RETROSPEKTIVA Izložba akademskog slikara Viktora Šerbua
Retrospektivna izložba akademskog slikara Viktora Šerbua biti će otvorena u galeriji Sebastian u četvrtak 16. 10. u 20 sati. Izložba se otvara povodom 60. obljetnice Šerbuovog umjetničkog rada, a bit će postavljena do 3. 11. 2014.
'Samozatajnost i težnja traženju osame umjetnika razotkrivena je profinjenim pisanjem autora koje proistječe iz dugotrajnih intervjua vođenih u samoći ateljea. Rijetka neposrednost u pisanju teksta ove monografije odraz je dubokog poznavanja slikareve nutrine i njegovog likovnog creda. Zaokruženost i ozbiljnost ove likovne monografije upotpunjena je pogovorom, osobnim zapisom, bibliografijom i literaturom. Likovnom monografijom dubrovačkog kolorista osame – Viktora Šerbua – ispunjena je praznina u poznavanju dubrovačkog slikarstva druge polovice XX. i početka XXI. stoljeća.'
Iz recenzije dr. sc. Vinicija B. Lupisa
'Osjećajući značenje i vrijednost Šerbuova opusa za dubrovačku sredinu i hrvatsko slikarstvo 'referencijalnog' usmjerenja, mladi povjesničar umjetnosti Marin Ivanović odlučio se za monografsku prezentaciju slikareva življenja i djelovanja. To je rad nastao u uskoj suradnji s autorom, tako reći djelo iz istoga ateljea pa je prepuno izravnodobivenih informacija i neospornoga afiniteta, empatijske bliskosti. Tumač se, međutim, potrudio deskriptivno i interpretativno proći ne samo svim fazama nego i svim raspoloživim slikama pa smo dobili vrlo opširan tekst, uz zamjetljiv napor diferencijacije raznih dionica i tipova izraza.'
Iz recenzije akademika Tonka Maroevića
Prvi sačuvani rad Viktora Šerbua datiran je u kolovozu 1954. godine. Riječ je o crtežu tušem na papiru naziva „Motiv s Korčule“ koji se u monografiji vodi pod kataloškim brojem 1. kao „Korčulanski magarčić“. Taj je rad apologet cjelokupnog Šerbuovog stvaralaštva jer je Kosta Strajnić, kada ga je prvi put vidio, konstatirao: „Vidiš Šerbu, tu se vidi da ćeš jednog dana kad počneš slikati ti biti kolorist.“ Očito je da se veliki mecena oslanjao na dječakovu sklonost dekonstrukciji forme, ali svi daljnji Šerbuovi radovi potvrđuju upravo ove Strajnićeve riječi. Otada je prošlo punih 60 godina, a u međuvremenu su se redali Šerbuovi ciklusi, motivi i stilske mijene. Nakon iscrpnog rada na istraživanju, sistematiziranju i valorizaciji Šerbuovog likovnog opusa, sa zadovoljstvom mogu konstatirati kako je kamenom tkivu Dubrovnika monografijom i ovom retrospektivnom izložbom vraćen slikar koji mu je oduvijek s punim pravom pripadao.
Marin Ivanović
Viktor Šerbu rođen je u Dubrovniku 1938. godine gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Prve likovne poduke dobio je od Koste Strajnića. Diplomirao je 1963. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Otona Postružnika. Od 1965. do 1969. godine boravio je u Engleskoj i Francuskoj na stručnom usavršavanju. Veći dio radnog vijeka proveo je kao profesor likovnog odgoja u osnovnoj školi. Izlagao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Za svoj rad dobio je nekoliko nagrada i priznanja. Uvršten je u Hrvatsku likovnu enciklopediju, bibliografija o njegovom radu broji preko 90 jedinica, a o njemu su snimljene i dvije dokumentarne emisije (serijal „Dubrovački likovni umjetnici“ 2007. godine i serijal „Portret umjetnika“ 2013. godine, obje u produkciji Dubrovačke televizije). Sveobuhvatna monografija „Viktor Šerbu : fovistički lirik dubrovačkog kolorizma“ autora Marina Ivanovića objavljena je 2012. godine. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika. Živi i radi u Dubrovniku.