'KAZNILI BISMO PLIVAČE I TRENERE' Vijećnici odustali od obustave sredstava za PK Jug
Vijećnici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika danas su raspravljali o radu Plivačkog kluba Jug, nakon što je prvotno dio njih, na čelu s predlagateljem Matom Frankovićem (HDZ) namjeravao obustaviti isplatu sredstva iz Proračuna Grada.
U obrazloženju stoji kako se takav prijedlog temeljio na osnovu predstavke potpisane od strane Tonija Miloslavića, u kojoj je navedeno niz nepravilnosti u radu Plivačkog kluba Jug, ta nakon zatraženog mišljenja nadležnih tijela i provedene rasprave na Gradskom vijeću, utvrđeno je da postoje indicije da se sredstva iz Proračuna Grada Dubrovnika nisu koristila sukladno zakonu i programu, te se stoga predlaže donijeti zaključak o privremenoj obustavi sredstava PK JUG. Ipak, od toga se odustalo pa su vijećnici održali još jednu od brojnih rasprava.
Predsjednik Gradskog vijeća (HDZ) Mato Franković kazao je kako ne želi nikoga unaprijed optuživati te kako samo traži odgovore.
'15. siječnja sam uputio dopis na koji sam dobio odgovor danas od strane PK Jug. Ono što sam tražio je da se dostavi analitička bruto bilanca od 2012. do 2014. godine kako bi se utvrdio način trošenja proračunskog novca. Danas sam dobio izvještaj o prihodima i rashodima. Dakle, nisam dobio ono što sam tražio kako bismo danas raspravljali bez ikakve sumnje. Kontrole očito nema jer kako je moguće da je nakon što je nastao nazovimo nesporazum u PK Jug tek tad se otkrilo kakve se stavke nalaze u bilanci Kluba? Da se to nije dogodilo, bismo li mi ikada imali spoznaje o tome? Kako je moguće da jedan plivački klub, koji je korisnik Proračuna, daje zajmove pravnim osobama koje obavljaju poduzetničku djelatnost? Djeca plaćaju članarinu, a klub daje pozajmnice pravnim osobama. Morat ćemo raspraviti o načinu funkcioniranja Dubrovačkog saveza sportova,' kazao je predsjednik Vijeća te predložio da Klub dostavi bruto analitičku karticu i podatke o tome kako su, kome i pod kojim uvjetima dati zajmovi što su vijećnici usvojili.
Franković se složio s SDP-ovim Mladenom Gojunom koji je na samom početku kazao kako će se obustavom sredstava naškoditi jedino trenerima i djeci. Naime, Gojun je predložio da se točka izostavi s dnevnog reda.
'Bilo koju obostavu sredstava kažnjavate trenerski kadar i djecu, a to nije potrebno. Indicije su nešto na čemu možemo utvrditi činjenice je li se nešto dogodilo, međutim mi od toga nemamo ništa za sada, nemamo činjenice. Nemamo dostatnih materijala da o tome raspravljamo. Ako je potrebno obaviti nadzor, to treba uraditi unutar udruge, a članovi udruge sami nadziru rad. Svi obavljaju nadzor i ne vidim zašto bismo o tome mi ovdje raspravljali. Koga mi kažnjavamo? Plivače? Trenere?', kazao je na samom početku sjednice.
Franković je, kao predlagatelj, promijenio ime točke u 'rasprava o raspolaganju sredstvima za PK Jug' čime se odustalo od obustave sredstava. Gojun je kazao kako, bez obzira na izmjenjenu terminologije, ne mogu raspravljati o raspolaganju do dovršetka obavljanja nadzora obzirom kako nemaju činjenice.
Vijećnik Davor Mrša (SDP) kazao je kako je rasprava nepotrebna na temelju dostavljenih materijala jer se on temelji na nizu indicija koje su ipak samo indicije. Kako je izjavio, to bi moglo jedino nanijeti štetu klubu koji ima dobru školu i trenere, a kako bi trebala biti tema što točno radi Uprava, ne Dubrovački savez sportova u globalu.
HSU-ova Olga Muratti je rekla kako ne vidi razlog da se sjednica Gradskog vijeća koristi za predstavke pojedinaca u trenutku kad za to nema dovoljno dokumenata, no kako smatra kako je potrebno ispitati rad Dubrovačkog saveza sportova.