Povjerenik u Grad Dubrovnik stiže 22. siječnja, izbori krajem ožujka

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: DD

Vlada Republike Hrvatske imenovat će svog povjerenika za Grad Dubrovnik 22. siječnja, doznaje Dubrovački dnevnik.  

Dubrovnik je u 2015. ušao uz vatromet, ali bez Gradskog vijeća i s tehničkim gradonačelnikom, dok su novi izbori jedino preostalo rješenje svjesno planirane političke krize. Do provođenja izbora i formiranja Gradskog vijeća, odnosno do donošenja proračuna, Grad će voditi povjerenik.

U političkim krugovima, a i po dubrovačkim kafićima već se tjednima spekulira s imenima. Kao izgledni kandidati za ovu nezahvalnu funkciju spominju se tako aktualni pročelnik Upravnog odjela za financije i naplatu Niko Pavlović, koji je tu ulogu već obnašao, ali i saborska zastupnica i već bivša gradska vijećnica Tatjana Šimac Bonačić, te bivši europarlamentarac Oleg Valjalo. Može se čuti i ime pročelnika Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Igora Deranje.

Povjerenik je dužan osigurati ostvarivanje prava i obveza građana i pravnih osoba u jedinici lokalne samouprave do uspostave njezinih tijela, odnosno do izbora gradonačelnika i formiranja novog Gradskog vijeća, stoji u Zakonu o lokalnoj i područnoj samoupravi. Drugim riječima, povjerenik Gradu dođe nešto kao medicinski brat ili sestra – može davati umjetno disanje i injekcije, ali ne smije operirati, niti naručivati ljekove. Budući da proračun nije donesen, prvi zadatak povjerenika bit će donošenje plana privremenog financiranja koje se vrši na temelju proračuna prethodne godine.

Imenovanju povjerenika prethodi i rješenje Ministarstva uprave o raspuštanju Gradskog vijeća i gradonačelnika.

Novi izbori najvjerojatnije će se održati krajem ožujka, a građane Dubrovnika stajat će nešto više od milijun kuna. Puno teži zadatak za pobjednika izbora bit će formiranje većine u Gradskom vijeću.