Britanski povjesničar tvrdi da je otkrio tko je bio Jack Trbosjek: "DNA se podudara"
Misterij koji je trajao 137 godina u vezi s identitetom zloglasnog serijskog ubojice Jacka Trbosjeka, odgovornog za smrt najmanje pet žena, napokon je razjašnjen, tvrdi britanski povjesničar Russell Edwards, koji se naziva "riperologom".
Misterij star 137 godina o identitetu zloglasnog serijskog ubojice Jacka Trbosjeka, odgovornog za brutalna ubojstva najmanje pet žena, napokon je riješen, tvrdi britanski povjesničar i samoprozvani "riperolog" Russell Edwards.
Edwards je uvjeren da je došao do ključnog otkrića temeljem dokaza pronađenih kod jedne od žrtava, piše Index.
Vjeruje se da je Jack Trbosjek ubio najmanje pet žena. Njegove žrtve bile su Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly. Sva su ubojstva počinjena iste godine, 1888., na području Londona, a ostala su neriješena.
Odgovore je dao šal
Edwards je 2007. godine kupio šal koji je pronađen na tijelu jedne od Trbosjekovih žrtava, 46-godišnje prostitutke Catherine Eddowes. Na šalu su pronađeni tragovi krvi i sjemene tekućine. Catherine je brutalno ubijena u 1:45 sati ujutro, a njeno tijelo bilo je stravično mutilirano – prerezano grlo, raskomadano tijelo i unakaženo lice.
Edwards je šal podvrgnuo forenzičkom testiranju, a kako tvrdi, analiza je pokazala prisutnost DNA dviju osoba. Kaže da je cijeli proces analize trajao više od četiri godine zbog problema s kontaminacijom i drugih izazova koji su usporavali istraživanje.
"Testirali smo uzorke sjemena pronađene na šalu, i kad smo ih usporedili, bio sam potpuno zapanjen kad smo napokon otkrili pravi identitet Jacka Trbosjeka. DNA se potpuno podudara", izjavio je Edwards. "Jedan uzorak podudarao se s potomcima žrtve, dok je drugi odgovarao potomcima poljskog imigranta. Ime ubojice je Aaron Kosminski", dodao je Edwards. "Kada smo povezali DNA tragove s krvi na šalu s izravnim potomkom žrtve, to je bio trenutak koji ću pamtiti do kraja života", ispričao je.
Bio je već osumnjičenom
"S obzirom na to da je njegov DNA prisutan na šalu pronađenom na mjestu zločina, a i ranije je bio sumnjičen, nikada nisam sumnjao da bi itko drugi mogao biti Jack Trbosjek", zaključio je. Edwards također navodi da je glavnom državnom odvjetniku poslan službeni zahtjev za odobrenje podnošenja tužbe višem sudu, kako bi se otvorio pravni postupak za ponovnu istragu slučaja. "Sada znamo tko je ubojica i možemo ga povezati s mjestom zločina", rekao je Edwards. "Želimo da ova spoznaja bude javno priznata i potvrđena pred sudom."
Tko je bio Aaron Kosminski?
Rođen je 1865. godine u poljskoj Klodawi, bio je imigrant koji je s obitelji stigao u istočni London početkom 1880-ih. Kosminski je živio u neposrednoj blizini mjesta zločina i radio kao brijač. U memorandumu iz 1894. godine, koji je napisao Sir Melville Macnaghten, pomoćnik načelnika londonske metropolitanske policije, spominje se "Kosminski" (bez navođenja imena) kao jedan od mogućih osumnjičenika. Kosminski je preminuo 1919. godine u umobolnici.
Iako Edwards čvrsto vjeruje u svoje zaključke, neki znanstvenici dovode u pitanje njegovu metodologiju testiranja, kao i konačne rezultate istraživanja.
Ovo nije prva analiza šala
Prve genetske analize uzoraka sa šala provedene su prije više od deset godina, pod vodstvom biokemičara Jarija Louhelainena sa Sveučilišta Liverpool John Moores u Ujedinjenom Kraljevstvu. Edwards je 2007. godine kupio šal i poslao ga Louhelainenu na analizu, a rezultati su korišteni za Edwardsovu knjigu Naming Jack the Ripper iz 2014. godine, u kojoj je Kosminski identificiran kao počinitelj. No, tada su genetičari kritizirali Edwardsove tvrdnje, naglašavajući nemogućnost provjere rezultata zbog nedostatka tehničkih detalja o analizi.
Godine 2019. neki od tih detalja konačno su objavljeni. Louhelainen i njegov kolega David Miller sa Sveučilišta u Leedsu tvrdili su da je riječ o "najpreciznijoj i najnaprednijoj genetskoj analizi u slučaju Jacka Trbosjeka do sada". Opisali su postupak izolacije DNA sa šala i usporedbu mitohondrijske DNA (koja se nasljeđuje samo s majčine strane) s uzorcima dobivenima od živućih potomaka Catherine Eddowes i Aarona Kosminskog. Prema njihovim rezultatima, DNA sa šala podudarala se s rođakom Kosminskog.
Analiza je također pokazala da je ubojica imao smeđu kosu i smeđe oči, što odgovara opisu svjedoka.
Kritičari su skeptični
Kritičari ukazuju na mogućnost kontaminacije uzorka sa šala tijekom vremena.
Ovo nije prvi pokušaj da se identifikacija Jacka Trbosjeka postigne putem DNA analize. Prije nekoliko godina, američka spisateljica Patricia Cornwell angažirala je znanstvenike da analiziraju DNA iz pisama koja je navodno slao ubojica londonskoj policiji. Na temelju tih analiza, Cornwell je tvrdila da je ubojica bio slikar Walter Sickert, no mnogi stručnjaci smatraju da su pisma bila krivotvorena.
Edwards za sada nije objavio detalje istraživanja niti dokaze koji bi podržali njegovu tvrdnju o 100-postotnoj podudarnosti DNA. Iako su tvrdnje o identitetu Jacka Trbosjeka tijekom godina bile mnogobrojne, njegov stvarni identitet nikada nije službeno potvrđen.