seksualne usluge u Japanu, prenosi CNN.
Japanska vlada nije htjela komentirati izjave, no distancirala se od Hashimota. Shitnaro Ishihara, drugi predsjednik Japanske stranke obnove, stao je u obranu svog kolege.
„Mislim da nije rekao ništa loše“, smatra Ishihara. Iz Kine su poručili kako su ih Hashimotove izjave šokirale i razljutile. „Prisilno korištenje žena za utjehu bio je težak zločin japanske vojske počinjen tijekom 2. svjetskog rata, a također je riječ o oštrom kršenju ljudskih prava“, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Hong Lei.
U Južnoj Koreji zbog Hashimotovih je izjava održan prosvjed više od 60 aktivista za prava žena u kojemu su sudjelovale i bivše 'žene za utjehu'. Prosvjednici su ispred zgrade japanskog veleposlanstva u Seoulu izvikivali antijapanske slogane i pozivali japansku vladu da se ispriča.
„Želim mu strgati njušku da više nikada ne može dati takve bezobzirne izjave“, rekla je 86-godišnja bivša seksualna robinja Gil Won-ok.
Južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je razočaranje Hashimotovim izjavama, poručujući kako je riječ o „ozbiljnom nedostatku povijesnog razumijevanja i poštovanja ženskih prava“.
Izvor: Večernji list