NAKON 350 GODINA OŽIVJELI KULU Predstavljena Kapetanićeva knjiga ‘Sokol grad u Konavlima’
Knjiga ‘Sokol grad u Konavilma’ autora Nika Kapetanića predstavljena je večeras na taraci Sokol grada, prilikom čega su riječ imali Vlaho Bogišić, Stjepan Ćosić, Denis Orlić, Antonija Rusković Radonić te sam autor.
‘Jako smo zadovoljni što smo se okupili u ovolikom broju. Nismo ni znali kako ovoliko ljudi može stati na gornju etažu Sokol grada,’ kazao je Denis Orlić te dodao kako, bez lažne skromnosti, danas nitko ne zna toliko o navedenom lokalitetu koliko zna Kapetanić. ‘On je samo jedan dio ispričao u ovoj knjizi, a ja osobno očekujem još toga. Naime, ova tvrđava jest obnovljena, ali nije završena,’ naglasio je Orlić. ‘Najbolja je obrana raditi na obnovi, a ona je u društvu kontinuitet. Jedan od ključnih osnivača je Lukša Beretić koji je bio amatar, ali s velikom ljubavlju, velikom željom je uspio pokrenuti ono što mi danas radimo dalje. Tako je u tom nizu danas i Kapetanić koji je biokemičar, ali je opet neopterećen dogmama svoju energiju i svoj rad posvetio obnovi spomenika,’ kazao je.
Nakon njega, riječ je imala Antonija Rusković Radonić koja je na samom početku nasmijala prisutne izjavom kako se osjeća kao ‘žensko na Sokolu’ među ostalim predstavljačima knjige. ‘Mi u Konavlima strašno patimo jer nemamo gotovo ništa o životima na ovom području i da nije Nika Kapetanića mislim da ne bismo ni imali ništa. Stoga sam imala ideju za slikovnicu koja bi djecu učila o Sokol kuli, no Kapetanić je kazao kako on ne piše slikovnice. Kad je izašla ova knjiga, Kapetanić je došao pred mene i kazao kako je napisao slikovnicu. Stoga ona za mene predstavlja veliko veselje, a najveće veselje mi je bilo kad mi je prišao jedan srednjoškolac i kazao kako je to prva knjiga Nika Kapetanića koju razumije,’ ponovno se našalila Rusković Radonić. Na kraju svog govora se zahvalila Kapetaniću za kojeg je kazala kako bez njega ne bi bilo ni knjige, ali ni Sokol kule. ‘Čuda su moguća pa se i u ovim vremenima nešto pozitivno uradilo,’ kazala je nazvavši knjigu svojevrsnim spomenikom Konavala.
Stjepan Ćosić je iznio povijest Sokol grada te njegovu važnost za same Konavle. ‘Knjiga Nika Kapetanića mala je monografija o Sokolu, vodič kroz muzejsku zbirku koja je nastala neplanirano, samim radom na restauraciji i obnovi kule. Sve novo i staro u Sokolu sadržano je u ovoj knjizi budući da je autor osobno sudjelovao u svim fazama obnove,’ kazao je te dodao kako je Kapetanić kronološkim slijedom zapravo približio povijest Sokola svim potencijalnim čitateljima.
‘Ovo je izrazito sentimentalan trenutak za Društvo, ali i Konavljane,’ kazao je Vlaho Bogišić te dodao kako Kapetanić pripada posljednjim naraštajima Konavljana rođenima u Konavlima. Bogišić je ukratko predstavio knjigu, ali i biografiju samog autora. ‘Knjiga Sokol grad u Konavlima doima se sažetim priručnikom, nepretencioznim pregledom za snalaženje oko lokaliteta na vremenskoj, reljefnoj i urbanoj sponi,’ kazao je.
Prisutnima se na kraju obratio i sam autor knjige, Niko Kapetanić. ‘Zahvaljujem vam što ste došli u ovako velikom broju. Zadovoljan sam tom činjenicom ne samo zbog promocije nego i zbog toga što ste mi ovim dolaskom potvrdili kako će Sokol postati prepoznatljivom točkom na kulturnoj i turističkoj karti ovog dijela Hrvatske,’ kazao je autor kojemu je velika želja bila da se upravo na spomenutoj lokaciji održi promocija budući da ih to čini prvima koji su nakon 350 godina oživjeli tvrđavu po noći.
Ivona Butjer