/* */

PITALI SMO UGLEDNE DUBROVAČKE ODVJETNIKE! Ima li Sabor pravo građanima zabraniti da glasaju za Vlahušića?

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: DD/Privatni album Facebook

U Saboru se već dva dana raspravlja i odlučuje o izmjenama i dopunama zakona, čiji je inicijator Most, a kojim bi se zabranilo kandidiranje na izborima pravomoćno osuđenim osobama. I dok jedni pozdravljaju takav zakon, drugi tvrde kako se on donosi u cilju eliminiranja gradonačelnika Andra Vlahušića s njegove pozicije obzirom kako je već dulji niz godina nepobijeđen na lokalnim izborima. I sam Vlahušić je komentirao kako je Ustav svakom građaninu omogućio da bira i bude biran te da treba upitati HDZ i Most zašto su odlučili donijeti zakon kojim bi se samo jednom čovjeku, njemu osobno, zabranilo sudjelovati na izborima. 

Novinari Dubrovačkog dnevnika zatražili su pravno mišljenje od uglednih dubrovačkih odvjetnika o ovoj temi.

Odvjetnica Viktorija Knežević kazala je kako se radi o, na prvi pogled, sjajanom prijedlogu, no kako to ipak nije baš tako jer bi se od njega moglo imati više štete nego koristi. Također dodaje kako bi narodu trebalo dati mogućnost da sam bira tko će ga voditi i predstavljati.

'Hrvatska je zemlja koja je poznata po niskoj razini pravne sigurnosti i visokoj razini korupcije pa bi novi zakon uskoro mogao postati sredstvo političkog razračunavanja. Zakon bi mogao stvoriti situacije u kojima bi se čestita osoba koja bi postala prijetnja velikim političkim igračima određenom osudom politički eliminirala. Sjetite se postupaka protiv novinara 90-tih godina, zar treba išta više kazati?,' prokomentirala je Knežević.

Slično mišljenje ima i odvjetnik Dino Hadžiomerović koji također smatra kako bi sami građani trebali imati slobodan odabir oko toga tko će ih voditi.

'Teško je tu imati pravni stav, a da usput nije i politički. Nisam čitao sam prijedlog, ali onoliko koliko sam pratio i koliko sam vidio koja su sve kaznena djela tu obuhvaćena mogu reći kako je riječ o protuustavnom zakonu. Ako izuzmemo pomalo klaunovski stil Ivana Pernara, shvatit ćemo kako je on potpuno u pravu. Ja imam pravo glasati za lopova. Ako većina građana ove države želi da ih zastupa netko tko je osuđen, zbilja im Ustav to ne bi trebao zabranjivati. Možda takav stav zvuči ekstremno, ali načelno mislim kako je cijela ta ideja da pravomoćno osuđene osobe ne mogu biti kandidati na izborima, a onda nakon rehabilitacije ponovno mogu to biti, pomalo nevjerojatna. Riječ je o odlučivanju o osnovnom građanskom pravu svih nas. Vi možete biti osuđeni za koješta, a biti ugledni član društva. Osim toga, kazneno djelo u vašem životu može predstavljati svojevrstan incident, posebno ako je ono počinjeno samo jednom. To je jako osjetljiva tema, ali načelno sam protiv tog zakona,' izjavio je Hadžiomerović.

Nešto drugačije mišljenje ima odvjetnik Ivica Ban koji smatra kako je donošenje takvog zakona sasvim prihvatljivo, ali kako je sam zakon loše urađen s pravne strane.

'Mislim da je to u redu, samo što Prijedlog kakav je Most dao u raspravu nije pravno dobro urađen. Naime, treba navesti točno o kojim je kaznenim djelima riječ, dakle to trebaju biti teška kaznena djela uz točno navođenje kojih kaznenih djela. Ne treba navoditi člnake, glave, brojeve Narodnih novina jer do prve iduće izmjene i dopune, zakon je neupotrebljiv. Druga stvar su tzv. 'korupcijska kaznena djela', dakle davanje ili primanje mita, zlouporaba položaja i ovlasti i slično. Ona moraju biti navedena i tu mogu postojati blaži kriteriji što se tiče dosuđene kazne jer je riječ o specifičnom kaznenom djelu,' kazao je Ban.

Na pitanje treba li građanima dopustiti da sami biraju tko će ih voditi, bez ograničenja koja će donijeti novi zakon, Ban tvrdi kako je takvo što praksa u uređenijim društvima.

'Takva ograničenja i zabrane praktično postoje u svim razvijenijim europskim državama. Ljudi ne znaju i ne moraju znati da su neki kandidati za vijećnike, župane ili gradonačelnici osuđivani niti znaju za koja kaznena djela. Takve osobe treba spriječiti da mogu obnašati najveće dužnosti jer je to u interesu javnosti. Slična odredba postoji u Zakonu o izboru zastupnika u Hrvatski sabor,' zaključuje Ban.