Gripa je gotovo nestala u pandemiji, evo zašto je to problematično
Od početka pandemije covida-19 do danas u svijetu se prijavljuju gotovo zanemarivo mali brojevi oboljelih i umrlih od gripe.
Primjerice, SAD je zabilježio oko 600 smrtnih slučajeva od gripe tijekom sezone 2020.-2021. Za usporedbu, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) procijenili su da je u prethodnoj sezoni bilo oko 22.000 smrtnih slučajeva, a prije dvije sezone čak 34.000.
Na prvi pogled to se može činiti kao jedna od povoljnih posljedica pandemije, no stručnjaci tumače da to ne mora nužno biti dobro, iz više razloga, piše Nenad Jarić Dauenahuer za Index.hr.
Zdravstveni djelatnici su sretni što mogu predahnuti barem kada je u pitanju gripa, međutim neki ističu da to može biti problem.
Budući da se cjepivo protiv gripe svake godine temelji na sojevima koji su dominirali tijekom prošle godine, nejasno je koliko će učinkovito biti cjepivo koje se priprema za sljedeću sezonu. Naime, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je krajem veljače, kao i obično, dala preporuke za sojeve gripe koji bi trebali biti zastupljeni u trovalentnim i četverovalentnim cjepivima. No te preporuke temelje se na mnogo, mnogo manje dijagnosticiranih slučajeva nego u uobičajenoj godini, što znači da je uzorak malen, pa je teže predvidjeti koji bi soj mogao prevladati.
S druge strane, povoljno je to što u svijetu cirkulira mnogo manje virusa, pa je za očekivati da će virusi manje mutirati. Stoga je moguće da se cjepivo 2021.-2022. pokaže izuzetno učinkovitim.
Učestalost virusnih mutacija razmjerna je broju inficiranih i trajanju epidemije.
Imunolog Zlatko Trobonjača sa Sveučilišta u Rijeci ističe da širenje virusa gripe i dalje postoji iako u smanjenoj mjeri.
Cijeli članak pročitajte ovdje.