'

Najpoznatije smaknuće sjekirom u povijesti, vlasti NDH uhitile Andriju Hebranga

Autor: dubrovackidnevnik.hr
"Povijest je suma svih stvari koje su se mogle izbjeći", rekao je Konrad Adenauer, njemački državnik i političar. Ponekad se uistinu čini kako je čovjek neke stvari mogao izbjeći, ali zbog nekih, samo njemu znanih, razloga nije to učinio. Stoga, ljudski rod danas i ima povijest kakvu ima. Većinu povijesnih stranica, na žalost, ispisuju brojni krvavi događaji koji su se opravdavali potrebnima, a možda se ipak moglo i bez takvih poteza.

Najpoznatije smaknuće sjekirom održano je na današnji dan. Naime, odsječena je glava poznatom dvorjaniku engleske kraljice Elizabete I. – lordu Essexu. Bilo je to ujedno posljednje smaknuće ikada održano u poznatom londonskom Toweru (kraljevski dvorac pokraj kojeg se nalazi znameniti Tower Bridge).

Lord Essex bio je jedan od najuglednijih ljudi u Engleskoj. Rođeno ime bilo mu je Robert Devereux, a od oca je naslijedio titulu grofa (Earla) od Essexa. U svakodnevnom govoru u Engleskoj uobičajeno je grofove, barune, vikonte i markize nazivati jednostavno "lordovima", pa se grofa od Essexa obično oslovljava s "lord Essex". Dapače, za lordove je dovoljno navesti i samo posjed po kojem se zovu (npr. "Essex"), a tako se oni sami i potpisuju.

Kraljica Elizabeta I. nikada se nije udavala, no imala je niz udvarača i miljenika. Jedan od najvećih kraljičinih miljenika bio je upravo lord Essex, koji joj je uostalom bio i rođak (ona je bila kći Anne Boleyn, a on potomak "druge sestre Boleyn" tj. Mary Boleyn). Kraljica mu je dodijelila visoku čast kraljevskog konjušara (Master of the Horse). Međutim, kasnije su se Essex i kraljica posvađali. On je optužen za urotu i osuđen na smrt.

Na današnji dan Essexa je smaknuo poznati krvnik Thomas Derrick, koji je u karijeri navodno smaknuo oko 3000 ljudi. Ironično je da je upravo Essex bio zaposlio Derricka kao krvnika. Navodno su Derricku trebala tri udarca sjekirom da odsjeće lordu Essexu glavu.

Na današnji dan vlasti NDH uhitile su Andriju Hebranga koji je u to doba bio sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Hrvatske. Dogodilo se to u policijskoj akciji na području općine Stenjevec u Zagrebu.

Sam Hebrang bitku je opisao ovako: "Došli su na stan, opkolili kuću i mene našli unutra. Oni su pucali i ja sam pucao. Tako dva sata. Dovukli su neko pojačanje. Branio sam se dok nisam pao ranjen.".

Hebrang je ranjen u glavu i odvezen u bolnicu Sveti Duh, a zatim premješten u zatvorsku ambulantu na Savskoj cesti. Od tamo je odvezen u istražni zatvor na Trgu Kulina bana (danas Trg žrtava fašizma). Na kraju je završio u logoru u Staroj Gradiški.

Izvor: dnevno.hr

Popularni Članci