'Jadni su oni gradovi koji su osuđeni na turizam!'
Predavanje po imenu 'Urbane kulturne politike u turističkom gradu' održano je u petak 19. travnja u Art radionici Lazareti. Na predavanju Mirka Petrića u Art radionici Lazareti u sklopu edukativno-informativnog projekta Urbanistička Početnica tražilo se sjedalo više.
„Smatram da je najgore što se gradu može dogoditi jest da bude samo turistički“, započeo je Petrić, inače profesor na zadarskom sveučilištu. Spomenuvši nekoliko svjetskih primjera gradnje kulturnih ustanova, pokazao je kako je svaki slučaj zaseban, no prvenstveno ovisi o razini s koje se kreće. „Zadarske morske orgulje ili pak pozdrav suncu bili su projekti bez ambicija, no zaživjeli su“, objasnio je profesor.
Potom je objasnio pojmove poput javne politike koju odlikuje načelima vođeno djelovanje izvršne vlasti u pojedinom području. U skladu s tom definicijom, predavač je spomenuo kulturnu politiku koju je podijelio u razdoblja, a potom uskladio sa situacijom u Hrvatskoj koja je, po njegovim riječima, i izvrsna i kulturno zaostala, ovisno o segmentu.
„Istarska kulturna politika postoji, no u ostatku Hrvatske ne“, ustvrdio je Petrić te nastavio: „Korporacije postaju jače od nacije“, aludirajući pritom na promjenjene prioritete gradonačelnika gradova kojima je postala bitnija konkurentnost i globalno pozicioniranje.
Navodi također i kako je danas sam pojam kulture poprimio raznovrsna značenja. „Danas su i kafići i shopping centri kulturna središta“, rekao je u šali predavač nasmijavši pritom tridesetak okupljenih. Kao jedan od problema navodi i činjenicu da su za kulturu zainteresirani većinom ljudi preko 50 godina. Smatra također kako su nove generacije izgubile osjećaj štovanja kulturne baštine. „Nerijetko odmah pored zaštićenih objekata niču moderni objekti, a nitko o tome ne brine“, rekao je Petrić.
„Jadni su oni gradovi koji su osuđeni na turizam“, rekao je predavač te za primjer naveo portugalsku Madeiru kojoj je turizam tek deveta grana po važnosti. Navodi i kako je bitan odgovorni, a ne održivi turizam.
U tom se kontekstu osvrnuo i na istraživanje provedeno na 2376 gradonačelnika iz 13 zemalja koje je pokazalo da postoje tri vrste gradskih čelnika. „Prvi i najbrojniji su za rast kao prioritet i to u ekonomskom smislu. Drugi se žele skrbiti za grad izgradnjom i isticanjem raznovrsnosti dok treći, ujedno i najsiromašniji žele poraditi na otklanjanju isključenosti“, rekao je Petrić.
Iz gore navedenog proizašli su određeni pristupi kulturi od kojih je prvi 'kreativni grad' s prioritetima poput ekonomskog razvoja te kreativne industrijske prouzvodnje. Drugi je 'grad kao kulturna scena' koji bi posjetiteljima i domaćima služio za konzumaciju kulturnih događaja. Treći je pak 'obrazovni grad' čiji je fokus razvoj građana i zajednice.
„Ne mogu reći što je za nas najbolje“, rekao je Petrić te pojasnio kako su potrebni podaci na kojima odgovorni štede i usporeno reagiraju poput popisa stanovništva obavljenog prije dvije godine. Rezultati još nisu poznati.
Predavanje je inače dio projekta Urbanistička početnica koji se provodi temeljem financijske podrške Zaklade "Kultura nova" i Ministarstva kulture RH.
Partneri platforme: Art radionica Lazareti/Dubrovnik, Blok/Zagreb, Domaći/Karlovac, Drugo more/Rijeka, Multimedijalni kulturni centar/Split, Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Rijeka i Platforma 9,81/Split.