POSLJEDICE RUŠENJA PRORAČUNA Zašto sad svi šute o drugom sastanku oko garaže, s MIDIA grupom?
Nakon sastanka u Zagrebu, kako neslužbeno doznajemo, dubrovački akteri pregovaranja oko problema garaža i Grada održali su još jedan sastanak, ovaj put u Dubrovniku, s predstavnicima MIDIA grupe. Ipak, nakon ovog sastanka nema priopćenja za javnost, nema izjava, nema konferencija. Pitanje je zašto svi šute?
Na sastanku u Zagrebu vijećnicima pregovaračkog tima, prema informacijama s kojima raspolaže Dubrovački dnevnik, potvrđeno je kako je iznos predviđen tripartitnim sporazumom od 40 milijuna kuna trebao biti konačan za rješavanje dubioza, uz definiranje okolnosti prema kojima bi se krenulo u javnu proceduru za izgradnju trgovačkog centra. Potvrde takvih informacija dokumentirao je i Grad Dubrovnik na službenim stranicama.
Padom proračuna u prosincu 2014. to je rješenje ostalo samo lijepo slovo na papiru, a Gradu Dubrovniku kroz proces arbitraže prijete milijunski iznosi, čak oko 200 milijuna kuna koliko će Grad koštati ova sada bezizlazna situacija.
Kako doznajemo, na drugom sastanku u Dubrovniku vijećnicima je takav razvoj situacije postao jasan, što dijelom objašnjava zašto nema priopćenja za javnost, izjava, presica, slavodobitnih tvrdnji aktera koji su srušili dubrovački proračun u prosincu 2014. radi novih izbora, a time i prethodno rješenje za pitanje garaže.
Sadašnja objektivna potraživanja PBZ-a penju se na 140 milijuna, MIDIA grupa taj iznos povećava za još 40 milijuna plus kamate, a vijećnicima je izgleda potvrđeno kako je prijedlog sporazuma koji su vijećnici srušili rušenjem proračuna bio dobro sročen i pravno valjan.
Argumenti vijećnika o tome kako je iznos od 40 milijuna kuna uvjetovao i izgradnju trgovačkog centra također nisu sasvim opravdavajući. Za izgradnju trgovačkog centra potrebno je raspisati javni natječaj, ali MIDIA grupa je u prednosti zato što ima parkirna mjesta, što bi bila jedna od odrednica natječaja. Grad bi putem natječaja definirao svoj početni iznos, primjerice milijun kuna, iznos koji bi kroz projekt trebao pripasti Gradu, a onaj tko se javi na natječaj morao bi imati definirano na koji način bi za trgovački centar osigurao parkirna mjesta, od MIDIA grupe. Tko se želi javiti na natječaj, morao bi imati osigurana parkirna mjesta, a pobjednik natječaja bio bio sukladno zakonu onaj koji bi najviše ponudio Gradu ili tko bi otkupio parkirna mjesta od Midia grupe kako je definirano natječajem. Grad je prema prijedlozima rješenja pregovora iz 2014. trebao zaraditi i imati trgovački centar na Ilijinonoj glavici, a sada nitko ne zna kako će se situacija riješiti, a konačno rješenje sukladno iznosima potraživanja moglo bi biti katastrofalno i s drastičnim posljedicama za Grad Dubrovnik.
Pitanje je jesu li novi izbori koji su uslijedili i zbog kojih je rušen proračun vrijedni 200 milijuna kuna koji bi na kraju Grad Dubrovnik trebali baciti u 'stečaj' i bezizlazno stanje.